رودخانه شور به احتمال زیاد منشا بوی نامطبوع شهر پرند است

به گزارش مجله کامپیوتر، درپی استشمام بوی نامطبوع در اواخر فروردین ماه امسال در شهر جدید پرند، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رباط کریم گفت: قوی ترین احتمال برای منشا بوی نامطبوع شهر پرند رودخانه شور است و در جلسه ای که هفته آینده برگزار می گردد دستگاه ها نظرات فنی خود را به صورت مکتوب به بخشداری ارائه می نمایند تا در این زمینه تصمیم گیری گردد.

رودخانه شور به احتمال زیاد منشا بوی نامطبوع شهر پرند است

علیرضا عطائی در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به اینکه استشمام بوی نامطبوع در شهر پرند از اواخر فروردین ماه و همزمان با ماه رمضان گزارش شد، گفت: با توجه به اینکه در ماه رمضان بیشتر مردم برای صرف سحری بیدار می شدند گزارش هایی از استشمام بوی نامطبوعی در نیمه های شب به ما اعلام شد و این گزارش ها روزبه روز بیشتر شدند تا اینکه فرماندار و دادستان رباط کریم تاکید کردند که این موضوع پیگیری گردد.

وی ادامه داد: در اولین جلسه هماهنگی که در این زمینه برگزار گردید دیدگاه های دستگاه های مختلف مطرح شد و به دلیل اینکه این بوی نامطبوع در ساعات بین نیمه شب تا سحر گزارش می شد، این موضوع را به وسیله گشت شبانه و با هماهنگی و همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران، آزمایشگاه اداره کل و مجموعه مدیریت شهری پرند پیگیری کردیم.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رباط کریم با اشاره به اینکه گشت شب برای شناسایی و آنالیز بوی نامطبوع شهر پرند از 11 شب تا 3 صبح انجام شد، اظهار کرد: نقاط هدف برای نمونه گیری مناطقی بودند که گزارش استشمام بوی نامطبوع در آن محدوده بیشتر بود. بیش از پنج نقطه مورد پایش و نمونه برداری نهاده شد و هدف، نمونه برداری از آب و گازهای محیطی بود اما با توجه به شرایط جوی یعنی تغییر جهت و سرعت وزش باد نمونه برداری از گازهای محیطی دچار اختلال شد.

وی ادامه داد: بیشتر مواقعی که استشمام بوی نامطبوع در شهر پرند گزارش می شد جهت وزش باد از سمت جنوب و رودخانه شور به سمت شرق بود اما در شب گشت جهت باد غالب از شرق بود همچنین افزایش شدت باد نیز باعث شد در نمونه برداری مشکل ایجاد گردد بنابراین گرچه نمونه برداری انجام شد اما نتوانستیم به نتیجه مطلوبی در این زمینه دست پیدا کنیم.

عطائی درباره کانون های بوی نامطبوع شهر پرند گفت: حدس های مختلفی درباره علت و منشا این بو مطرح شد از جمله آن ها فاضلاب، مرکز دفن پسماند، تصفیه خانه فاضلاب پرند، خودروهای عبوری ومحموله هایی بود که توسط قطارهای باری حمل می شدند اما با توجه به پایش میدانی که صورت گرفت بیشترین احتمال برای منشاء انتشار بوی نامطبوع را مربوط به رودخانه شور می دانیم چرا که غالبا زمانی که باد از سمت این رودخانه می وزید این بو استشمام می شد.

به گفته وی، یکی از عواملی که می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در رودخانه شور شده باشد تخلیه فاضلاب بعضی مناطق در این رودخانه است همچنین محتمل است به دلیل کاهش میزان بارندگی در امسال دبی ورودی و جریان رودخانه کاهش پیدا نموده و در بعضی نقاط مانداب ایجاد شده است که باعث ایجاد بوی نامطبوع می گردد.

وی ادامه داد: از آن موقع خط انتقال ورودی دو فاضلاب را که در رودخانه شور تخلیه می شد به تصفیه خانه فاضلاب شهر پرند انتقال دادیم و امیدواریم با اعتباراتی که به شرکت آبفا تخصیص داده می گردد، مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب پرند نیز تا ماه های آینده به بهره برداری برسد تا حجم زیادی از فاضلاب به این تصفیه خانه منتقل گردد.

عطائی در خاتمه با اشاره به اینکه گزارش های استشمام بوی نامطبوع در شهر پرند کاهش پیدا نموده است، درباره تمهیدات در نظر گرفته شده برای برطرف این مشکل گفت: برای اینکه بتوانیم اقدام موثری در این زمینه انجام دهیم، ابتدا ضروری است به طور قطع عامل انتشار بو را شناسایی کنیم اما با توجه به شرایط جوی پیش آمده در شب گشت به نتیجه مورد نظر نرسیده ایم. با این حال ما گزارش جمع بندی و نتایج آزمایشگاه را دریافت و در جلسه بخشداری ارائه نموده ایم و قرار است که در جلسه ای که هفته آینده برگزار می گردد دستگاه ها نظرات فنی خود در این زمینه را به صورت مکتوب به بخشداری ارائه نمایند تا در این زمینه تصمیم گیری گردد.

انتهای پیغام

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 58535

به "رودخانه شور به احتمال زیاد منشا بوی نامطبوع شهر پرند است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رودخانه شور به احتمال زیاد منشا بوی نامطبوع شهر پرند است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید