زعفران کاران با ورود به معاملات آپشن از نوسان قیمتی در امان می مانند

به گزارش مجله کامپیوتر، معاملات قراردادهای اختیار معامله زعفران نگین برای تحویل در اردیبهشت ماه 98 در حالی از یکشنبه هفته آینده در بورس کالای ایران راه اندازی می گردد که یک کارشناس بازار سرمایه راه اندازی این ابزار را راهکاری مفید برای تأمین اقتصادی کشاورزان و زعفران کاران و ابزاری برای پوشش ریسک ناشی از نوسانات قیمتی می داند.

زعفران کاران با ورود به معاملات آپشن از نوسان قیمتی در امان می مانند

محمدرضا ماجد در مورد استفاده از این ابزار نوین اقتصادی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: به طور کلی اوراق مشتقه دو کار اساسی را برای معامله گران انجام می دهد، تأمین سرمایه و پوشش ریسک یا به عبارت بهتر بیمه قیمت و کالا که ابزار معاملاتی آپشن نیز این کارنمودها را برای معامله گران خود دارد.

ماجد گفت: به عنوان مثال، اگر کشاورز بخواهد محصولی را بکارد، هزینه هایی دارد. در مقابل اگر مصرف نماینده یا صادرنماینده ای بخواهد این محصول را پیش خرید نموده و در مقابل مبلغی را در اختیار کشاورز قرار دهد، تأمین اقتصادی انجام شده و معاملات آپشن نیز چنین سازوکاری دارد که به یاری آن کشاورز بدون پرداخت هزینه و سود تسهیلات، منابع اقتصادی مورداحتیاج برای کشت محصول خود را تأمین نموده است.

وی اضافه نمود: همچنین کشاورز می تواند از این ابزار به عنوان راهی برای پوشش ریسک های احتاقتصادی اعم از نوسانات قیمت و نگرانی از فروش محصول استفاده نموده و خود را در مقابل این ریسک ها که احتمال بروز آن در آینده وجود دارد، بیمه کند. چراکه ممکن است در بازه ای از زمان به دلیل عرضه مازاد محصول در بازار به ویژه در زمان برداشت محصول، قیمت افت کند. از این رو، اگر کشاورز بتواند محصول خود را در بازاری امن و قانونی پیش فروش کند نوسان قیمت ها و فروش محصول خود را بیمه نموده است.

به گفته ماجد، قراردادهای آپشن در مرحله اول امکان تأمین اقتصادی را برای کشاورزان و زعفران کاران فراهم می نماید و در مرحله دوم راهی برای هج کردن ریسک و نگرانی از آینده است.

این کارشناس بازار مشتقه در بیان تفاوت های معاملات آینده و آپشن اظهار کرد: در قراردادهای آینده زعفران میزان سود و زیان خریدار و فروشنده نامحدود است و به همین دلیل این معاملات ریسک بالایی دارد. اما در قراردادهای آپشن، خریدار قرارداد تنها به اندازه پریمیوم اولیه در معرض خطر زیان بوده و با پرداخت مبلغ پریمیوم، اختیار انجام یا عدم انجام آن در آینده را خریده است. بنابراین در ابزار معاملاتی آپشن حد ریسک معامله محدود بوده و در مقابل حد سود آن نامحدود است.

وی در مورد راه اندازی قراردادهای آپشن زعفران و تکمیل زنجیره ابزارهای اقتصادی روی این محصول در بورس کالا گفت: نکته مهمی که در مورد این ابزار نوین اقتصادی وجود دارد این است که به یاری معاملات آپشن در کنار قراردادهای آینده و گواهی سپرده کالایی می توان استراتژی های مختلفی را از ترکیب این ابزارها به کار گرفت و از قابلیت پوشش ریسک هم زمان این ابزارها بهره برد.

ماجد اضافه نمود: زعفران کاران برای معامله قراردادهای آپشن نسبت به معاملات قراردادهای آینده احتیاج به سرمایه کمتری دارند. به این ترتیب، افزون بر کشف قیمت واقعی زعفران به یاری این ابزارها، معامله گران قراردادهای آپشن می توانند در این بازار هم کسب سود نموده و هم احتیاج اقتصادی خود را تأمین نمایند.

وی در مورد استقبال از قراردادهای آپشن زعفران که 12 اسفندماه جاری در بورس کالا راه اندازی می گردد، گفت: تجربه تاریخی نشان داده این ابزار با وجود مزایا و ریسک پایین آن نسبت به قراردادهای آینده، احتیاج به آموزش بیشتری برای معامله گران دارد. ضمن اینکه باید این نکته را در نظر داشت که استفاده از این ابزار برای هر محصول جدیدی ممکن است در ابتدا با مقاومت هایی روبرو گردد، اما به تدریج با آشنایی فعالان بازار زعفران و همچنین سرمایه گذاران با مزایای این قراردادها شاهد افزایش استقبال از آن خواهیم بود.

به گفته این کارشناس بازار مشتقه، برای معرفی هر چه بیشتر قراردادهای آپشن باید شرکت های کارگزاری در کنار بورس به امر آموزش بپردازند و از سایر روش های آموزشی در رسانه ها به ویژه صدا و سیما، استفاده از فیلم ها و کلیپ های آموزشی برای تبلیغات بیشتر بهره برد. چراکه این ابزار مثبت و کارایی برای کشف قیمت، پوشش ریسک و تأمین اقتصادی است.

وی با تاکید بر اینکه باید اجازه دهیم بازار آزاد قیمت های عادلانه را بر مبنای عرضه و تقاضا مشخص کند، توضیح داد: در اقتصاد ایران به دلیل نظام قیمت گذاری دستوری همیشه محدودیت های زیادی وجود داشته؛ اما در مقاطع زمانی مختلف اثرات مضر این روند اثبات شده که در این بین راه اندازی ابزارهایی اقتصادی همچون آپشن در اقتصاد ایران در برقراری نظام عرضه و تقاضا و قیمت گذاری عادلانه اثرگذار است؛ نکته مهم اینجاست که اگر قیمت گذاری عادلانه انجام گردد به تحقق عدالت اجتماعی نیز یاری می نماید.

ماجد در سرانجام توضیح داد: باید با توسعه ابزارهای اقتصادی در اقتصاد سعی کنیم همه معاملات خارج از حیطه دخالت بیرونی انجام گردد تا از بروز رانت و فساد جلوگیری به عمل آید. در این صورت بازاری سالم و کارا خواهیم داشت و ضمن جذب سرمایه های بیشتر به کنترل ریسک های احتاقتصادی نیز یاری خواهیم کرد. به همین دلیل، باید از قراردادهای آپشن به عنوان یک ابزار اقتصادی نوین و کارا استقبال کنیم.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 4955

به "زعفران کاران با ورود به معاملات آپشن از نوسان قیمتی در امان می مانند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زعفران کاران با ورود به معاملات آپشن از نوسان قیمتی در امان می مانند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید