دلال ها به عمد میوه های سالم را معدوم می کنند تا قیمت مناسب نشود!

به گزارش مجله کامپیوتر، میوه نسبت به پارسال 70 درصد گران تر شده است. مشاهدات میدانی حاکی از ناتوانی قدرت خرید دهک های کم درآمد نه تنها در خرید میوه های فصل، بلکه در تهیه اقلامی مثل پیاز و گوجه فرنگی است. این در حالی است که کشاورزان می گویند دلیل اصلی نابسامانی بازار میوه دلالان هستند چراکه همیشه میوه دو تا سه برابر قیمت از سر زمین به دست مصرف کننده می رسد در حالی که باید نهایتا 50درصد گران تر فروخته شود. حذف کود و سم از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی سبب شده که قیمت این اقلام تا 5 برابر بیشتر شود و کشاورزان می گویند این اصلی ترین دلیل افزایش قیمت ها نسبت به سال قبل است.

دلال ها به عمد میوه های سالم را معدوم می کنند تا قیمت مناسب نشود!

کشاورزان: امسال گران تر می فروشیم

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: از پارسال که نهاده های کشاورزی از لیست دریافت کنندگان ارز دولتی خارج شد قیمت این اقلام هم افزایش قابل توجهی داشت. به طوری که کشاورزان مجبور شدند در بعضی اوقات کود و سم موردنیاز را تا 5 برابر قیمت مصوب دولتی خریداری کنند.

یکی از کشاورزان مرکبات در جنوب کشور می گوید: برای کودی که 50 هزار تومان قیمت داشت باید حداقل 500 هزار تومان هزینه کنیم، آن هم اگر پیدا بشود. بعضی از کود ها با مکمل های کشاورزی قاطی بودند؛ از زمانی که تحریم ها اعمال شد این کود در بازار گم شد. یکی از همکاران با کلی پیگیری توانسته میزان کمی از این کود را پیدا کند، خیلی هم گران تر از پارسال خریده بود. کود خارجی را کیسه ای 100 هزار تومان می خریدیم که الان رسیده به یک میلیون تومان.

رستمی زاده درباره تاثیر واسطه ها و دلالان در بازار می گوید: در بازار میوه همیشه کشاورز بیشترین ضرر را می کند. هر سال میوه دو تا سه برابر نرخی که از کشاورز خریداری می شود به دست مصرف کننده می رسد، در صورتی که حداکثر باید 50 درصد گران تر به مصرف کننده فروخته شود و این فقط تقصیر واسطه ها است. فروشندگان خرد هم که بر اساس خرید خود نرخ گذاری می کنند و ضرری متحمل نمی شوند. شرایط نقدینگی کشاورزان به گونه ای شده که درآمد سال گذشته کفاف حتی آماده کردن زمین برای کاشت محصول جدید یا مراقبت از درختان را نمی دهد.

به گفته این کشاورز، کشاورزان هنوز نرخ مشخصی برای فروش مرکبات ندارند: زمان فروش خرما دلالان نرخ را آنقدر پایین کشیدند که حتی پول کارگران را تامین نمی کرد. بسیاری از همکاران من محصول خود را در سردخانه ها انبار کردند تا قیمت به نرخی برسد که منطقی باشد. برای مرکبات هم همین شرایط حاکم است، از الان که نمی توان گفت نرخ خرید سر باغ چقدر خواهد بود، اما با توجه به بالا رفتن دستمزد کارگران و هزینه کود؛ به میزان قابل توجهی بیشتر از پارسال نرخ گذاری خواهد شد.

کمبودی نیست، صادر می شود

یکی از فروشندگان بازار میوه وتره بار جمهوری می گوید، دلیل افزایش قیمت میوه کمبود نیست و واسطه گران صادرات را به تامین بازار داخلی ترجیح می دهند: هیچ کمبودی در بازار نیست و میوه به وفور پیدا می شود. موضوع اصلی صادرات میوه است، با دلار 30 هزار تومانی اگر واسطه ای بتواند برای مثال گوجه را در عراق یک دلار بفروشد سود بیشتری کرده نسبت به کیلویی حتی 10 هزار تومان اینجا.

از طرفی هیچ نظارتی هم برای توزیع میوه وجود ندارد و دلالان و حتی بعضی از فعالان میوه، صادرات را ترجیح می دهند. واسطه ها حتی با وجود اینکه محصول بازار داخلی را به مرز ها می فرستند، قیمت های بازار داخل را هم کنترل می کنند. با توجه به شناخت من می توان هم بار کشور را تامین کرد و هم صادرات کرد، اما طمع دلالان نمی گذارد.

اکبری، میوه خریداری شده یکی از مشتری ها را روی ترازو می گذارد و ادامه می دهد: همین چند وقت پیش فیلم دور ریختن گوجه های برگشته از مرز عراق در اینترنت پخش شد آن هم وقتی خرده فروشی ها گوجه را کیلویی 15 هزار تومان می فروختند! من و همکارانم بار ها به چشم خود در میدان مرکزی یا سردخانه ها دیده ایم که بعضی دلال ها میوه های سالم را به عمد معدوم می کنند تا به بازار نرسد و قیمت ها کاهش پیدا نکند البته این ها چند شبکه هستند که هماهنگ با هم قیمت را مشخص می کنند و جالب اینجاست حتی غرفه ندارند و از دفتر خودشان بازار را کنترل می کنند. به گفته این میوه فروش شرایط قدرت خرید دهک های کم درآمد به گونه ای است که حتی در خرید اقلام اساسی مشکل دارند.

میوه نسبت به سال گذشته 70 درصد افزایش قیمت داشته است. بر اساس اطلاعات مرکز آمار ایران، در مهرماه لیموترش با 9/ 9 درصد و پسته با 8/ 9 درصد بیشترین افزایش را نسبت به ماه قبل داشته اند و پرتقال 8/ 31 و انار 18 درصد نسبت به شهریور ماه کاهش داشته اند. در بخش صیفی جات نیز پیاز با 6/ 20 درصد، فلفل دلمه با 9/ 19 درصد و نخود با 9/ 17 درصد در صدر افزایش قیمت این دسته و خیار با 4/ 2 درصد و هویج با 1/ 2 درصد بیشترین کاهش قیمت را نسبت به ماه گذشته تجربه کرده اند.

منبع: فرارو
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 44959

به "دلال ها به عمد میوه های سالم را معدوم می کنند تا قیمت مناسب نشود!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلال ها به عمد میوه های سالم را معدوم می کنند تا قیمت مناسب نشود!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید