تنظیم ژن؛ راهی برای درمان سرطان سر و گردن

به گزارش مجله یک کامپیوتر، آنزیمی که پژوهشگران بر آن تمرکز نموده اند، KDM4A نام دارد که می تواند بیان ژن را تنظیم کند، به خاموش کردن بعضی از ژن ها در سلول بپردازد و بعضی دیگر را فعال کند.

تنظیم ژن؛ راهی برای درمان سرطان سر و گردن

پژوهشگران آمریکایی با یاری یک روش جدید توانستند گسترش سرطان های سر و گردن را در موش ها کاهش دهند.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA) توانسته اند با هدف قرار دادن آنزیمی که نقش مهمی در سلول های سرطان سر و گردن بر عهده دارد، رشد و گسترش تومور ها را در موش ها به صورت قابل توجهی کاهش دهند و به کارآیی ایمنی درمانی در انواع سرطان هایی که اغلب در برابر درمان مقاوم هستند، بیفزایند.

شاید یافته های این پژوهش بتوانند به پژوهشگران یاری نمایند تا روش های بهتری را برای غلبه بر سرطان های تهاجمی سر و گردن که بر دهان، بینی و گلو اثر می گذارند، ارائه دهند.

ایمنی درمانی که به عنوان یک درمان بالینی برای سرطان های گوناگون به کار می رود، دفاع بدن را برای غلبه بر بیماری تقویت می نماید.

تا به امروز بعضی از سرطان ها از جمله سرطان های سر و گردن، واکنش خوبی نسبت به ایمنی درمانی نداشته اند یا واکنش آن ها به خوبی واکنش سرطان های دیگر نبوده است. تشخیص سرطان های سر و گردن، ضعیف است و میزان مرگ و میر این سرطان ها نیز بالا است؛ بنابراین احتیاج فوری به درمان های مؤثر احساس می گردد.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس به سرپرستی دکتر کان یو وانگ (Cun-Yu Wang)، استاد زیست شناسی دهان این دانشگاه، در آنالیز جدیدی نشان داده اند که شاید بتوان با هدف قرار دادن نوعی آسیب پذیری در فرایند تکثیر تومور و ایمنی آن، واکنش سلول های تومور را نسبت به ایمنی درمانی تحت تاثیر قرار داد.

آنزیمی که پژوهشگران بر آن تمرکز نموده اند، KDM4A نام دارد که می تواند بیان ژن را تنظیم کند، به خاموش کردن بعضی از ژن ها در سلول بپردازد و بعضی دیگر را فعال کند. بیان بیش از اندازه آنزیم KDM4A در سرطان های سر و گردن، بیان ژن مرتبط با تکثیر و گسترش سلول سرطانی را تقویت می نماید.

این موضوع معین است که اگر سلول های تومور توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی نشوند و تحت نظارت نباشند، می توانند متاستاز نمایند و به سایر بخش های بدن برسند.

تکثیر سلول سرطانی، به واسطه گسترش و فعال شدن غیرعادی راستا های سیگنال دهی سلول های سرطانی رخ می دهد. سوال پژوهشگران این است که اگر بتوانند این فرآیند را مختل نمایند و به شناسایی آسیب پذیری بپردازند، واکنش بدن در مقابله با سلول های سرطانی و همچنین واکنش نسبت به ایمنی درمانی تغییر خواهد نمود یا خیر.

وانگ گفت: ما می دانیم که ژن KDM4A، نقش مهمی در تکثیر و گسترش سلول های سرطانی دارد؛ بنابراین پژوهش خود را بر پاکسازی این ژن متمرکز کردیم.

پژوهشگران با حذف ژن KDM4A در موش ها، کاهش قابل توجهی را در متاستاز سرطان و گسترش آن مشاهده کردند. همچنین آن ها دریافتند که حذف این ژن می تواند سلول های تی بدن را برای مقابله با عفونت فعال کند.

یافته های این پژوهش، امید پژوهشگران را برای توسعه مهارنماینده های ویژه KDM4A و روش های مؤثر ایمنی درمانی سرطان افزایش می دهد.

این پژوهش، در مجله Molecular Cell به چاپ رسید.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: فرادید
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 54206

به "تنظیم ژن؛ راهی برای درمان سرطان سر و گردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنظیم ژن؛ راهی برای درمان سرطان سر و گردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید