روش های کلاه برداری اینترنتی؛ مراقب این تله ها باشید

به گزارش مجله کامپیوتر، روزنامه خراسان: در پی کلاهبرداری های مختلفی که این سال ها به وسیله مجازی اجرا شده پایان طرح رمز پویا به اجرا رسید. این طرح برای جلوگیری از برداشت غیرقانونی از حساب اشخاص به اجرا درمی آید تا رمز اینترنتی به صورت یک بار مصرف فقط توسط صاحب حساب استفاده گردد. در عملیات فیشینگ کلاهبرداران با شگرد های مختلف سعی می نمایند به اطلاعات حساب بانکی اشخاص دسترسی یابند و از این حساب ها پول برداشت نمایند.

روش های کلاه برداری اینترنتی؛ مراقب این تله ها باشید

اما جالب آن جاست که به بهانه رمز پویا هم عده ای اقدام به فیشینگ از حساب اشخاص نموده اند. رئیس پلیس فتا به تازگی اعلام نموده عده ای با پیامک زدن از مردم می خواهند که به لینکی مراجعه نمایند تا با ورود اطلاعات بانکی خودشان رمز پویا دریافت نمایند. غافل از این که این لینک توسط کلاهبرداران ایجاد شده است. در ادامه مطلب به چند مورد از روش ها و شگرد های کلاهبرداری مجازی که این روز ها متداول است، نگاهی می اندازیم.

موسسات خیریه جعلی

اگر در گذشته افرادی بودند که به وسیله مراجعه حضوری مدعی می شدند از موسسه خیریه آمده اند و به بهانه کار خیر از مردم پول جمع می کردند امروز همین کار در فضای مجازی انجام می گردد. این افراد به وسیله تبلیغ در شبکه های اجتماعی و سایت ها با گذاشتن عکس از افراد کم بضاعت سعی می نمایند احساسات کاربران را تحریک نمایند. سپس به وسیله لینک هایی افراد را به درگاه پرداخت جعلی خودشان می کشند و با دریافت اطلاعات بانکی فرد اقدام به خالی کردن حساب می نمایند. پلیس فتا اعلام نموده برای جلوگیری از این نوع کلاهبرداری ها، کاربران یاری به احتیاجمندان را فقط به وسیله موسسات خیریه معتبر انجام دهند.

انجمن های جعلی حمایت از بیماران خاص

یکی دیگر از ترفند های کلاهبرداران جلب احساسات مردم است. افرادی هستند که با پوشش انجمن ها و موسسات حمایت از بیماران خاص اقدام به کلاهبرداری می نمایند. آن ها با تبلیغات در شبکه های اجتماعی و گذاشتن عکس بیماران به ویژه عکس بچه ها بیمار، افراد را به سایت های جعلی خود راهنمایی می نمایند. برخی افراد که به سرعت تحت تاثیر احساسات خودشان قرار می گیرند یا، چون می بینند دوستان ناآگاه شان این موسسات را تبلیغ می نمایند وارد این سایت ها می شوند و در فرایند فیشینگ از آن ها کلاهبرداری می گردد. توصیه می گردد که اشخاص برای یاری به بیماران به هر موسسه ای اعتماد ننمایند.

کلاهبرداری به بهانه ثبت نام هدفمندی یارانه ها

نکته مهمی که وجود دارد این است که معمولا کلاهبرداران با شرایط و اتفاقات روز جامعه ظاهر عوض می نمایند. مثلا از موقعی که بحث ثبت نام برای هدفمندی یارانه ها مطرح شده است و بحث انصراف یا درخواست ثبت نام یارانه وجود داشته، همزمان افرادی با ساخت وب سایت های جعلی افراد را به بهانه ثبت نام یارانه به سایت مد نظرشان می کشانند. سارقان که متوجه مطالبه و دغدغه جامعه هستند با این کار اشخاصی ناآگاه را طعمه خودشان قرار می دهند. بار ها اعلام شده که اگر احتیاج به ثبت نام یا ورود اطلاعاتی برای یارانه باشد از رسانه های رسمی سامانه معتبر اعلام خواهد شد.

سامانه جعلی سهام عدالت

در مدتی که موضوع اختصاص سهام عدالت مطرح شده همیشه کلاهبرداری هایی به بهانه پیگیری این مطالبه مردمی اجرا شده است. در این روش سودجویان با عنوان ثبت نام و واریز سود سهام عدالت، کاربران را به سایت های جعلی راهنمایی می نمایند و به محض وارد کردن اطلاعات حساب از سوی کاربر، اقدام به برداشت غیرمجاز از حساب بانکی آنان می نمایند. پلیس فتا از مردم خواسته به هیچ عنوان به پیامک ها و تماس های تلفنی که در آن از مردم درخواست اطلاعات شخصی برای واریز سود سهام عدالت می گردد، توجه نداشته باشند و هرگونه اطلاع و اخبار را تنها به وسیله رسانه های معتبر پیگیری نمایند.

ثبت نام جعلی کارت سوخت

از دیگر دغدغه های جامعه هم در سال های اخیر بحث کارت سوخت و ثبت نام اینترنتی مراجعان برای دریافت آن بوده است. مثلا با سهمیه بندی که در یک ماه اخیر اجرا شده بحث جعل سایت هایی برای ثبت نام کارت سوخت دوباره داغ شده است. ورود به این لینک های جعلی ممکن است به وسیله یک جست وجوی ساده در گوگل هم اتفاق بیفتد حتی ممکن است این سایت ها در رتبه های بالای این جست وجو هم قرار بگیرند. فرد با ورود دوباره به همان ترتیب موارد قبلی، تحت عملیات فیشینگ قرار می گیرد و پول از حسابش خارج می گردد.

فیشینگ به بهانه فروش سوالات کنکور

از دیگر جامعه های هدف کلاهبرداران، دانش آموزان و خانواده دانش آموزان به خصوص کنکوری ها و داوطلبان امتحان نهایی هستند. در یکی دو سال اخیر، آمار بازدید از سایت ها و صفحات مشاوره درسی، دانلود سوالات کنکور، مشاوره روان شناسی و... روندی رو به افزایش داشته است و به همین دلیل عده ای به کلاهبرداری از این طریق اقدام می نمایند. مسئولان پلیس فتا می گویند، در چنین شرایطی یکی از شگرد های افراد سودجو، طراحی صفحات و درگاه های بانکی جعلی است که با ترفند فروش سوالات امتحان نهایی و با در اختیار دریافت اطلاعات بانکی دانش آموزان، اقدام به برداشت های غیر مجاز از حساب های بانکی قربانیان می نمایند.

نرم افزار های نذری یاب دروغین

همان طور که گفتیم شگرد های کلاهبرداران مطابق با احتیاج کاربران مجازی شکل های مختلفی به خود می گیرد. مثلا در ایام عزاداری شکل دیگری از کلاهبرداری انجام می گردد. در این مورد، نرم افزار هایی با عنوان نذری یاب در فضای مجازی به شکل پررنگی تبلیغ می شوند که نوعی جعل را انجام می دهند. مجرمان اغلب در شبکه های اجتماعی افراد را ترغیب به دانلود و خرید این گونه برنامه ها می نمایند. سپس برای دانلود نرم افزار از کاربران فضای مجازی مبالغی خیلی کم و جزئی را به عنوان ثبت نام مطالبه و سپس کاربر را به درگاه های جعلی بانک راهنمایی می نمایند.

سایت های کلاهبرداری صیغه یابی

با یک جست وجوی ساده به وسیله عبارات همسریابی یا صیغه یابی تعداد زیادی وب سایت و کانال تلگرامی پیدا می شوند که سعی می نمایند اعتماد افراد به خصوص جوانان را به خودشان جلب نمایند. این سایت ها که به صورت غیرقانونی فعالیت دارند با دریافت اطلاعات کاربران در بهترین حالتش صرفا مبلغی را دریافت می نمایند تا شخص مقابل را برای ازدواج معرفی نمایند، اما هرگز این اتفاق نمی افتد. در حالت بدترش هم اطلاعات حساب را از شخص می گیرند و با عملیات فیشینگ اقدام به برداشت مبالغ زیادی از حساب مال باخته می نمایند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 19373

به "روش های کلاه برداری اینترنتی؛ مراقب این تله ها باشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های کلاه برداری اینترنتی؛ مراقب این تله ها باشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید