خبرنگاران ایجاد پاتوق شهری در مرکز شهر سمنان ضروری است

به گزارش مجله کامپیوتر، سمنان- خبرنگاران- رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سمنان گفت: پاتوق شهری زمانی شکل می گیرد که ورزشگاه تختی و مجموعه فرهنگی اطراف آن، موزه سلامت واقع در مرکز بهداشت تدین، فرهنگسرای کومش و موزه بزرگ سمنان با کاروانسرا ادغام شود و یک مجموعه فرهنگی یکپارچه در مرکز شهر ایجاد شود.

خبرنگاران ایجاد پاتوق شهری در مرکز شهر سمنان ضروری است

حمیدرضا دوست محمدی عصر پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه احیای کاروانسرا به عنوان یک بنای منفرد چندان مورد استفاده قرار نمی گیرد ابراز کرد: مجموعه فرهنگی و پاتوق شهری واقع در مرکز شهر سمنان می تواند در نهایت به خیابان امام (ره) متصل شود و یک فضای گردشگری فاخر را در این شهر ایجاد کند.

وی افزود: اکنون الحاقات معاصر و بی اصالت کاروانسرای شاه عباسی سمنان در حال برداشته شدن است تا دیوارهای اصلی کاروانسرا دیده شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سمنان با بیان اینکه در استفاده از این کاروانسرا به عنوان زندان آسیب های زیادی به آن وارد شد گفت: به طور مثال دیوارها رنگ آمیزی شد، دیوار های جدید ساخته شد و برخی از دیوارهای باستانی این بنای تاریخی آسیب دید که باید این موارد برطرف شود.

دوست محمدی با بیان اینکه تعامل شهرداری و میراث فرهنگی می تواند طرح بازسازی کاروانسرا را به خوبی پیش ببرد گفت: هم میراث فرهنگی و هم شهرداری قابل نقد هستند و هیچ طرحی به صورت انفرادی به درستی پیش نمی رود.

وی با بیان اینکه اکنون مرحله نجات بخشی بنای کاروانسرای شاه عباسی در حال اجراست گفت: در حوزه نجات بخشی بنا، تمامی فعالیت ها با هماهنگی میراث فرهنگی سمنان انجام می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سمنان بیان نمود: طراحی احیای این بنا را میراث فرهنگی سمنان انجام داد و بر اساس همان طرح، مشاوران کار احیای بنا را انجام می دهند.

دوست محمدی با بیان اینکه تجربه و تخصص میراث فرهنگی در زمینه احیای بناهای تاریخی بیشتر است گفت: در راستای تعامل میراث فرهنگی و شهرداری ، میراث فرهنگی سمنان می تواند با تزریق بودجه و یا در اختیار قرار دادن تخصص و تجربه خود به احیای صحیح و اصولی کاروانسرای شاه عباسی سمنان کمک کند.

وی با تقدیر از توجه شهرداری سمنان به اماکن تاریخی ابراز داشت: در اجرای طرح بازسازی خانه طالب بیدختی توسط شهرداری سمنان، نقدهایی وجود دارد و در اصل این بنا دخل و تصرف شد و از مصالح امروزی استفاده شد.

دوست محمدی افزود: چنین چیزی در دنیا تعریف شده نیست و توسعه شهری را به چالش می کشد و ممکن است فعالیت های شهرداری توسط متخصصان میراث فرهنگی مورد انتقاد قرار بگیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان سمنان با بیان اینکه لازم است نقد منصفانه پذیرفته شود گفت: در بازسازی خانه طالب بیدختی، از تیر آهن استفاده شده و فضایی به وجود آمده که رنگ و بوی اصالت ندارد.

وی ادامه داد: توسعه شهر باید متفکرانه و معقول باشد و اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سمنان با توسعه معقول مخالفتی ندارد.

به گزارش خبرنگاران، کاروانسرای تاریخی شاه عباسی واقع در مرکز شهر سمنان یکی از املاک سازمان زندان های کشور بود که تا چند ماه پیش به عنوان زندان سمنان استفاده می شد و با پیگیری های سازمان زندان ها، زندان سمنان به خارج از شهر منتقل شد و با دستور رئیس قوه قضاییه به مکانی فرهنگی برای بهره مندی مردم سمنان به شهرداری سمنان تحویل داده شد.

این کاروانسرا به عنوان یکی از 999 کاروانسرای ساخته شده در دوران شاه عباس صفوی در شهر سمنان احداث شد و دارای 400 سال قدمت است که در سال 1352 به ثبت ملی رسید.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 فروردین 1400 بروزرسانی: 1 فروردین 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 51797

به "خبرنگاران ایجاد پاتوق شهری در مرکز شهر سمنان ضروری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایجاد پاتوق شهری در مرکز شهر سمنان ضروری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید