دستور مهاجرتی ترامپ؛ از تأسف رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تا انتقاد دبیرکل سازمان ملل

به گزارش مجله کامپیوتر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفت، فرمان اجرایی اخیر دونالد ترامپ ابهاماتی ایجاد کرده که باعث تأسف و شرمساری است.

دستور مهاجرتی ترامپ؛ از تأسف رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تا انتقاد دبیرکل سازمان ملل

به گزارش خبرنگاران، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پل رایان، رئیس مجلس کنندگان آمریکا گفت، ابهاماتی که فرمان اجرایی دونالد ترامپ در مورد مهاجرت به آمریکا ایجاد کرده، تأسف بار است.

با این حال، وی با دفاع از ترامپ، شرح داد: هرچند که ابتدای اجرای این فرمان، با مسائل و دست اندازهایی روبرو بود اما سیاست آن، هماهنگ با اصول جمهوری خواهان بوده است.

رایان اضافه کرد: مسئولیت امنیت کشور به عهده رئیس جمهوری است. هرچند ما از آنچه رخ داده است، حمایت می کنیم اما باید اندکی تأمل کنیم تا اطمینان یابیم که معیارهای بررسی دقیق پیشینه پناهندگان و مهاجران بر اساس اصول صحیح است و بتوانیم ایمنی و امنیت کشورمان را تضمین کنیم.

رئیس مجلس کنندگان آمریکا گفت: به نظر من بروز سردرگمی در اجرای این فرمان تأسف آور است.

مقام های امنیتی آمریکا به ایرادهایی در نحوه اجرای فرمان دونالد ترامپ برای منع ورود شهروندان هفت کشور ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا اذعان کرده اند و یکی از آنها گفته است که این ممنوعیت احتمالا به زودی برطرف نخواهد شد.

دونالد ترامپ روز جمعه دستوری را با عنوان حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق و ورود شهروندان هفت کشور به آمریکا برای 90 روز ممنوع شد. این تصمیم با واکنش های داخلی و بین المللی بسیاری روبرو شده است.

رئیس جمهوری خواه مجلس کنندگان آمریکا گفت که از تحت تأثیر قرار دریافت کسانی که ویزای معتبر دارند، متأسف است.

رایان گفت، مطمئن است که سیاست تازه درست اجرا خواهد شد. وی اضافه کرد: هیچ کس نمی خواهد شاهد باشد که کسانی که گرین کارت یا ویزاهای ویژه دارند گرفتار این ممنوعیت ها شوند.

امضای حدود 1000 دیپلمات آمریکایی بر یادداشت اعتراضی علیه ترامپ

روز سه شنبه معلوم شد که حدود 1000 کارمند وزارت خارجه آمریکا یک یادداشت ثبت نارضایتی از دستور ترامپ را امضا کرده اند. خبر تهیه این یادداشت یک روز پیشتر فاش شده بود و کاخ سفید در واکنش گفت، این کارمندان و دیپلمات ها باید دستور را بپذیرند یا وزارت خارجه را ترک کنند.

به گزارش بی.بی.سی،سرپرستان سازمان امنیت ملی و سازمان گمرک و امنیت مرزی آمریکا گفتند که 720 تن در پی صدور فرمان اخیر در فرودگاه ها به دام افتادند.

دیپلمات های آمریکایی در سراسر جهان با ثبت امضای خود در این یادداشت ثبت نارضایتی، با طرح جنجالی ترامپ مخالفت کردند. با این حال، نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که آمریکایی ها به شدت درباره این تدابیر اختلاف نظر دارند.

در این یادداشت اعتراضی آمده است: این ممنوعیت به اهداف خودش که همان امن نگاه داشتن کشور است، دست پیدا نمی کند و احتمالا این تدابیر نتیجه ای معکوس بر جای می گذارد. علاوه بر این، چنین سیاسی مغایر ارزش های بنیادین آمریکا درباره اصل عدم تبعیض، برخورد منصفانه و استقبال گرم از بازدیدکنندگان و مهاجران خارجی است. ما بهتر از آن هستیم که بخواهیم چنین ممنوعیتی را اجرا کنیم.

امضاکنندگان این یادداشت باید طبق قانون از تلافی مصون باشند. ایجاد چنین یادداشت هایی از زمان جنگ ویتنام رواج یافت تا دیپلمات های آمریکایی بتوانند مخالفت خودشان را با سیاست های اصلی دولت آمریکا اعلام کنند؛ سیاست هایی که آنها به عنوان کارمند دولت موظف به حمایت و اجرای آن هستند. امضای این یادداشت اعتراضی ابتدا در واشنگتن آغاز شد اما بعد به آسیا و شمال آفریقا رسید و نسخه ای از آن هم در فیس بوک منتشر شد.

وزیر امنیت داخلی آمریکا: ممکن است ممنوعیت آن هفت کشور دائمی شود

جان کلی، رئیس سازمان امنیت ملی آمریکا مدعی است که دستور ترامپ علیه مسلمانان نیست و اکثریت قریب به اتفاق مسلمانان جهان می توانند به آمریکا سفر کنند.

او گفت که دستور 90 روزه به مقام ها فرصت خواهد داد نقاط قوت و ضعف نظام مهاجرتی آمریکا را محک بزنند؛ کاری که به گفته او باید خیلی زودتر انجام می شد.

وی اضافه کرد: بعضی از این کشورها ممکن است به زودی از لیست هفت کشور خارج نشوند. این ها کشورهایی هستند که به درجات مختلف درحالت فروپاشی قرار دارند.

او همچنین گفت، دولت آمریکا در نظر دارد سابقه اینترنتی متقاضیان ویزا از جمله فعالیت در شبکه های اجتماعی و تماس های تلفن موبایل از کشورهایی که اعتماد کمی به سازمان های پلیس آنها وجود دارد، را بررسی کند.

به گفته وزیر امنیت داخلی آمریکا، ممنوعیت ورود برای اتباع آن هفت کشور ممکن است به طور نامحدود ادامه پیدا کند. همچنین این احتمال وجود دارد که تعداد دیگری کشور به این لیست اضافه شود. این مقام آمریکایی همچنین تاکید کرد مسافرانی از این هفت کشور ممنوعه که تابعیت دو گانه دارند با پاسپورتی که مربوط به کشور ممنوعه نیست می توانند به ایالات متحده سفر کنند.

گوترش: بستن مرزها اقدامی کورکورانه است

هم زمان آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت، بستن مرزها به روی افراد بر اساس مذهب، قومیت یا ملیت یک تدبیر کورکورانه است. چنین سیاستی خطر پیروزی تبلیغاتی برای افراط گرایان را به دنبال دارد و سازمان های پیشرفته تروریستی به راحتی آن را دور خواهند زد.

گوترش بدون اشاره به نام ترامپ تاکید کرد: کشورها حق دارد و حتی ملزم هستند تا مسوولانه مدیریت مرزهایشان را به عهده بگیرند تا از نفوذ اعضای سازمان های تروریستی جلوگیری کنند. این نباید بر پایه هیچگونه تبعیض مرتبط با نژاد، قومیت و یا ملیت باشد چرا که مغایر اصول اساسی و ارزش های جامعه های ماست.

او همچنین گفت: تدابیر کورکورانه که پایه اطلاعاتی محکمی ندارد، ناکارآمد است و سازمان های تروریستی جهانی پیچیده می توانند آن را دور بزنند. تدابیر تبعیض آمیز موجب تحریک خشم و عصبانیت گسترده می شود و تبلیغات سیاسی برای آن دسته از سازمان های تروریستی ای که ما قصد مبارزه با آنها را داریم، تسهیل می شود.

ایالت ماساچوست آمریکا در شکایتی از دولت ترامپ به دادگاه گفته است که این ممنوعیت ناقض ضمانت های قانون اساسی آمریکا در زمینه آزادی مذهب است. پیشتر دادستان ایالت واشنگتن هم دونالد ترامپ را تحت پیگرد قرار داده بود.

مورا هیلی، دادستان کل ماساچوست گفت: این سیاست به دلیل مذهب و ملیت علیه مردم تبعیض قائل می شود. این شکایت در حمایت از شکایتی که در روزهای خاتمه هفته از طرف دو استاد ایرانی دانشگاه ماساچوت در دارتموت تسلیم دادگاه شد، طرح شد. اریک اشنایدرمن، دادستان کل نیویورک هم روز سه شنبه گفته بود که این ایالت هم شکایت مشابهی را مطرح می کند.

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما
منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 17485

به "دستور مهاجرتی ترامپ؛ از تأسف رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تا انتقاد دبیرکل سازمان ملل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستور مهاجرتی ترامپ؛ از تأسف رئیس مجلس نمایندگان آمریکا تا انتقاد دبیرکل سازمان ملل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید