تماس ترامپ با روحانی بی پاسخ ماند

به گزارش مجله کامپیوتر، طبق گزارش نشریه آمریکایی نیویورکر، علیرغم تحرکات امانوئل ماکرون برای برقراری تماس تلفنی سه جانبه رؤسای جمهوری فرانسه، ایران و آمریکا در نیویورک، حسن روحانی جواب تماس تلفنی ترامپ را نداد.

تماس ترامپ با روحانی بی پاسخ ماند

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، علیرغم اظهارنظر های مکرر رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران درباره لزوم برطرف تحریم ها به عنوان پیش شرط هر گونه مذاکره و دیدار احتمالی بین نمایندگان ایران و آمریکا، یک نشریه آمریکایی از تحرکات رئیس جمهور فرانسه در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل برای انجام یک تماس تلفنی سه جانبه بین رؤسای جمهور فرانسه، ایران و آمریکا خبر داده است.

رابین رایت نویسنده نشریه نیویورکر در گزارش خود مدعی شده است: عصر سه شنبه 24 سپتامبر (دوم مهر) امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه می خواست با حسن روحانی همتای ایرانی خود در هتل میلنیوم هیلتون که روبروی خیابان مقر سازمان ملل در نیویورک واقع شده است، دیدار کند. ماکرون در نظر داشت که یک گفت و گوی تلفنی سه نفره با حسن روحانی [رئیس جمهور ایران]و رئیس جمهور [دونالد]ترامپ برقرار کند. یک تیم متخصصان فنی وارد هتل شدند تا برای ساعت 21:30 دقیقه یک خط تماس امن در اتاق ملاقات روحانی ایجاد نمایند.

به نوشته او، مأموریت ماکرون در نیویورک این بود که از ترامپ و روحانی در رابطه با طرح 4 بندی (فرانسه) برای شروع دیپلماسی و اجتناب از یک جنگ دیگر در خاورمیانه یک توافق شفاهی را تضمین کند.

به باور روزنامه نگار این رسانه آمریکایی، ماکرون امید داشت که این تماس تلفنی زمینه را برای اولین دیدار بین یک رئیس جمهور آمریکا و یک رئیس جمهور ایران از زمان انقلاب 1979 هموار کند.

در ادامه گزارش او آمده است: طرح 4 بندی ماکرون، درخواست ترامپ برای بسط مفاد مرکزی و مسائل مهم توافق 2015 هسته ای (برجام) را پوشش می دهد. ایران متعهد به محدودیت های دائمی بر روی برنامه هسته ای خودش می گردد. این طرح همچنین به درخواست ایران برای برطرف تحریم هایی که آمریکا سال گذشته دوباره علیه این کشور اعمال کرد هم می پردازد و تهران قادر خواهد شد که صادرات نفتش را از سر بگیرد. فراتر از این موضوعات، این طرح نقاط تنش زای منطقه ای را هم شامل می گردد: ایران برای خاتمه دادن به جنگ پنج ساله در یمن یاری خواهد نمود و درباره امنیت و آزادی دریانوردی در سراسر خلیج فارس تعهد می دهد.

نیویورکر نوشت: ترامپ مکرر در رابطه با علاقه خود برای دیدار با رهبران ایرانی سیگنال نشان داده است. او در جریان نشست های مجمع عمومی سال 2017 و 2018 به وسیله فرانسه پیام هایی محرمانه ارسال کرد و خواهان ملاقات با روحانی شده بود.

رایت اضافه کرد: ایرانی ها، اما اعتمادی به ترامپ ندارند. چهار روز قبل از حضور ترامپ در نیویورک (برای نشست مجمع عمومی)، دولت او دور تازه ای از تحریم ها علیه ایران اعمال و این بار بانک مرکزی ایران را هدف قرار داده بود.

در ادامه یادداشت منتشر شده در نشریه آمریکایی، به نشست مجمع عمومی سازمان ملل در امسال و تحرکات ناکام ماکرون برای برقراری گفت و گوی تلفنی سه جانبه رؤسای جمهور ایران، آمریکا و فرانسه در نیویورک اشاره شده است.

رایت اضافه کرد: در خاتمه روز سه شنبه (دوم مهرماه) روحانی در حالتی نبود که باور کند، ترامپ اولین گام را برخواهد داشت و درباره برداشتن تحریم ها قولی بدهد. وقتی ماکرون وارد (هتل) شد، روحانی پیشتر به اتاق خوابش رفته بود. ظریف (وزیر خارجه ایران) بعدا به من گفت که این فقط یک بازی بود که ما را بدون ارائه تضمین هایی درباره اقدامات ترامپ، به یک دیدار بکشانند.

این روزنامه نگار آمریکایی ادامه داد: به گفته منابع آگاه، تماس از طرف خط ترامپ ساعت 21:30 دقیقه انجام شد. ماکرون گوشی را برداشت، اما روحانی هرگز از اتاقش بیرون نیامد.

یک دیپلمات فرانسوی هم به نیویورکر گفت: ما در چند ماه گذشته در حال کار بوده ایم و در نیویورک کوشش کردیم که ایران و آمریکا در ازای کاهش تحریم ها تعهدات جدیدی بپذیرند. ما اقداماتی فنی برای یک تماس تلفنی انجام دادیم، اما چنین تماسی انجام نشد.

در خاتمه گزارش نیویورکر آمده است: البته شاید دیپلماسی هرگز نمیرد. مقام های فرانسوی به من گفتند که ماکرون به کوشش برای اجرای طرحش ادامه خواهد داد.

انتشار این گزارش در شرایطی اجرا شده که پیش از این یک رسانه آمریکایی به نقل از دیپلمات های اروپایی از طرح موسوم به توقف در برابر توقف فرانسه به ایران و آمریکا خبر داده بود.

طبق گزارش پالتیکو در این طرح قرار است آمریکا در ازای توقف اقدامات بیشتر از سوی ایران برای کاستن از تعهدات برجامی، اعمال تحریم های بیشتر را به منظور شروع مصاحبه ها متوقف کند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 14443

به "تماس ترامپ با روحانی بی پاسخ ماند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تماس ترامپ با روحانی بی پاسخ ماند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید