حضور بایدن در کاخ سفید چه معنایی برای خودروسازان آمریکایی دارد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، در اوایل دوران ریاست جمهوری باراک اوباما که با اوج بحران اقتصادی در آمریکا و دنیا مصادف بود، جو بایدن به عنوان معاون رئیس جمهور نقش مهمی در راهنمایی کارگروهی که به منظور نجات خودروسازان آمریکایی -ابتدا جنرال موتورز و سپس کرایسلر- راه اندازی شده بود، ایفا می کرد؛ کارگروهی که گفته می گردد در آن موقع به حفظ 1 میلیون شغل در صنعت خودروسازی آمریکا یاری نموده است.

حضور بایدن در کاخ سفید چه معنایی برای خودروسازان آمریکایی دارد؟

جو بایدن پیش از این سیگنال هایی را در رابطه با رویکردش در قبال بعضی مسائل حیاتی برای صنعت خودروسازی آمریکا صادر نموده است. بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی خود و همچنین پس از اعلام پیروزی اش در انتخابات، به دفعات درباره سیاست های تجاری، زیرساخت ها و خودروهای برقی و خودران که آینده حمل ونقل در دنیا را شکل خواهند داد، سخن گفته و وعده هایی نیز داده است. یکی از کلیدی ترین وعده های انتخاباتی جو بایدن ایجاد یک میلیون شغل در حوزه های مختلف، از ساخت و بازسازی جاده ها گرفته تا توسعه ایستگاه های شارژ خودروهای برقی، بوده است.

ورود جو بایدن به کاخ سفید به ویژه برای شرکت هایی که تمرکزشان روی فناوری های سبز بدون فراوری گازهای گلخانه ای است، منافع زیادی به همراه خواهد داشت. گرت نلسون، تحلیلگر ارشد صنعت خودروسازی در شرکت تحقیقاتی CFRA، در این خصوص می گوید: خودروسازان سنتی که بخش عمده نیروی کارشان از کارگران عضو اتحادیه ها تشکیل شده است احتمالاً جزو عظیمترین برندگان مشوق های مالیاتی دولت بایدن برای تحریک فراوری و مصرف خودروهای برقی خواهند بود.

نقش وسایل نقلیه برقی در صنعت خودروسازی دنیا هرروز پررنگ تر می گردد و ده ها مدل خودروی تمام برقی، از فورد موستانگ Mach-E گرفته تا سایبرتراک تسلا، ظرف دو سال آینده به بازار سرازیر خواهند شد. حوزه انرژی های پاک و خصوصاً وسایل نقلیه برقی جزو حوزه هایی است که دونالد ترامپ مخالف آن و یا دست کم در قبالش بی تفاوت بود، اما در دولت جو بایدن مورد حمایت قرار خواهد گرفت. دولت ترامپ نه تنها در اغلب موارد از توسعه خودروهای پاک حمایت نمی کرد، بلکه حتی معتقد بود که برنامه کنونی حمایت از فراوری وسایل نقلیه برقی -که در دولت اوباما شروع شده بود- باید لغو گردد.

بایدن از توسعه حمل ونقل پاک در آمریکا حمایت می نمایند؛ چیزی که کارشناسان از آن به عنوان تأثیرگذارترین بخش برنامه وی در حوزه حمل ونقل نام می برند. بایدن میخواهد یک شبکه سراسری از ایستگاه های شارژ خودروهای برقی راه اندازی کند تا صاحبان این خودروها دیگر بابت شارژ خودروهای خود نگرانی نداشته باشند، چرا که اضطراب مسافت یکی از مهم ترین دلایلی است که باعث می گردد مردم به وسایل نقلیه برقی روی خوش نشان ندهند. بر اساس آمارهای رسمی وزارت انرژی آمریکا، در حال حاضر 27021 ایستگاه شارژ در سراسر آمریکا وجود دارد که بخش زیادی از آنها در شهرهای ساحلی آمریکا متمرکز شده اند. اما جو بایدن می خواهد کاری کند که 500 هزار ایستگاه شارژ در سراسر آمریکا احداث گردد.

رئیس جمهور آینده آمریکا همچنین تمایل خود برای بازگشت به توافق آب وهوایی پاریس که ترامپ از آن خارج شده است را نیز ابراز داشته است و انتظار می رود که بسیاری از اقدامات دیگر دولت ترامپ را نیز به عقب بازگرداند. بایدن احتمالاً استانداردهای صرفه جویی سوخت که در دولت اوباما وضع شده و ترامپ آن را کنار گذاشته بود را احیا خواهد نمود. توسعه انرژی های پاک جزو وعده های کلیدی بایدن در جریان مبارزات انتخاباتی بود و عمل به این وعده ها به ویژه در زمینه احداث نیروگاه های خورشیدی و بادی باعث خواهد شد که برق موردنیاز ایستگاه های شارژ خودروهای برقی با فراوری حداقل گازهای گلخانه ای تأمین گردد.

بایدن و ترامپ در مورد بعضی مسائل با یکدیگر اتفاق نظر دارند که از مهم ترین آنها می توان به اهمیت قائل شدن برای تجارت و فراوری اشاره نمود. اما اینکه آنها چگونه به این مسائل خواهند پرداخت، محل بروز تفاوت هاست. ترامپ از همان ابتدای حضورش در کاخ سفید می گفت که برای آمریکا پیروزی در جنگ های تجاری آسان است. وی مجموعه ای از مناقشات تجاری را با شرکای تجاری کلیدی آمریکا از جمله چین و کانادا شروع کرد و البته در این زمینه به موفقیت هایی -از جمله جایگزینی توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی یا نفتا با یک توافق دیگر- دست پیدا کرد. اما مناقشات تجاری با چین همچنان حل نشده باقی مانده و می تواند پیامدهای جدی داشته باشد.

ادامه یافتن تنش های تجاری با چین، برای خودروسازان آمریکایی معنایی جز افزایش هزینه قطعات وارداتی از چین و همچنین کاهش صادرات خودروهای فراوری شده آمریکا به این کشور ندارد. این تنش ها باعث شده که بعضی خودروسازان عظیم دنیا از جمله BMW برای در امان ماندن از تعرفه های چین، بخشی از فراوری خود را از آمریکا به کشورهای آسیایی منتقل نمایند.

ترامپ در سال 2016 در جریان مبارزات انتخاباتی خود وعده داده بود که کارخانه های جدید زیادی در آمریکا احداث شوند؛ اما نه تنها چنین اتفاقی رخ نداده است، بلکه بر اساس مطالعات اخیر مؤسسه سیاست گذاری مالی، در دوران ریاست جمهوری ترامپ حدود 1800 کارخانه در آمریکا تعطیل شده و تعداد قابل توجهی از مشاغل صنعتی نیز در جریان بحران کرونا از دست رفته اند.

جو بایدن وعده داده است که تنش های تجاری کنونی را حل وفصل خواهد نمود؛ هرچند وی نیز همچون ترامپ تأکید می نماید که تجارت با چین باید منصفانه باشد. وعده های بایدن مبنی بر اینکه شغل های فراوانی در حوزه حمل ونقل ایجاد خواهد نمود، باعث شد که وی بتواند آرای بعضی از کارگران بخش صنعت در ایالت های غرب میانه آمریکا را جذب کند و در نهایت پیروزی بایدن در میشیگان و ویسکانسین، وی را برنده انتخابات آمریکا کرد. اکنون باید به وعده های خود عمل کند تا رأی کارگران صنعتی ایالت های غرب میانه را برای انتخابات آینده داشته باشد.

اما عمل کردن به این وعده ها ممکن است سخت تر از چیزی باشد که بایدن و دموکرات ها آرزویش را دارند، چرا که به نظر می رسد جمهوری خواستار همچنان کنترل سنا را در دست خواهند داشت و از طرفی تعداد کرسی های آنها در مجلس نمایندگان نیز افزایش یافته است. رهبران حزب جمهوری خواه از طرح جو بایدن برای سرمایه گذاری 400 میلیارد دلاری در حوزه تحقیق و توسعه انرژی های پاک ظرف یک دهه آینده استقبال گرمی ننموده اند، حتی با در نظر دریافت اینکه طبق ادعای بایدن این طرح می تواند 10 میلیون شغل در آمریکا ایجاد کند.

خودروسازان آمریکایی به طور سنتی به جمهوری خواستار گرایش دارند زیرا مواضع سنتی جمهوری خواستار بیشتر به نفع کسب وکارهاست. اما طی سال های اخیر به دلیل حملات لفظی مکرر ترامپ علیه خودروسازان به ویژه فورد و جنرال موتورز، روابط جمهوری خواستار با خودروسازان تا حدی تیره شده است.

مدیران صنعت خودروسازی آمریکا اکنون با لحن امیدوارانه ای درباره بایدن و طرح هایش به ویژه طرح های حمایت از برقی کردن خودروها و سرمایه گذاری در زیرساخت ها صحبت می نمایند. کارلا بِیلو، مدیرعامل مرکز تحقیقات خودروسازی آمریکا در ایالت میشیگان، در این خصوص می گوید: بایدن از قبل گفته است که با مدیران صنایع مشورت خواهد نمود. اگر او به این وعده عمل کند و واقعاً به مدیران صنایع گوش کند، این یک تغییر خوشایند خواهد بود.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 45400

به "حضور بایدن در کاخ سفید چه معنایی برای خودروسازان آمریکایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور بایدن در کاخ سفید چه معنایی برای خودروسازان آمریکایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید