زندگی هنوز در میانکاله جریان دارد!

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران/مازندران با وجود خبرهای بدی که از سال گذشته از تالاب میانکاله می رسید و مرگ هزاران پرنده مهاجر در آن خبر داغ رسانه ها شده بود اما سال جاری گویا تا کنون هیچگونه تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر آبزی در این تالاب مشاهده نشده و زندگی در آن به طور عادی ادامه دارد.

زندگی هنوز در میانکاله جریان دارد!

خبر به همین تلخی بود، تلف شدن حدود 15 هزار قطعه پرنده در تالاب میانکاله، موضوعی که معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در دی ماه سال گذشته خبر داده بود.

به گفته این مسئول، تمام فرضیه هایی که ممکن بود باعث این رخداد گردد، در 5 سطح آزمایشگاهی مورد آنالیز نهاده شد ودر اولین سطحی که آنالیز کردیم آزمایش در خصوص بیماری آنفلوآنزا و نیوکاسل بود که در کمتر از 24 ساعت در سه سطح آزمایش و این فرضیه رد شد.

وی در جمع بندی سخنان خود به این موضوع اشاره نموده بود که، بیش از 198 تست نیز صورت گرفته که عواملی که می توانست ویروسی، قارچی و باکتریایی باشد را به طور کامل منتفی کرد و براساس یک روش کاملا آزمایشگاهی پیشرفته در آزمایشگاه مرجع ملی مطالعات کار گروهی تست شد، آنچه که باعث این رخداد شده تغییرعوامل زیست محیطی در اکوسیستم بوده است که باعث شده تغییر دما، کاهش اکسیژن و کاهش عمق آب نسبت به سال های گذشته در مرداب میانکاله دمای آب بسیار بالا رود و تغییرات اکوسیستم منجر به ایجاد سموم بایتوکسین ها که سه دسته هستند، گردد.

میانکاله به عنوان یک منبع غنی و استراتژیک، در کنوانسیون بین المللی رامسر که حدود 50 سال پیش در شهر رامسر ایران برای حفاظت از اکوسیستم تالاب ها تصویب شد به عنوان اولین تالاب ثبت شده و بهشت پرنده نگری ایران لقب گرفت و به عنوان پناهگاه حیات وحش انتخاب شد.

با توجه به اهمیت این موضوع، احمد حسین زادگان استاندار مازندران در جلسه تشکیل کمیته استانی مدیریت حفاظت و احیای تالاب های این استان که با موضوع آنالیز مسائل تالاب میانکاله برگزار گشت، با عنوان اینکه میانکاله در زمره آثار منحصر به فرد بوده و اهمیت جهانی دارد و یک زیستگاه شناسایی شده است، به این نکته اشاره نموده بود که، باید از فراموش شدن این زیستگاه مهم با ارائه اقدامات و برنامه ریزی مناسب جلوگیری کنیم که در این راستا کمیته ای تحت عنوان کمیته حفاظت از تالاب ها تشکیل شده است و در سطح ملی ستاد تالاب ها به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار می گردد.

وی با اشاره به این که در استان مازندران این خلاء را احساس کردیم که پایش مستمر باید صورت گیرد و در سنوات گذشته میانکاله تضعیف شده و برخی آسیب ها و خسارات به این تالاب وارد شده است، اظهار نموده که، این به آن معنا نیست که اقدامی در این سال ها صورت نمی گرفت بلکه برای تشدید همکاری ها در جهت احیا و صیانت از این تالاب و زیستگاه مهم است.

حسین زادگان به این موضوع تاکید نموده بود که، تالاب میانکاله نیازمند توجه بیشتر از گذشته است، در کنار تجهیز امکانات باید اعتبارات استانی و ملی را هم اختصاص دهیم و دنبال کنیم.

به گزارش خبرنگاران، درست است که سازمان دامپزشکی گفت که سم بوتولیسم علت تلف شدن پرندگان مهاجر در میانکاله است اما برخی متخصصان و فعالان محیط زیست معتقدند که آلودگی آب و برخی عواملی که هنوز آنالیز نشده علت مرگ و میر بی سابقه پرندگان در این منطقه بوده است و از سوی دیگر این گونه های مهاجر را قربانی تضاد منافع می دانند.

با این وجود، مدیر کل دامپزشکی مازندران، روز گذشته در حاشیه بازدید از این تالاب اظهار کرد: خوشبختانه تا کنون هیچگونه تلفات غیرعادی پرندگان مهاجر آبزی در تالاب میانکاله مشاهده نشد و رصد و پایش تالاب های استان توسط اکیپ های دامپزشکی به اتفاق کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست همچنان بصورت روزانه انجام می گردد.

سید حسین رضوانی در ادامه گفته که، تالاب های استان مازندران از جمله تالاب بین المللی میانکاله و مجموعه تالاب های فریدونکنار به لحاظ شرایط محیطی و قرارگیری در یکی از مسیرهای اصلی مهاجرت پرندگان، جزء مهم ترین زیستگاه های زمستان گذرانی پرندگان به لحاظ تنوع گونه ها و جمعیت آنان در کشور هستند که هر ساله دامپزشکی با همکاری حفاظت محیط زیست از نظر وقوع بیماری و یا تلفات احتمالی این جمعیت را رصد می نماید.

وی توضیح داد: علیرغم همکاری خوب این دو دستگاه اجرائی، متاسفانه بعضا شاهد شکار و عرضه این پرندگان در بازارهای محلی استان هستیم که انتظار داریم با توجه به احتمال ابتلای این پرندگان به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، مردم این استان، همچنان توصیه های بهداشتی دامپزشکی را جدی بگیرند و به منظور حفظ سلامت خود از صید، شکار، خرید و فروش آنان پرهیز نمایند.

به گزارش خبرنگاران، از 100 گونه پرنده تالابی در میانکاله حدود 20 گونه مانند طاووسک، انواع یلوه ها و انواع کشیم از پرندگان تالابی بومی و 80 گونه تالابی مهاجر تابستان گذران، زمستان گذران و عبوری هستند.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 48305

به "زندگی هنوز در میانکاله جریان دارد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زندگی هنوز در میانکاله جریان دارد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید