خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی چیست؟

به گزارش مجله یک کامپیوتر، روغن سیاه دانه را به دلیل خواص آنتی اکسیدانی آن می شناسند که توانایی کاهش التهابات درون بدن و مسائل پوستی را دارد. اما سیاه دانه چیست؟ سیاه دانه گیاهی گلدار با گل هایی به رنگ های بنفش و سفید. این گیاه بومی جنوب غربی آسیا است که در برخی از نقاط دیگر نیز رشد می نماید. این گیاه میوه هایی می دهد که دارای این دانه های سیاه معروف هستند. خواص سیاه دانه هزاران سال است که مورد توجه انسان ها برای پیشگیری و درمان بیماری های مختلف قرار گرفته است. باستان شناسان دانه های سیاه دانه را حتی در معبد توت عنخ آمون نیز پیدا نموده اند که اهمیت خواص روغن سیاه دانه از نظر درمانی در طول تاریخ را تایید می نماید.

خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی چیست؟

خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی

این روغن ثابت نموده است که تاثیر خوبی در درمان برخی از مسائل سلامتی از جمله فشار خون بالا و آسم و همچنین تاثیر ضد قارچ و ضد باکتری قوی دارد. خواص روغن سیاه دانه را می توان به این شکل شرح داد:

 • کاهش فشار خون بالا: مصرف روغن سیاه دانه برای 2 ماه نتایج رضایت بخشی در کاهش فشار خون افرادی که دچار فشار خون بالا (نه در سطح خیلی حاد) بودند، نشان داده است.
 • کاهش کلسترول بالا: روغن سیاه دانه نشان داده است که می تواند باعث کاهش کلسترول بد گردد. میزان زیاد اسید های چرب مفید موجود در سیاه دانه، به حفظ کلسترول خوب در میزان مناسب یاری می نماید؛ اسیدهای چرب مفید مانند لینولیک اسید (linoleic acids) و اولئیک اسید (oleic acid). میزان روغن موجود در دانه ها تا حد زیادی بستگی به جایی که گیاه در آن رشد کره است دارد. برخی از افراد حتی با مصرف دانه های کوبیده شده سیاه دانه هم از فواید روغن سیاه دانه بهره مند می شوند.
 • بهبود علائم آرتروز مفصلی: مصرف روغن سیاه دانه خوراکی می تواند به کاهش علائم التهابی آرتروز مفصل یاری کند. بر اساس تحقیقاتی که در سال 2016 در Immunological Investigations منتشر شد، 43 خانم با آرتروز مفصلی در درجه متوسط روزی یک کپسول روغن سیاه دانه را برای مدت 1 ماه مصرف کردند. نتیجه تحقیق کاهش علائم آرتروز، میزان التهاب موجود در خون و تعداد مفاصل متورم را نشان داد.
 • کاهش علائم آسم: خواص ضدالتهابی روغن سیاه دانه ممکن باعث بهبود علائم آسم گردد. تاثیر آن در کاهش التهابات دستگاه تنفسی حتی می تواند در کاهش علائم برونشیت هم موثر باشد.
 • کاهش ناراحتی معده: مصرف سیاه دانه یا روغن آن می تواند در کاهش درد معده، دل پیچه و انقباض دردناک شکم موثر باشد. روغن آن می تواند به کاهش گازهای معده، نفخ و پیشگیری از زخم معده نیز یاری کند.

خواص ضدسرطانی سیاه دانه

روغن سیاه دانه همچنین خواص ضد سرطانی دارد و در صورتی که به صورت موضعی روی پوست استفاده گردد، ممکن است بتواند با سرطان پوست مبارزه کند. به دلیل خواص شیمیایی گیاهی (Phytochemicals) و آنتی اکسیدان ، این دانه های سیاه می توانند به صورت طبیعی به درمان سرطان یاری کند.

تحقیقات نشان دادند که تیموکینون (Thymoquinone) که ترکیب شیمیایی موجود در سیاه دانه است، توانایی یاری به کاهش رشد غده های سرطانی در موش ها را داشته است. این روغن می تواد آسیبی که به بافت های بدن در اثر شیمی درمانی، برای کشتن سلول های سرطانی وارد می گردد را کاهش دهد. اما نتایج این تحقیقات مربوط به انسان نبوده و روغن سیاه دانه نباید جایگزین درمان های تعریف شده سرطان گردد.

فواید روغن سیاه دانه برای زیبایی

فواید روغن سیاه دانه برای پوست هایی که دچار مشکل هستند بسیار زیاد است و علاوه بر خواص درمانی، از پوست محافظت نیز می نماید. این روغن در کنار روغن های دیگر در داروخانه ها و فروشگاه های مواد غذایی یا عطاری ها به فروش می رسد. از مزایای استفاده از روغن سیاه دانه برای پوست و زیبایی می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • جوش صورت و آکنه: بر اساس تحقیقاتی که در مجله Dermatology & Dermatologic Surgery منتشر شد، استفاده از لوسیون هایی فراوری شده با ترکیب 10 درصد روغن سیاه دانه، مشخصا باعث کاهش بروز آکنه و جوش صورت بعد از 2 ماه شد. شرکت نمایندگان در این تحقیقات تا 67 درصد رضایت خود را از استفاده از روغن سیاه دانه برای جوش صورت اعلام کردند.
 • آبرسانی مو: برای بهره مند شدن از خواص روغن سیاه دانه برای مو می توان آن را به صورت مستقیم بر روی موها استفاده کرد تا نرمی و درخشندگی مو افزایش پیدا کند.
 • پسوریازیس: استفاده موضعی از روغن سیاه دانه نشان داده است که می تواند باعث کاهش پلاک های پسوریازیس گردد.
 • نرم کردن پوست: از روغن سیاه دانه برای نرم کردن پوست صورت و بدن هم استفاده می گردد و آن را به ترکیبات روغن ها و مرطوب نماینده های بدن برای رطوبت و آب رسانی بیش تر، اضافه می نمایند. همچنین به دلیل آب رسانی از اگزما و خشکی پوست هم جلوگیری می نماید.
 • ترمیم زخم: نتایج استفاده از روغن سیاه دانه تاثیر آن در کاهش التهاب و بروز باکتری های موجود در زخم را نشان داده است. در حالی که عصاره سیاه دانه باعث رشد کلاژن های جدید پوست نمی گردد، اما دیگر فاکتورهای رشد را تحریک می نماید تا بدن بتواند پوست جدید و سالم بسازد.

به این نکته توجه کنید که روغن سیاه دانه نباید به عنوان جایگزین درمان اصلی که دکتر برای شما تجویز نموده است، مورد استفاده قرار گیرد. اما خواص روغن سیاه دانه برای پویت صورت و زیبایی، می تواند به عنوان یک مکمل در کنار درمان اصلی برای پوست شما مزایایی به همراه داشته باشد.

خواص سیاه دانه برای لاغری و کاهش کلسترول

در یک تحقیق بر روی 90 خانم دچار اضافه وزن، به این نتیجه رسیدند که اضافه کردن روغن سیاه دانه به رژیم غذایی کم کالری، بیشتر باعث لاغری می گردد؛ تا این که فقط یک رژیم غذایی کم کالری داشته باشند. خواص روغن سیاه دانه برای لاغری یک پشتوانه علمی هم دارد. مجله Diabetes and Metabolic Disorders تحقیقاتی منتشر کرد که در آن خواص ضد چاقی گیاهان را مورد آنالیز قرار داده بودند و به این نتیجه رسیده بودند که سیاه دانه در صدر گیاهان دارویی موثر در کاهش وزن قرار گرفته است.

در تحقیقات دیگری که بر روی 250 مرد اجرا شده بود، به این نتیجه رسیدند که روغن سیاه دانه در صورتی که به تنهایی استفاده گردد، یا وقتی که با زردچوبه ترکیب می گردد، باعث کاهش وزن می گردد و مهم تر از آن، خطرات ابتلا به دیابت را نیز کاهش می دهد.

بر اساس مقاله ای که در مجله Endocrinology and Metabolism منتشر شد، محققان اعلام کردند که سیاه دانه یکی از معدود مواد غذایی است که باعث جلوگیری از هر دو نوع دیابت، یعنی دیابت نوع 2 و دیابت نوع 1 می گردد. بر اساس این تحقیقات سیاه دانه در واقع پایداری گلوکز را افزایش می دهد و به اندازه داروی متفورمین (Metformin) موثر است. این گیاه تا کنون عوارض مشخصی نشان نداده است، در صورتی که متفورمین به عنوان یکی از رایج ترین داروهای توصیه شده برای دیابت نوع دو، باعث عوارض جانبی زیادی مثل نفخ، اسهال، تجمع گاز معده، سردرد و خیلی علائم دیگر می گردد.

آیا روغن سیاه دانه بی خطر است؟

ممکن است که روغن سیاه دانه باعث افزایش تاثیر برخی از داروها، مثل داروهای متوپرولول (Metoprolol) و وارفارین (Warfarin) گردد. اگر شما در حال مصرف هر نوع دارویی به صورت مرتب هستید، با پزشک خود در مورد مصرف روغن سیاه دانه صحبت کنید و قبل از صحبت کردن با پزشک معالج نباید هیچ کدام از داروهایی که همیشه مصرف می کنید را قطع کنید.

روغن سیاه دانه می تواند به عملکرد بهتر کبد یاری کند اما مصرف بیش از حد آن می تواند برای کبد و کلیه ها مضر باشد. اگر کبد یا کلیه شما در حال حاضر دچار مشکل است، درمورد میزان مصرف مناسب با پزشک خود صحبت کنید.

بهترین روش استفاده از روغن سیاه دانه

 • روی نان قبل از پخت یا قبل از تست کردن نان
 • روی بیسکوییت یا شیرینی
 • در سوپ و انواع خوراک ها
 • مخلوط کردن با دانه های دیگر و استفاده به عنوان چاشنی سالاد

دقت کنید که روغن سیاه دانه را از چشمان، مخاط بینی و دیگر نقاط حساس بدن دور کنید. به علت ماهیت گرم سیاه دانه، استفاده از روغن سیاه دانه برای پوست ممکن است در بعضی افراد باعث حساسیت پوستی گردد. به همین دلیل قبل از استفاده موضعی حتما میزان کمی از آن را روی پوست تست کنید. مانند هر ماده غذایی دیگر خانم های باردار و خانم های شیرده باید قبل از استفاده چه به صورت خوراکی و چه به صورت موضعی، باید با پزشک خود مشورت نمایند.

همچنین می توانید برای بهره مند شدن از خواص روغن سیاه دانه برای لاغری، مو، پوست، فشار خون، آسم و غیره این روغن را در بسته بندی های آماده از داروخانه ها یا فروشگاه های معتبر و مطمئن خریداری کنید. اما برای بهترین و کم خطرترین راه، طبیعی ترین روغن سیاه دانه را انتخاب کنید که 100 درصد خالص باشد.

بیشتر بخوانید: فواید روغن بادام برای پوست، مو و قلب!

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 1997

به "خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص روغن سیاه دانه برای سلامتی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید