ریشه های جنون خشونت و تیراندازی های مرگبار در جامعه آمریکا

به گزارش مجله کامپیوتر، آمریکا از حیث فراوانی وقوع خشونت و قتل با اسلحه کشوری بی نظیر در جهان قلمداد می گردد. نرخ وقوع قتل با اسلحه در آمریکا با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست و این رقم برای آمریکا 6 برابر بیشتر از کانادا و 16 برابر بیشتر از آلمان است.

ریشه های جنون خشونت و تیراندازی های مرگبار در جامعه آمریکا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، آنالیز آمارهای رسمی نشان می دهد که از ابتدای سال 2013 سال تاکنون (کمی بیش از 5 سال پیش)، در کشور آمریکا مجموعاً 1624 مورد کشتار جمعی در تیراندازی با سلاح رخ داده است. در این تیراندازی ها، تاکنون 1875 تن کشته شده اند و 6848 نفر نیز مجروح شده اند.

آنالیز جزئی تر آمارها طبق داده های گان وایولنس آرکایو نیز نشان می دهد از ابتدای سال 2018 تاکنون (48 روز اخیر) 32 مورد تیراندازی با تلفات انبوه در نقاط مختلف این کشور رخ داده است که طی آن 59 تن جان باخته و 132 نفر زخمی شده اند.

در حالی که سه ماه از شروع سال 2018 میلادی می گذرد، تیراندازی ماه گذشته در محوطه دبیرستان مارجی استونمن داگلاس که 17 کشته به جا گذاشت، هجدهمین تیراندازی بود که در مدارس آمریکا رخ داد. طرح زیر این موضوع را نشان می دهد.

مطابق آمارهایی که وبگاه ووکس فراهم نموده آمریکا از حیث فراوانی وقوع خشونت و قتل با اسلحه کشوری بی نظیر در دنیا قلمداد می گردد. نرخ وقوع قتل با اسلحه در آمریکا با هیچ کشور دیگری قابل مقایسه نیست و این رقم برای آمریکا 6 برابر بیشتر از کانادا و 16 برابر بیشتر از آلمان است.

در آمار دیگری که وبگاه علمی لایو ساینس آگوست سال 2016 منتشر نموده، در حالی که جمعیت آمریکا کمتر از 5 درصد از کل جمعیت دنیا را تشکیل می دهد، 31 درصد کل عاملان حمله در تیراندازی های جمعی در این کشور زندگی می نمایند.

هنگام وقوع تیراندازی هایی نظیر فلوریدا بحث پیرامون ریشه های شیوع این حوادث مرگبار بار دیگر داغ می گردد. در این گزارش نگاهی خواهیم داشت به مهم ترین دلایلی که تا کنون به عنوان دلایل این موضوع مطرح شده اند.

1 آزادی حمل سلاح

آزادی حمل سلاح، معمولاً هنگام وقوع تیراندازی های مرگبار در آمریکا به عنوان اصلی ترین دلیل مطرح می گردد که البته ریشه هایی قدرتمند هم در واقعیت دارند. طبق آمارهای روزنامه گاردین، شهروندان آمریکا 4.4 از شهروندان کل دنیا را تشکیل می دهند، اما مالکیت 42 درصد از کل سلاح های غیرنظامی دنیا را در اختیار دارند.

آنچه همبستگی دو عامل حمل سلاح تیراندازی های مرگبار را تقویت می نماید، آمارهای دیگری است که نشان می دهند در کشورهای دیگر با قوانین سخت گیرانه تر برای حمل سلاح، آمارهای کشتارهای جمعی با سلاح کمتر است، به علاوه، آن دسته از ایالت های آمریکا با قوانین سهل تر در این زمینه، آمارهای بدتری در زمینه کشتارهای مرتبط با سلاح دارند.

آزادی حمل سلاح، اما، با آنکه جزو عوامل مهم در وقوع تیراندازی های مرگبار به شمار می رود، تنها عامل آن نیست، چنان که باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا بعد از تیراندازی مدرسه سندی هوک در سال 2013 (که در جریان آن یک جوان 20ساله ابتدا مادرش و سپس 20 کودک یک دبستان را به گلوله بست) گفت، در بحث پیرامون ریشه های حوادثی از این دست نباید نقش فرهنگی که سلاح را شکوهمند و قاتل را قهرمان معرفی می نماید از نظر انداخت.

به علاوه، با آنالیز فهرست تیراندازی ها در مدارس آمریکا مورد آنالیز قرار می گیرند متوجه می شویم که بین دهه های 1760 تا 1970، به استثنای چند مورد، اکثر این تیراندازی ها در ادامه یک فعالیت مجرمانه دیگر انجام شده اند و تنها بعد از دهه ها 1980 و 1990 است که پدیده تیراندازی با کشتن شمار هرچه بیشتری از دانش آموزان پدیدار شده است، بنابراین، مسئله تنها به آزادی حمل اسلحه که از مدتها قبل وجود داشته مربوط نمی گردد و تیراندازی های مشابه فلوریدا، پدیده هایی کاملاً مدرن هستند.

2 شکوهمندسازی خشونت

آمریکا، بزرگترین تولیدنماینده و صادرنماینده سرگرمی های خشونت بار در دنیا به شمار می رود. محصولات فرهنگی آمریکا از فیلم های هالیوود گرفته تا بازی های ویدئویی این کشور تماشای قساوت یک انسان یا گروهی از انسان ها علیه گروهی دیگر را تا سرحد ابزار سرگرمی انسان ها، کاهش می دهند. کوشش برای تحریک هیجانات مخاطبان با نمایش آشکار خشونت به ابزار اصلی رسانه های گروهی برای تزریق نگرش های خاص به مخاطبان، بدون دادن اجازه تفکر نقادانه به آنها تبدیل شده است. در جامعه آمریکا، توسل به خشونت و اسلحه برای حل تعارضات و مسائل، به ساده ترین الگویی تبدیل شده که رسانه های جمعی آمریکا خواسته یا ناخواسته به بچه ها و نسل های جوان تر معرفی می نمایند.

3 فرهنگ فردگرایانه

از طرف دیگر، فرهنگ بیش از حد فردگرایانه آمریکا باعث شده شمار روزافزونی از مردم جامعه این کشور، خودشان را در گردابی از فلاکت هایی گرفتار ببینند که مسئولیت آنها در نهایت روی دوش کسی غیر از خود فرد آوار نمی گردد.

شمار بسیار زیادی از آمریکایی ها امروزه با پذیرفتن منطق افراطی مسئولیت فردی، خودشان را مقصر بیکاری، آوارگی و انزوای خودشان می بینند و در نهایت، وضع فلاکت بار خودشان را نوعی شکست شخصی می بینند و بنابراین، آمادگی ابتلا به افسردگی وجودی و خشونت جمعی را دارند.

محققان مسائل اجتماعی می گویند در ایالات متحده آمریکا بسیاری از افراد با این فرض تربیت می شوند که به درجات بالای موفقیت خواهند رسید و رؤیای آمریکایی را محقق خواهند کرد. در چنین جامعه ای افرادی که در دست یابی به اهدافشان ناکام بمانند یا سابقه تعاملات منفی با همتایان، همکاران یا رؤسای خود داشته باشند فشار روانی بالایی را متحمل خواهند شد.

اگر به جمع این عوامل افسردگی، اسکیزوفرنی، پارانویا، خودشیفتگی و سایر بیماری های روانی که در آمریکا آمار بالایی دارند هم اضافه کنیم، می توان درک کرد که چرا شمار افرادی که در آمریکا اقدام به تیراندازی با تلفات انبوه می نمایند تا این حد بالا و غیرمتناسب [با کشورهای دیگر] است.

در کشورهای دیگر نیز ممکن است نسبت مشابهی از افراد با مسائل یکسانی دست و پنجه نرم می نمایند، اما افراد آن کشورها کمتر محتمل است که به هذیان عظمت شایع میان مجرمان آمریکایی مبتلا باشند، ضمن اینکه آنها احتمالاً دشوارتر از یک فرد آمریکایی سلاح گیر خواهند آورد.

4 تبلیغ استثنایی بودن آمریکا

استثنایی بودن آمریکا و اینکه این کشور صاحب امتیازی ویژه است موضوعی است که دائماً در گفتار سیاستمداران و تصمیم سازان آمریکا و همچنین در رسانه های این کشور ترویج و تبلیغ می گردد.

به عنوان مثال، باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا در یک سخنرانی در سال 2013 درباره سوریه گفت: آمریکا پلیس دنیا است. اتفاقات وحشتناکی در دنیا رخ می دهند و این فراتر از توان ما است که هر نادرستی را درست کنیم. اما، وقتی که ما می توانیم با اندکی کوشش و خطر جلوی کشته شدن بچه ها با گازهای شیمیایی را بگیریم، بایستی دست به اقدام بزنیم. این چیزی است که ما را متفاوت می نماید، این چیزی است که ما را استثنایی می نماید.

تبلیغ روح مصرف گرایی و ترویج این ایده که شهروندان هوس ها و نیازهای خودشان را مقدم بر نیازهای دیگران قرار دهند از جمله جنبه های مهم آموزش های فرهنگی آمریکا است. مقدم شمردن احساسات، هوس ها و نیازهای خود بر دیگران در افراطی ترین حالت، می تواند به آدم کشی و قتل دیگران منجر گردد، چرا که خودکشی جلوه افراطی افسردگی و قتل دیگران جلوه افراطی خودشیفتگی است.

سیاست خارجی آمریکا یکی از عرصه هایی است که می تواند نشان دهد دستگاه ذهن شهروندان آمریکایی چگونه به سمت تکوین رفتارهای خودشیفته راهنمایی می گردد.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: تسنیم
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 14621

به "ریشه های جنون خشونت و تیراندازی های مرگبار در جامعه آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ریشه های جنون خشونت و تیراندازی های مرگبار در جامعه آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید