فراوری میدان نفتی ناصریه در جنوب عراق متوقف شد

به گزارش مجله کامپیوتر، منابع پلیس فدرال عراق به خبرگزاری فرانسه گفتند که فراوری این میدان نفتی زمانی متوقف شد که معترضان، کارکنان این مرکز را مجبور به قطع برق ایستگاه کنترل کردند.

فراوری میدان نفتی ناصریه در جنوب عراق متوقف شد

خبرگزای فرانسه اضافه کرد که این کار پس از آن صورت گرفت که معترضان عراقی راه های منتهی به میدان نفتی ناصریه را بستند و خواهان اشتغال در این واحد شدند.

منابع محلی در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه توقف فراوری نفت ناصریه را تأیید کردند، هر چند کارشناسان در امور نفت بر این باورند که اگر این توقف طولانی نباشد، تأثیر چندانی بر فراوری و صادرات نفت عراق نخواهد داشت.

مسؤولان عراقی در این باره اعلام کردند که به خاطر اعتراضات در جنوب این کشور، ساختمان های اداری وابسته به شرکت ملی نفت عراق در منطقه از 50 روز پیش تعطیل شده است.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از منابع امنیتی و نفتی عراقی گزارش داد که فعالیت میدان نفتی ناصریه تا مدت نامعلومی متوقف شده است.

رویترز اضافه کرد که معترضان با هجوم به این میدان نفتی آن را تعطیل نموده و شعار کشوری وجود ندارد ... نفتی نیست سردادند.

تا به امروز سابقه نداشته است که در اعتراضات اخیر در عراق، فراوری یک میدان نفتی به صورت کامل متوقف گردد، هرچند معترضان بارها اقدام به بستن در ورودی تعدادی از پالایشگاه ها و بنادر این کشور کردند.

این اخبار درحالی منتشر می گردد که ثامر الغضبان وزیر نفت عراق آبان ماه و در بحبوحه اعتراضات هرگونه کاهش سطح فراوری و صادرات نفت کشورش را رد نموده بود.

میزان فراوری میدان نفتی ناصریه که در 300 کیلومتری جنوب شهر بغداد قرار گرفته است، روزانه بالغ بر 90 تا 100 هزار بشکه است.

بیش از 90 درصد از درآمد عراق بر درآمدهای نفتی متکی است و این کشور پس از عربستان دومین فراوریکننده عمده نفت خام در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است.

وزارت نفت عراق اعلام نموده بود که صادرات روزانه نفت این کشور به 3 میلیون و 603 هزار بشکه در روز افزایش یافته است که سه میلیون و 468 هزار بشکه از آن به وسیله بندر بصره در جنوب این کشور روانه بازارهای جهانی می گردد.

در بودجه سال 2019 میلادی عراق، میانگین صادرات نفت 3 میلیون و 880 هزار بشکه در روز و به نرخ هر بشکه 56 دلار مشخص شد، در حالی که این رقم در سال 2018، روزانه سه میلیون و 800 هزار بشکه و به نرخ هر بشکه 46 دلار پیش بینی شد.

مرحله دوم اعتراضات در عراق بار دیگر از 25 اکتبر (سوم آبان) شروع شد و دولت عادل عبدالمهدی با وجود پذیرش اغلب پیشنهادات برای اصلاحات ساختاری و قانونی، ارائه بسته های مالی و صدور دستور العمل های مختلف نتوانست آرامش را به کشور بازگرداند و خاتمه 8 آذرماه مجبور به کناره گیری شد.

مرحله نخست اعتراضات مردم عراق روز اول اکتبر (9 مهرماه) ابتدا با درخواست مبارزه با فساد و انجام اصلاحات مالی و گسترش خدمات عمومی شروع اما رفته رفته مطالبات سیاسی به آن اضافه شد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 4 اسفند 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 20010

به "فراوری میدان نفتی ناصریه در جنوب عراق متوقف شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری میدان نفتی ناصریه در جنوب عراق متوقف شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید