خواستن توانستن است

به گزارش مجله کامپیوتر، گاهی انسان ها برای فرار از واقعیت ها به بازی در نقش های مختلفی تن در می دهند . این حالات ، دفاع از خود و ‹‹ کار جبرانی ›› است که بعضی برای پوشاندن عیوب و نقائص خویش بدان متوسل می شوند .

خواستن توانستن است

خواستن توانستن است

گاهی انسان ها برای فرار از واقعیت ها به بازی در نقش های مختلفی تن در می دهند . این حالات ، دفاع از خود و ‹‹ کار جبرانی ›› است که بعضی برای پوشاندن عیوب و نقائص خویش بدان متوسل می شوند .

آلفرد آدلر ، روان شناس نام دار ‹‹ جبران ›› را به وسیله عمل کرد و پدیده های بدنی انسان شناخت ، چرا که بدن آدمی ، خسارات وارده به اعضای مختلف را جبران می نماید . به اسم مثال ، هنگامی که یک کلیه یا شش از کار می افتد ، کلیه با شش دیگر به تنهایی کافی است . مثالی دیگر : اگر استخوان پای فردی بر اثر حادثه ای بشکند پس از معالجات لازم همان نقطه ی شکسته شده که اکنون بهبود یافته است محکم تر و قوی تر از قبل می گردد .

افراد بسیار مشهوری در جهان وجود دارند که به خاطر نقصی که داشته اند ، در جهت برطرف همان نقص آن چنان کوشیده اند که نه تنها آن را پوشانده و یا از میان برداشته اند، بلکه از حد و مرز معمولی و طبیعی آن هم گذشته و به سطوحی بالا و غیر معمول در کار دست یافته اند .

چالز اتلس ، مشهورترین قهرمان پرورش اندام جهان در تمام دوران بلوغ و نوجوانی از هیکل ضعیف و لاغر خود شرمسار و خجل بود و برای برطرف ضعف جسمانی خویش ، پس از کوشش ها و تمرینات فراوان و پی در پی ، مقام نخست پرورش اندام را از آن خود ساخت . پس ‹‹ جبران ›› کمکی به خواستن انسان برای توانستن به تعداد می رود .

حالت دیگر ، ‹‹ جبران غیرمستقیم ›› است . بدین معنی که خسارت و ضعف یکی از اعضای بدن می تواند باعث بهبود و پیش رفت عضو دیگری گردد . و فرد برای جبران ضعف و یا نقصی ، راه و روش ، و کار و حرفه ی دیگری را انتخاب کند و از آن به موفقیت های عظیمی نایل گردد ، به عبارتی ضعف و یا آسیب یکی از اعضای اساسی بدن باعث می گردد تا فرد از دیگر اعضا کار بیش تری بکشد و به اصطلاح به پرورش و تربیت آن عضو بیش تر بپردازد که درنتیجه آن عضو قوی تر می گردد . به طور مثال افرادی که از نعمت بینایی و تماشا محروم اند ، قوه ی شنوایی بسیار قوی تری دارند .

وستلر نقاش مشهور ، به مدرسه ی نظام رفته و بسیار سرخورده و ناموفق مجبور به ترک آن مدرسه می گردد . آن سرخوردگی و تأسف شدید ، زندگی او را عوض می نماید و سبب می گردد تا او به استعداد شگفت انگیز خود در نقاشی پی ببرد و در زمره ی نقاشان مشهور جهان قرار گیرد . چنین حالتی را ‹‹ جانشین سازی جبرانی ›› می گوییم .

جانشین سازی جبرانی ، که بدان اشاره کردیم ، جبران کردن افراطی یا رشد دادن و عظیم کردن یک تمایل آگاهانه برای دفاع از خویش ، علیه یک تمایل ناآگاهانه و در جهت عکس و خلاف است و گاهی می تواند شناسایی آگاهانه ی انسان را هم تهدید کند . افرادی که بدون علت ، اظهار عقیده و برگرفته خود پافشاری می نمایند (دوگماتیک های افراطی) ، به تمام گفته ها و اظهار نظرهای خود اطمینان دارند و آگاهانه این اطمینان را در خود پرورش می دهند ، زیرا در خیال خود ناآگاهانه شک و تردید خویش را از میان می برند . اینان تصویری که از خود می شناسند آن قدر قوی نیست که با این تردیدها بتوانند به زندگی ادامه دهند پس به جانشین سازی جبرانی متوسل می شوند .

به طور اصولی آدم هایی که بیش از حد احساساتی هستند چنین رفتاری دارند زیرا که در فکر خود ، ناآگاهانه خشم و نگرانی خویش را فرو می نشانند و جبران می نمایند .

امروز در عصر تکنولوژی پیش رفته ، انسان بیش از همواره به وسیله دست پرورده های خویش ، از خود و از خویشتن دور افتاده و به دست تکنولوژی گرفتار شده و اسیر شده است. ولی همواره در ارتباطات درون گروهی و جمعی این سؤال مطرح است که ‹‹ تو واقعا کیستی؟ ›› و پاسخ این است که :‹‹ تو همان هستی که ما از تو می بینیم ›› و فراموش نکنیم که هر چیز غیر ممکن و محال از این ابر آفریده ی پروردگار ممکن و میسر است .

شعور خلاق و اراده ی هدفمند به طور حتم راه به شاه راه مقصود می برد و هر غیر ممکنی را ممکن می سازد .

پس بیاییم ‹‹ خواستن توانستن است ›› را ملکه فکر کنیم تا در چنین بستر مناسبی ، با روانی روان بر تمامی مسائل از جمله افسردگی ها ، چاقی های مفرط ، لاغری های بیمارگونه و بسیاری از مسائل دیگر فائق آییم .

منبع:www.dietiran.com

ارسالی از طرف کاربر محترم :omidayandh

منبع: راسخون
انتشار: 9 مهر 1400 بروزرسانی: 9 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 64611

به "خواستن توانستن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواستن توانستن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید