تورم چین منفی شد

به گزارش مجله کامپیوتر، برای نخستین بار از سال 2009 نرخ تورم چین به زیر صفر درصد رسید.

تورم چین منفی شد

با ما همراه باشید و با تور چین از شگفت انگیزترین کشور دنیا دیدن کنید بر روی دیوار چین سلفی بگیرید، از قصر ممنوعه دیدن کنید و در خیابان شانگهای پیشرفته ترین آسیا قدم بزنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از تریدینگ اکونومیکس، نرخ تورم چین در 12 ماه منتهی به نوامبر به منفی 0.5 درصد رسید. این نرخ تورم که یک درصد کمتر از تورم ماه قبل و 0.3 درصد کمتر از نرخ پیش بینی شده توسط کارشناسان بوده، بیش از همه تحت تأثیر کاهش تورم بخش حمل و نقل قرار گرفته که تورم آن به منفی 3.9 درصد کاهش پیدا نموده است. این کمترین تورم ثبت شده 11 سال اخیر در چین بوده است.

آب و برق با تورم منفی 0.6 درصدی و لباس با تورم منفی 0.3 درصدی دیگر بخش های مهم کاهنده تورم بوده اند. در بین سایر بخش های تورمی، تورم بخش مواد غذایی منفی دو درصد و خدمات 2.5 درصد اندازه گیری شده است.

هسته تورمی که تورم بخش انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای قیمت در آنها در نظر نمی گیرد، در این ماه به منفی درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل 0.8 درصد کمتر شده است. متوسط نرخ تورم چین در بازه زمانی 1986 تا 2020 معادل 5.09 درصد بوده است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به فوریه 1989 با 28.40 درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل 1999 با منفی 2.2 درصد بوده است.

بر مبنای ماهانه، نرخ تورم چین در ماه نوامبر به منفی 0.6 درصد رسیده است که 0.3 درصد کمتر از تورم ماهانه ثبت شده این کشور برای ماه قبل به حساب می رود.

با کاهش سرعت شیوع کرونا، فرایند بازگشایی کسب و کارها در چین شدت یافته است. یی گانگ- رئیس بانک مرکزی چین با برشمردن بعضی از اقدامات این بانک برای ثبات بخشی به بازارهای مالی این کشور گفته است که کوشش ها برای حمایت بیشتر از بخش های مختلف مالی ادامه خواهد یافت هر چند که به لطف زیرساخت های نیرومند، اقتصاد این کشور با وجود شیوع گسترده کرونا آسیب زیادی ندیده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 15 دی 1399 بروزرسانی: 15 دی 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 46676

به "تورم چین منفی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم چین منفی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید