خیره کننده، اما غیرواقعی؛ این رویداد های تاریخی را هوش مصنوعی ساخته است

به گزارش مجله یک کامپیوتر، پلتفرم Midjourney هفته گذشته با فراوری تصاویری غیرواقعی از دستگیری دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا جنجالی شد. حالا کاربران بیشتری به سراغ این مدل هوش مصنوعی رفته اند و با یاری آن صحنه هایی را به وجود می آورند که در واقعیت وجود نداشته و ندارند.

خیره کننده، اما غیرواقعی؛ این رویداد های تاریخی را هوش مصنوعی ساخته است

گروهی از کاربران با یاری ابزار های هوش مصنوعی مشغول خلق تصاویر واقع گرایانه رویداد هایی هستند که وجود خارجی نداشته اند.

شبکه اجتماعی ردیت اخیراً پر شده است از تصاویری که واقعی به نظر می رسند، اما در حقیقت مصنوعی هستند. درواقع کاربران با یاری مدل هوش مصنوعی Midjourney وقایعی را خلق می نمایند که به خاطر شباهتشان به واقعیت احتمالاً در آینده بسیار بحث برانگیز خواهند شد.

پلتفرم Midjourney هفته گذشته با فراوری تصاویری غیرواقعی از دستگیری دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین آمریکا جنجالی شد. حالا کاربران بیشتری به سراغ این مدل هوش مصنوعی رفته اند و با یاری آن صحنه هایی را به وجود می آورند که در واقعیت وجود نداشته و ندارند.

یکی از کاربران ردیت چند روز پیش با Midjourney تصویری از پاپ فرانسیس را ایجاد کرد که در آن کاپشنی حجیم به رنگ سفید پوشیده بود و شباهتش به واقعیت باعث شد این تصاویر به دفعات در شبکه های اجتماعی دست به دست شوند.

عده دیگری از کاربران خیلی زود به دست خلق تصاویری زدند که یادآور عکاسی خبری در روایت های مهم تاریخی است. برای مثال، یکی از این تصاویر طاعون آبی در روسیه و دیگری شفق قطبی در آسمان لندن را نشان می دهد که هیچ کدام واقعی نیستند.

در مورد شفق قطبی لندن، ظاهراً این پدیده در سال 2012 بر اثر طوفان خورشیدی قدرتمندی به وجود آمده بود که موجب آتش سوزی هایی در شبکه برق شهر شیکاگو شده بود. کاربران ردیت با یاری Midjourney تصویر همه این اتفاقات خیالی را به شکلی واقع گرایانه فراوری نموده ند.

بخشی از این تصاویر بسیار واقع گرایانه تر به نظر می رسند. برای نمونه، تصویری تحت عنوان زلزله 9.1 ریشتری و سونامی در آمریکای شمالی در سال 2001 منتشر شده است که گویی خانه های شهروندان آسیب دیده و بسیاری از مردم سرگردان و مصیبت زده شده اند.

یک کاربر ردیت حتی سعی نموده است برای تئوری پردازانی که می گویند سفر انسان به ماه واقعی نبوده است، تصاویری فراوری کند که در آن Midjourney به ظاهر پشت صحنه ضبط تصاویر ماه در استودیو را نشان می دهند.

با توجه به این که ابزار مطمئنی برای تشخیص تصاویر واقعی از غیرواقعی وجود ندارد، توسعه این تصاویر می تواند آسیب بزرگی به اعتماد عمومی وارد کند و حتی در مواردی موجب هراس اجتماعی گردد.

ساعاتی قبل گروهی از فعالان حوزه فناوری در نامه ای خواهان توقف موقت توسعه ابزار های پیشرفته هوش مصنوعی شدند. آن ها معتقدند این ابزار های می توانند بشریت را در معرض ریسک قرار دهند.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 9 فروردین 1402 بروزرسانی: 9 فروردین 1402 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 87471

به "خیره کننده، اما غیرواقعی؛ این رویداد های تاریخی را هوش مصنوعی ساخته است" امتیاز دهید

2 کاربر به "خیره کننده، اما غیرواقعی؛ این رویداد های تاریخی را هوش مصنوعی ساخته است" امتیاز داده اند | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خیره کننده، اما غیرواقعی؛ این رویداد های تاریخی را هوش مصنوعی ساخته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید