توصیه های پزشکی برای روزه داری در فصل کرونا

به گزارش مجله یک کامپیوتر، همزمان شدن ماه مبارک رمضان و ایام شدت دریافت شیوع کرونا در کشور، روزه داری و چگونگی آن را به پرسش این روزهای مردم بدل کرده است.

توصیه های پزشکی برای روزه داری در فصل کرونا

به گزارش خبرنگاران، رعایت اصول صحیح تغذیه تاثیر مهمی در تقویت سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت ها به ویژه بیماری کووید 19 دارد. با رعایت تعادل و تنوع در برنامه غذایی و استفاده از همه پنج گروه غذایی شامل گروه نان و غلات، گروه میوه ها، گروه گوشت، گروه شیر و لبنیات، جوانه ها، ماهی و به طور کلی برخورداری از تنوع غذایی کافی می توان انرژی، پروتئین و ریزمغذی های مورد نیاز بدن برای بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن تامین کرد.

با توجه به زمان حدودی 15 تا 16 ساعت روزه داری، گرسنگی می تواند در صورت عدم رعایت اصول تغذیه صحیح در وعده سحر و افطار یا حذف یکی از وعده ها به ویژه وعده سحری، موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن شده و احتمال ابتلا به بیماری کووید- 19 را افزایش دهد. این در حالی است که مطالعات متعددی نقش موثر روزه داری را در سلامتی به خصوص بر روی سطح گلوکز خون، چربی های خون و فشار خون، کنترل وزن و بهبود بیماری های مختلف نشان داده اند. در اغلب بیماری هایی که عادات غذایی غلط، چاقی و افزایش وزن در بروز آنها دخالت دارند، روزه داری مفید است.

روزه داری می تواند موجب کاهش پاسخ های التهابی و تنظیم سیستم ایمنی بدن شود اما، فراموش نکنیم فعالیت سلول های دفاعی بدن و ترشح ایمونوگلوبولین های مخاطی که از عوامل ایمنی بدن هستند، در طی روزه داری بیشتر شده و در مجموع روزه داری صحیح و رعایت رژیم غذایی مناسب در وعده های سحر و افطار در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

نکته مهم این روزها که شاهد همزمانی خیز چهارم کرونا و ماه مبارک رمضان هستیم این است که بیماران مبتلا به کرونا نباید روزه بگیرند، دکتر وحید ملکی کارشناس تغذیه بالینی وزارت بهداشت در این باره با تاکید بر اینکه بیماران مبتلا به کرونا نباید روزه بگیرند، گفت: افرادی که در یک یا دو ماه اخیر به کرونا مبتلا شده و در ıcu بستری شده اند، تا شش هفته بعد از تاریخ بهبودی نباید روزه بگیرند.

وی اضافه نمود: افرادِ روزه دار نباید در فاصله افطار تا سحر - 8 ساعت - کم تر از 1200 کیلو کالری دریافت کنند.

وی با اشاره به این که روزه داران وعده های افطار و شام و سحر را حذف نکنند، شرح داد: حذف هر یک از وعده های غذاییِ ماه رمضان سیستم ایمنی انسان را در معرض ضعف قرار می دهد.

این کارشناس تغذیه بالینی وزارت بهداشت با بیان این که سحری مهم ترین وعده غذایی ماه رمضان است، گفت: وعده سحری باید به گونه ای انتخاب شود که در طول روز تشنگی و گرسنگی برای انسان به بار نیاورد.

وی با اشاره به این که سحری مناسب عوارض روزه داری را کاهش می دهد، شرح داد: وعده ناهار معمول - قبل از ماه رمضان - بهترین انتخاب برای سحری است، چرا که وعده ناهار غالبا سرشار از پروتئین و ویتامین است.

ملکی با اشاره به این که خوردن سبزیجات در سحری تشنگی طول روز را برطرف می کند، شرح داد: میوه ها و سبزیجات منبع غنی فیبر هستند و در طول روز آب را آرام آرام به اجزای بدن منتقل می کنند.

وی با اشاره به این که مصرف نوشابه در سحر دفع ادراری بدن را افزایش می دهد، اضافه نمود: مصرف مواد قندی و شیرینی ها و غذاهای شور و کنسروی در وعده سحری باعث می شود تا در طول روز احساس تشنگی زیادی داشته باشیم.

این کارشناس تغذیه ادامه داد: بهترین زمان مصرف دمنوش ها در ماه مبارک رمضان بعد از افطار است.

abanhome.com: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت را از ما بخواهید.

datapad.ir: دیتاپد، با مجله فناوری و تخصصی رایانه از همه چیز سر در بیاورید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 57323

به "توصیه های پزشکی برای روزه داری در فصل کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های پزشکی برای روزه داری در فصل کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید