خلافی خودرو؛ روش های استعلام و اعتراض به آن

به گزارش مجله یک کامپیوتر، بدون شک یکی از ناخوشایندترین لحظاتی که مالکان خودرو حتماً با آن روبرو می شوند، زمانی است که جرایم راهنمایی و رانندگی پلیس دامان آن ها را می گیرد. هر راننده ای ممکن است خواسته یا ناخواسته مرتکب یک تخلف رانندگی شود و این امر اغلب باعث می شود تا فرد جریمه شود، اما گاه رانندگان از جریمه شدن خود مطلع نشوند و یا بنا به دلایلی همچون فروش خودرو، بخواهند از تخلفات رانندگی خود مطلع شوند. برای مطلعی از تخلفات رانندگی راه های مختلفی وجود دارد و باید توجه داشت که این امکان نیز فراهم است که به این جرایم نیز اعتراض کرد. اگر شما نیز می خواهید از نحوه استعلام تخلفات رانندگی خود و شیوه اعتراض به آن مطلع شوید، با این نوشته همراه شوید.

خلافی خودرو؛ روش های استعلام و اعتراض به آن

انواع جرایم رانندگی

چانچه افراد تخلفی را در حین رانندگی مرتکب شوند، به طور کلی ممکن است با یکی از چهار نوع جرایم رانندگی روبرو شوند که عبارتند از:

1. جریمه دوبرگی: اگر راننده از قوانین سرپیچی کند و از وی تخلفی سر بزند، پلیس دستور توقف و ایست وسیله نقلیه را خواهد داد. چنانچه راننده از روی قصد و یا بدون قصد نسبت به توقف بی اعتنا باشد، ماموران پلیس راهور برای جریمه وی از دو برگه استفاده خواهند کرد. در این شرایط راننده موظف به پرداخت هزینه جریمه و تخلف خواهد بود و این جریمه و تخلف در سوابق وی درج می گردد.

2. جریمه تسلیمی: در این نوع از جریمه پس از تخلف راننده و دستور ایست پلیس، راننده توقف می نماید. در ادامه پلیس مدارک لازم برای پرکردن قبض اخطاریه را از راننده مورد نظر دریافت می نماید و پس از آن جریمه تسلیمی را به راننده تحویل می دهد. معینات راننده، معینات گواهینامه، معینات وسیله نقلیه (رنگ و شماره پلاک)، معینات افسر جریمه کننده با قید کد، نوع تخلف، محل تخلف، زمان و تاریخ دقیق تخلف از جمله موارد مهم در قبض اخطاریه است که باید در زمان تحویل جریمه پر گردد. جریمه تسلیمی در صورت پرداخت نشدن در مهلتی 60 روزه، دو برابر خواهد شد.

3. جریمه الصاقی: شاید برایتان اتفاق افتاده باشد که با خیالی آسوده و تنها برای اطمینان به یکی از دفاتر پلیس 10+ مراجعه میکنید تا از شرایط خلافی خودرو باخبر شوید. اما پس از دریافت خلافی از دیدن جرایم بلند بالا و جریمه هایی که به خاطر عدم پرداخت دو برابر شده اند، حسابی غافلگیر می شوید. جریمه کردن وسیله نقلیه متوقف شده آن هم بدون حضور راننده را جریمه الصاقی گویند. به همین دلیل است که بسیاری از رانندگان تا قبل از مراجعه به دفاتر پلیس 10+ از آن بی اطلاعند. در این نوع از جریمه معینات وسیله نقلیه شامل: رنگ و شماره پلاک انتظامی، محل تخلف، نوع تخلف، زمان تخلف و معینات افسر با ذکر کد به خودروی مورد نظر الصاق می گردد. در صورت عدم پرداخت جریمه الصاقی در زمان مقرر، جریمه مورد نظر دوبرابر خواهد شد.

4. ثبت تخلف با دوربین: در این نوع از جریمه، تخلف راننده مورد نظر با استفاده از دوربین های ثبت تخلف ثبت می گردد و در نهایت از طریق مرکز ثبت تخلفات رانندگی برای راننده متخلف صادر می گردد.

مالکان خودرو تنها 60 روز برای پرداخت خلافی ماشین به صورت تسلیمی فرصت دارند و در صورت عدم پرداخت ظرف مدت 60 روز، مبلغ خلافی خودرو دو برابر می گردد. ضمن این که اگر مبلغ کل خلافی ماشین به بیش از 1 میلیون تومان برسد دستور توقف برای خودرو صادر می گردد؛ بنابراین استعلام خلافی خودرو و پرداخت آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید که جریمه خودرو به صورت تسلیمی را جدی گرفته تا بعدا دچار پشیمانی نشوید.

روش های استعلام خلافی خودرو

در گذشته برای دریافت استعلام خلافی خودرو شما مجبور بودید به مراکزی مانند پلیس 10+ مراجعه کنید، اما امروزه روش های زیادی برای استعلام خلافی خودرو و پرداخت خلافی وجود دارد که شما با استفاده از این روش ها می توانید به صورت آنلاین اقدام به استعلام خلافی خودرو کنید.

1. استعلام خلافی با مراجعه به پلیس 10+

اولین روشی که اصولی ترین و ساده ترین روش جهت استعلام خلافی خودرو می باشد، روش مراجعه حضوری به دفاتر پلیس 10+ می باشد که با ارائه مدارک مربوطه اعم از سند خودرو، بیمه نامه و یا کارت خودرو به همراه 3 هزار تومان هزینه نقدی، می توانید اقدام به استعلام خلافی خودرو کنید. توجه کنید که اگر خلافی شما بیش از یک میلیون تومان باشد، می بایست به مراکز هدایت و رانندگی مراجعه کنید.

2. استعلام خلافی خودرو با پلاک

یکی از سوالات پرجستجوی کاربران در مورد دریافت استعلام خلافی خودرو در مورد امکان دریافت خلافی خودرو با پلاک است. پلیس راهور ناجا این امکان را فراهم کرده تا مالکین خودرو با استفاده از تلفن به اطلاعات جریمه خودرو دسترسی داشته باشند. برای این منظور کافی است با شماره 88288888 از تلفن های ثابت تهران یا 02188288888 از تلفن همراه یا شهرستان های خارج از استان تهران تماس بگیرید. این شماره تلفن گویا است که امکانات زیر را در اختیار شما قرار می دهد (البته اگر از پس مشغولی این شماره تلفن برآمدید و توانستید تماس بگیرید). ناگفته نماند که شما با این روش فقط می توانید از جریمه خودرو خود باخبر شوید و به هیچ عنوان امکان پرداخت جریمه خودرو را ندارید. برای دریافت خلافی خودرو با پلاک باید عدد 1 را شماره گیری کنید تا به اپراتور مربوطه وصل شوید. با دادن شماره پلاک به اپراتور مبلغ خلافی خودرو به شما داده خواهد شد.

3. خلافی خودرو به صورت آنلاین

سامانه خلافی خودرو یا همان سایت پلیس راهور ناجا اصلی ترین و معتبرترین مرجع دریافت خلافی خودرو محسوب می گردد. برای دریافت جریمه خودرو پرداخت نشده کافی است به آدرس rahvar120.ir مراجعه کنید.

1. در انتهای صفحه بر روی گزینه استعلام میزان تخلفات رانندگی کلیک کنید. شما در ابتدا به میز خدمت پلیس راهور هدایت خواهید شد که می توانید از میان گزینه های ارائه شده، استعلام تخلفات رانندگی را انتخاب کنید تا به صفحه مورد نظر هدایت شوید.

2. صفحه ای برای شما بارگذاری خواهد شد که تمامی مراحل و نکات در آن توضیح داده شده است. کافی است مطابق راهنمای تصویری عمل کرده و برای دریافت خلافی خودرو کد 8 رقمی مندرج در پشت کارت خودرو را وارد کنید.

پس از زدن دکمه جستجو لیستی از جریمه های پرداخت نشده شما همراه با توضیحات نمایش داده می گردد. در انتهای لیست هم امکان پرداخت جریمه ها با استفاده از شناسه قبض و شناسه پرداخت به صورت آنلاین وجود دارد. توجه داشته باشید که اطلاعات سایت آفلاین است و به طور هفتگی آپدیت می گردد بنابراین در صورت پرداخت جریمه خودرو از طریق سایت، اطلاعات بعد از 72 ساعت در سامانه پلیس راهور درج می گردد. سایت راهور 120 برای آی پی های خارج از کشور بسته است لذا اگر قصد استعلام خلافی خودرو از این سایت را دارید با آی پی های داخل کشور و بدون VPN به سامانه پرداخت قبض خلافی مراجعه کنید.

4. استعلام خلافی خودرو با اپلیکیشن های موبایل

یکی از ساده ترین روش های استعلام خلافی ماشین استفاده از برنامه های موبایلی است. همزمان با افزایش روزافزون استفاده از تلفن همراه در بین شهروندان، مجموعه های زیادی اقدام به تولید نرم افزار های موبایلی خلافی خودرو کرده اند که در این میان برنامه فرمون به دلیل برخورداری از امکانات کاربردی توانسته است خدمات خوبی را به کاربران ارائه دهد. این برنامه اندرویدی علاوه بر نمایش ریز خلافی خودرو و جریمه خودرو امکان پرداخت با استفاده از کد های دستوری USSD را فراهم کرده که حتی بدون داشتن شناسه قبض و شناسه پرداخت می توانید جریمه رانندگی خود را پرداخت و یا به اصطلاح خلافی خود را صفر کنید.

5. استعلام پیامکی خلافی خودرو با کد VIN

یکی دیگر از روش های دریافت خلافی خودرو استفاده از پیامک است که اصطلاحا به آن استعلام خلافی خودرو با کد VIN هم می گویند. برای این منظور برخلاف روش آنلاین که باید از کد 8 رقمی استفاده می شد، کافی است کد 17 رقمی VIN درج شده در پشت کارت خودرو را به شماره 1101202020 پیامک کنید. پس از آن پیامکی برای شما ارسال می گردد که در صورت مورد تائید بودن درخواست از سوی شما باید عدد 9 را ارسال کنید و البته هزینه دریافت این پیامک نیز بر عهده فرد خواهد بود. در صورت ارسال عدد 9 از سوی شما، مبلغ کل خلافی خودرو موردنظر، تعداد خلافی ها و تاریخ آخرین به روزرسانی برای شما ارسال می گردد.

6. استعلام خلافی خودرو با استفاده از کد USSD

برای استعلام خلافی با استفاده از این روش کافی است کد #110* را شماره گیری کنید و با ورود به سامانه پلیس 110 درخواست استعلام خلافی خودرو را با وارد کردن Vin کد خودرو بدهید. دقت کنید که این روش عملا تفاوت چندانی با روش پیامکی ندارد و نتیجه استعلام با همان هزینه از طریق پیامک برای شما ارسال می گردد.

چگونه می توان به خلافی خودرو اعتراض کرد؟

در مورد رسیدگی به شکایات تخلفات هدایت و رانندگی دو فرآیند وجود دارد. اول اعتراض به قبض جریمه است که برای این منظور فرد معترض باید به مرکز اجرائیات منطقه و یا شهرستان محل سکونت مراجعه کند و موضوع شکایت خود را در منطقه مطرح کند. این گونه موارد در همان محل قابل رسیدگی و اصلاح هستند. دوم اعتراض به شرایط تخلفات است که فرد معترض باید ابتدا به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرده و درخواست اعتراض دهد. ظرف حداکثر 24 ساعت باید به این موضوع رسیدگی گردد و معمولا نتیجه اعتراض در کمتر از چند ساعت اعلام می گردد. در این مراکز افراد دلایل خود را برای اعتراض بیان می کنند، مثل این که در زمان وقوع تخلف اصلا در محل حضور نداشته اند و یا توان پرداخت این مبلغ جریمه را ندارند.

به عبارت دیگر اگر فردی نسبت به صورت شرایط تخلفات اعتراض داشته باشد ابتدا به دفاتر پلیس + 10 مراجعه می نماید و درخواست اعتراض می دهد، این درخواست از طریق سیستم به مرکز اجرائیات کل کشور ارسال شده و همان گونه که اشاره شد اجرائیات برابر قانون ظرف مدت حداکثر 24 ساعت باید موضوع را رسیدگی کند و پاسخ دهد. در این مرحله اگر متقاضی قانع شد نسبت به پرداخت جریمه اقدام می نماید، ولی در صورتی که قانع نشده باشد می تواند به واحد رسیدگی پلیس راهور مراجعه کند که در این واحد یک کارشناس پلیس راهور و یک قاضی تخلفات را بررسی و حکم نهایی در این مورد را قاضی صادر می نماید، لذا در این مرحله رای صادرشده قطعی بوده و قابل اعتراض نیست. مهلت اعتراض به خلافی یا قبوض جریمه صادرشده، طبق ماده 5 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی 60 روز از تاریخ مندرج در قبض یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه ای که به اطلاع راننده می رسد، معین شده است. در صورتی که متخلف در مهلت قانونی ذکرشده اعتراض خود را تسلیم نکند یا ظرف 20 روز پس از ابلاغ رای واحد رسیدگی، جریمه را پرداخت نکند، باید جریمه را به ماخذ دو برابر مبلغ مندرج در قبض جریمه بپردازد.

مدارک لازم جهت رسیدگی به اعتراض خلافی خودرو

1. اصل کارت شناسایی و اصل سند مالکیت خودرو

2. تکمیل فرم درخواست

3. کارت شناسائی معتبر مالک وسیله نقلیه یا وکیل قانونی آن

نکاتی در مورد فرآیند رسیدگی به اعتراض خلافی خودرو

1. شکایت های قبلی که به آن ها رسیدگی شده است، مجددا رسیدگی نمی گردد

2. صورت شرایط شکایت دار حتما باید به واحد اجرائیات مرجوع گردد

3. زمان رسیدگی به شکایت از ساعت 7 صبح الی 2 بعد از ظهر می باشد و بعد از آن سامانه غیر فعال است

4. نتیجه شکایت به صورت الکترونیکی تا نهایت 24 ساعت بعد از پذیرش شکایت، اعلام شده و به فرد شاکی ابلاغ می گردد

5. در صورتی که شاکی و یا درخواست کننده، فاقد تلفن همراه است می تواند با مراجعه حضوری، نتیجه رای را دریافت نماید

6. در صورت اعتراض مجدد، کارمند پلیس +10 آن را به صورت الکترونیکی ثبت می نماید تا شاکی با دریافت معرفی نامه بتواند به نزدیکترین واحد رسیدگی مراجعه نماید و درخواست خود را پیگیری نماید

7. معترض باید در مهلت معین شده با در دست داشتن معرفی نامه به نزدیکترین واحد رسیدگی مراجعه کند.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 38037

به "خلافی خودرو؛ روش های استعلام و اعتراض به آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خلافی خودرو؛ روش های استعلام و اعتراض به آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید