حمالی که 500 میلیون دلار ثروت داشت

به گزارش مجله کامپیوتر، رضاخان پله های ترقی را با حمایت برخی از جریانات از قبیل باند مشکوک میرزا کریم خان رشتی طی کرد. او که تا قبل از سلطنت با فقر شدید دست و پنجه می کرد، توانست بعد از رسیدن به قدرت با 500 میلیون دلار به ثروتمندترین مرد آسیا تبدیل گردد.

حمالی که 500 میلیون دلار ثروت داشت

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، به نقل از فارس اگر نگاهی اجاقتصادی به زندگی رضاخان داشته باشیم او برای کسب درآمد راه های گوناگونی را انتخاب کرد. مدتی در حمام دلاک بود و بعد در میدان سرچشمه حاقتصادی کرد. مدتی هم وردست دایی اش ایستاد که خیاطی یاد بگیرد، اما استعدادی در خیاطی نداشت. تا اینکه به استخدام قزاق رسید. بعد از استخدام، مهتر اسب ها در اصطبل شد. مدتی نیز نگهبان سفارتخانه های خارجی در ایران شد و در آن موقع برای نگهبانی رجال مهم قاجار از جمله عبد الحسین خان فرمانفرما انتخاب شد. رضاخان پله های ترقی را با حمایت بعضی از جریانات از قبیل باند مشکوک میرزا کریم خان رشتی طی کرد.

انگلستان بعد از انقلاب کمونیستی اکتبر1907 در روسیه و خروج روس ها از ایران سعی کرد نفوذ خود را در سراسر ایران گسترش دهد. اولین اقدام انگلستان برای رسیدن به این مقصود، خارج کردن دست روس ها از مدیریت قزاق خانه ها بود. پس از آنکه اداره این نیروی نظامی به دست انگلیسی ها افتاد، رضاخان که از حمایت میرزا کریم خان رشتی برخوردار بود به سرعت در نیروی نظامی قزاق رشد کرد و از نگهبانی به هرم مدیریتی رسید، اما همای سعادت زمانی به شانه های رضا شصت تیر رسید که او توسط ژنرال آیروند ساید به عنوان بازوی نظامی کودتای سوم اسفند 1299 انتخاب شد و پس از چند سال توانست با یاری آشکار و پنهان انگلستان به نخستین فرد قدرتمند در ایران تبدیل گردد.

رضاخان پس از 16 سال سلطنت به ثروت افسانه ای دست یافت. مطابق بعضی اسناد به ثروتمندترین فرد آسیا و مطابق بعضی دیگر از منابع اسنادی به ثروتمندترین مرد دنیا تبدیل شد. براساس این اسناد، نقدینگی رضاشاه در بانک های خارج حدود 500 میلیون دلار بود که به مبلغ امروز چیزی در حدود 20 میلیارد تا 25 میلیارد دلار است.

نقدینگی 500 میلیون دلاری رضاشاه در بانک های خارج از کشور تنها بخشی از ثروت افسانه ای مردی بود که تا قبل از سلطنت با فقر اقتصادی شدید دست و پنجه می کرد. او پس از سلطنت، بالغ بر 44000 سند مالکیت املاک حاصلخیز گیلان، مازندران، گرگان، گنبد، آذربایجان شرقى و دیگر نقاط کشور (لرستان، شمال خوزستان، کرمانشاهان، کرمان، مناطق جنوبی تهران به ویژه ورامین، تمام هتل های شمال ایران و نیز مناطق پهناوری در تهران و شمیران) که با ارعاب، تهدید و حبس و تبعید مالکان آنها، به نام خود ثبت نموده بود، ثروت داشت. به این ترتیب، رضا شاه نه تنها بزرگ ترین زمین دار قاره آسیا بلکه بزرگ ترین زمین دار در سراسر دنیا بود.

رضاخان ثروت خود را در بانک های لندن سپرده گذاری کرد. دولت بریتانیا پس از اخراج رضاخان از ایران این ثروت عظیم را توقیف کرد و معین نشد بر سر آن چه آمد. گویا دولت بریتانیا نیز قصد ندارد درباره این راز روشنگری کند. ارزش ثروت 500 میلیون دلاری شاه، زمانی معین می گردد که بدانیم بودجه کشور در زمان رضاخان 100 میلیون تومان بود!

منبع:

کتاب شهریور 1320، اسرار حمله متفقین به ایران، ترجمه علی اکبر رنجبر کرمانی، تهران، انتشارات مطالعات تاریخ معاصر، 1396، در ص 32، 33 و 507

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است.

مینی نت: مینی نت، با برگزیده آخرین اخبار جراید و روزنامه ها همراه ما باشید.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 20752

به "حمالی که 500 میلیون دلار ثروت داشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمالی که 500 میلیون دلار ثروت داشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید