تهدید به گرانی اینترنت همراه با برچسب لوکس!

به گزارش مجله کامپیوتر، روزنامه خراسان نوشت: در روزهایی که چینی ها با ارسال موفقیت آمیز ماهواره به فضا، اولین آزمایش ها را برای ارائه اینترنت نسل شش (6G) و توسعه شبکه های اینترنت همراه آغاز کرده اند، در کشور ما این اظهارنظر مطرح می شود که: اینترنت همراه یک سرویس لوکس است و افزایش اقبال به استفاده از این فناوری مطلوب نیست. این جمله، خروجی صحبت های مدیرعامل شرکت ایرانسل است که ارزانی اینترنت را عامل اقبال گسترده به اینترنت همراه دانسته و راهکارش هم این است که تعرفه ها گران شود تا تعداد کاربران اینترنت همراه کاهش یابد.

تهدید به گرانی اینترنت همراه با برچسب لوکس!

هنوز دوماه از جریمه اپراتورها به دلیل گران فروشی در اینترنت همراه نمی گذرد که دوباره زمزمه افزایش قیمت بسته های اینترنتی به گوش می رسد؛ اما این بار، ترفند دیگری اتخاذ شده است. آن طور که مدیرعامل ایرانسل اعلام کرده، ارزانی اینترنت همراه در کشور باعث رغبت زیاد مردم به استفاده از آن شده و این بالارفتن ضریب نفوذ به پرشدن ظرفیت شبکه می انجامد؛ اتفاقی که به گفته بیژن عباسی آرند، سرانجامش کاهش کیفیت اینترنت همراه خواهد بود. مدیرعامل ایرانسل به خبرگزاری زومیت گفته است: اینترنت موبایل، سرویس لوکسی در دنیا محسوب می شود و تعرفه بالایی دارد. استفاده از اینترنت موبایل اکنون برای مردم بسیار مرسوم شده است؛ درحالی که تعرفه خیلی ارزان و فشار حداکثری به شبکه موبایل باعث شده اداره کردن این بار برای اپراتورها سخت شود. او می گوید راهی جز اصلاح تعرفه ها وجود ندارد. او افزوده است: ما نمی خواهیم فشار به مردم بیاید؛ اما راه حل این است که شبکه ثابت گسترش پیدا کند تا سرویس ارزان تری به مردم در خانه ارائه شود و مردم تنها در زمانی که خانه نیستند، از سرویس مطلوبی روی موبایل استفاده کنند. عباسی آرند این نکته را مطرح کرده است که: با نگه داشتن تعرفه ها در شرایط موجود، سال آینده ظرفیت شبکه پر می شود؛ در این شرایط، اپراتور نمی تواند سرمایه گذاری زیادی انجام دهد چون 70 درصد درآمدش ریالی است؛ درحالی که باید سرمایه گذاری را به صورت ارزی انجام دهد. همین شرایط باعث می شود به دلیل تقاضای زیاد، سال آینده کیفیت اینترنت افت کند و نارضایتی عمده به وجود بیاید.

مواضع وزارتخانه درباره کیفیت اینترنت

صحبت های مدیرعامل ایرانسل در حالی مطرح می شود که وزیر ارتباطات بارها و بارها درباره قیمت و کیفیت اینترنت اظهارنظری متفاوت داشته است. 21 مهرماه بود که محمدجواد آذری جهرمی در صفحه اینستاگرامی خود، به اهمیت افزایش کیفیت سرویس های اینترنتی اشاره کرد و خطاب به مردم نوشت: کیفیت اینترنت حق شماست و ما وظیفه داریم تمام تلاش مان را به کار بگیریم تا هر روز کیفیت اینترنت را بهبود ببخشیم. نکته دیگر این که، مدیر عامل ایرانسل خطر کاهش کیفیت اینترنت همراه را به کاربرانش گوشزد کرده، در حالی که این موضوع چیز تازه ای برای کاربران نیست و همواره با آن روبرو بوده اند. مصداق این ادعا، اظهارنظر اخیر وزیر ارتباطات درباره کیفیت اینترنت است که گفت: حال عمومی اینترنت در کشور خوب است اما شاخص های کیفی عمومی اینترنت در چند استان، پایین تر از انتظار است.

اینترنت ایران؛ ارزان ترین یا گران ترین؟

اما درباره قیمت اینترنت همراه در ایران هم نظرات متفاوتی وجود دارد، برخی آن را ارزان تر از تعدادی از کشورها می دانند اما برخی هم معتقدند اینترنت های گران تر برخی کشورها کیفیتی دارد که اصلا قابل قیاس با اینترنت ایران نیست. موضع وزارت ارتباطات در این باره را هم می توان صحبت های سال گذشته حسین فلاح جوشقانی رئیس سازمان تنظیم مقررات دانست که گفته بود: در مقیاس های دنیای، ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد. به بیان دیگر قیمت اینترنت ایران، ارزان تر از میانگین دنیای هم در حوزه اینترنت ثابت و هم در حوزه اینترنت موبایل است؛ اما یک واقعیتی وجود دارد و آن این که مردم بر اساس درآمد و شرایط اقتصادی خودشان معتقدند که قیمت اینترنت در ایران گران است، در مقابل اپراتورها با توجه به هزینه های بالای سرمایه گذاری و نگهداری شبکه، معتقدند که قیمت اینترنت در ایران ارزان است. بر این اساس یک عدم توازنی میان خواسته های کاربران اینترنت و ارائه دهندگان خدمات اینترنت وجود دارد و در این شرایط ما به عنوان وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف هستیم که یک نوع توازن برقرار کنیم. البته در پاسخ به ادعای معاون وزیر ارتباطات، رسانه های مختلف مستنداتی را ارائه کرده اند که ثابت می کند قیمت اینترنت در ایران چندان هم پایین نیست و برخی کشورها اینترنت ارزان تری به کاربران خود می دهند. علاوه بر آن نصرا... پژمانفر رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس هم چند روز قبل اعلام کرد که: ما گران ترین اینترنت را به مردم کشورمان می دهیم، هزینه ای که مردم برای اینترنت می دهند در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا زیاد است، حتی اگر با کشور افغانستان هم مقایسه کنیم، این واقعیت تعیین می شود.

نگرانی 30 میلیون کاربر

بر اساس آمار رسمی سازمان تنظیم مقررات، هم اکنون اینترنت پهن باند سیار یا همان اینترنت همراه، 76 میلیون و 531 هزار و 179 کاربر در کشور دارد که 46 درصد آن ها (بیش از 30 میلیون)، مشترکان اینترنت همراه ایرانسل هستند. حالا با اظهارنظر عجیب مدیرعامل این شرکت، 30 میلیون مشترک نگران افزایش قیمت تعرفه ها در سال آینده خواهند بود و تعیین نیست سازمان های نظارتی چه موضعی برای رفع این نگرانی خواهند داشت. آیا اپراتورهایی که به گفته وزیر ارتباطات فقط در یک سال گذشته چندهزار میلیارد تومان سود داشته اند، از اتخاذ ترفندهای تازه برای گران کردن خدمات خود دست می کشند یا واقعا اینترنت همراه هم به یک سرویس لوکس تبدیل خواهد شد؟

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: انتخاب
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 45339

به "تهدید به گرانی اینترنت همراه با برچسب لوکس!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تهدید به گرانی اینترنت همراه با برچسب لوکس!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید