سریال های نوروزی و برنامه های تحویل سال در بهار 98

به گزارش مجله کامپیوتر، روزنامه قانون - بیتا محسنی: زمستان سال جاری، آواز تازه ای نداشت. شهرِ خاکستری، خاکستری ماند. ردای سپید نپوشید و درسکوت و نوازش باد های استخوان سوزش، یخ بست. حالا هم در اسفند نیمه روشن، روز ها روی تقویم دیواری به سرعت خط می خورند تا در انتهای جاده، بهار را در آغوش گیرند. فصلی تازه که دراین روز های خموده و روزگار پر آشوب، به جسم و جان مردمان حال و هوایی تازه بخشد. این تازگی به لحاظ زمانی و احوالاتی که به دنبال دارد، بستر مناسبی برای خاطره سازی و ایجاد لحظاتی خوش است.

سریال های نوروزی و برنامه های تحویل سال در بهار 98

نوروز نیز از آن بازه هایی است که می تواند با بهره گیری از احتیاج مردم، بازتاب مناسبی در تفریحات درجه اول آن ها که تلویزیون و سینماست داشته باشد. از این حیث، این دوران برای تهیه نمایندگان آثار بسیار با اهمیت و رقابت در این بازه نیز چشمگیر است چراکه تجربه ثابت نموده این دوران حداکثر مخاطب را به ویژه برای تلویزیون خواهد داشت. این مهم، به دغدغه ای همیشگی برای مدیران صدا و سیما نیز بدل شد تا هر سال کوشش نمایند سریال هایی را در کنداکتور شبکه ها قرار دهند که پیش بینی می گردد پر بیننده باشند.

پیش بینی که ازکارگرد ان های شناخته شده وباتجربه وعواملی که برای مخاطب آشنا ودوست داشتنی هستند، نشأت می گیرد. با تمام این تفاصیل تلویزیون هر سال نسبت به سال پیشین، یک قدم به عقب رفته و نتوانسته افق های تازه ای را در سریال و برنامه سازی برای مخاطبان تصویر کند. در گفتار پیش رو آنچه صدا و سیما در سال 98 به مخاطبانش هدیه خواهد نمود را آنالیز می کنیم به این امید که در زمان پخش، شاهد روند کم رمق سال های پیش نباشیم. هرچند تجربه ثابت نموده تا لحظه آخر ممکن است در جدول پخش تغییراتی صورت گیرد و سریال یا برنامه ای جایگزین گردد.

شبکه اول

نوروز هر سال، هر شبکه به فراخور آنچه طی سال ها رسالتش بود یا مخاطبان ویژه آن ها انتظار دارند، برنامه هایی را برای تحویل سال در نظر می گیرد. امسال نیز از شبکه های سراسری تا شما و نمایش نیز برنامه هایی را برای مخاطبان تدارک دیده اند. همچنین به دلیل تقارن شب میلاد حضرت علی (ع) با روز پایانی اسفند و در آستانه تحویل سال، برنامه های این شب، حال و هوایی تماشایی خواهند داشت.

در این میان فرمول یک، برنامه ای با مشارکت سازمان فرهنگی- هنری شهرداری تهران بود که از بعد از ماه مبارک رمضان بنا داشت تا یک چهره را به عنوان قهرمان ملی به مردم معرفی کند. این قهرمان باید با پارامترهایی، چون انجام کار خیر، حس وطن دوستی، فرهنگ ایثار و... از میان مردم عادی انتخاب می شد.

این فرضیه بنای فرمول یک در شبکه یک شد تا به بهانه تحویل سال این چهره مردمی را نیز با رای خود آن ها انتخاب کند. شایان ذکر است که دست اندرکاران این برنامه ابتدا از میان 500 نفر، 200 نفر و بعد از این تعداد 40 نفر را برگزیدند و آن ها را در اختیار هیات داوران قرار دادند. این هیات انتخاب نیز در نهایت و بعد از آنالیز های تخصصی و طولانی، تا ساعات پایانی روز 27 بهمن 10 نفر را از بین این افراد گلچین کرد که حال این مردم هستند که نفر برتر را از میان این افراد انتخاب خواهند کرد. در این میان طبق روال هر ساله تعدادی از چهره های مطرح همچون هنرمندان و ورزشکاران نیز این برنامه را همراهی خواهند کرد که زمزمه های حضور افرادی همچون علی دایی، مسعود شجاعی، رضا صادقی، کتایون ریاحی، مهتاب کرامتی و میترا حجار در این برنامه مطرح شده است. البته قرار است این برنامه از 25 اسفند با عنوان ویژه برنامه تحویل سال روی آنتن شبکه یک برود.

اما اتفاق تازه درنوروز 98 و در شبکه اول، پخش سریال ن. خ است که برای مخاطبان این شبکه که در چهار نوروز و یک رمضان به پایتخت خو گرفته بودند و همچنین برای دست اندرکاران این سریال چالش تازه ای محسوب خواهد شد.

این سریال را سعید آقاخانی، در 16 قسمت 50 دقیقه ای برای آنتن شبکه یک ساخته است. آقاخانی نویسندگی را از سال 84 و با طنز متهم گریخت و سریال سازی را در سال 88 و با سریال عید امسال شروع کرد. تجربه های پیشین او از جمله راه دررو، خوش نشین ها، زن بابا و سارق و پلیس به فراخور فضای طنز و استفاده از کادر بازیگران پرهوادار تاکنون با اقبال روبرو شده و به نظر می رسد سریال تازه آقاخانی نیز همین روند را دنبال کند. سعید آقاخانی، حمیدرضا آذرنگ، علی صادقی، هومن حاجی عبداللهی، فریده سپاه منصور، نعیمه نظام دوست، سیاوش مفیدی و سیروس میمنت از بازیگران این مجموعه تلویزیونی هستند و تهیه نمایندگی این کار بر عهده مهدی فرجی است. اما خبری که موجب خوشحالی مخاطبان تلویزیون خواهد شد بازگشت پایتختی ها به قاب جادویی و در قالب یک اثر سینمایی است که قرار است در شب سال نو و مصادف با میلاد حضرت علی (ع) و روز پدر روی آنتن برود.

شبکه دو

شنیده ها حاکی از آن است که هنوز گزینه قطعی برای اجرای برنامه تحویل سال در شبکه دو سیما معین نشده است، اما به احتمال قوی اجرای شب تحویل سال به محمد سلوکی، مجری برنامه شب گشت خواهد رسید و در این شبکه نیز به رسم سابق مخاطبان، با حضور چهره های محبوب خود نو شدن سال را جشن خواهند گرفت.

در حوزه سریال نیز به دنبال موفقیت سریال پدر که تابستان امسال افراد بسیاری را پای گیرنده ها نشاند، شبکه دو برای مخاطبان خود در ایام نوروز سریالی را از همان گروه پخش خواهد نمود. ساده دلان سریال خانوادگی با فضایی مفرح به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه نمایندگی حامد عنقاست که سرپرستی نویسندگان آن را محمد حسین لطیفی بر عهده داشته است

. گفتنی است که لطیفی خود سریالی به نام مر قانون را برای شبکه سه در این ایام آماده پخش دارد که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت. البته پیش از این مجموعه تلویزیونی، سریال شش قهرمان و نصفی به کارگردانی حسین قناعت برای پخش در نوروز 98 در نظر گرفته شده بود که باید دید مدیران این شبکه کدام سریال را انتخاب خواهند کرد. این سریال نیز فضای شاد و مفرح داشته و حمایت از کالای ایرانی را دستمایه قصه اش قرار داده است.

شبکه سه

با توجه به اینکه تحویل سال 98، بر خلاف لحظه تحویل سال 97 که ساعت 19 و 45 دقیقه بود و همه هموطنان برای تحویل سال سر سفره هفت سین نوستالژیک تاریخی نشسته بودند، زمانی است که احتمالا بخشی از هموطنان خواب هستند، قطعا فضای برنامه ها در ساعات تحویل سال متفاوت از قبل خواهد بود.

حدس ها حاکی از آن است که احسان علیخانی، محمدرضا گلزار و رضا رشید پور گزینه های احتمالی شبکه برای اجرای برنامه تحویل سال هستند. احسان علیخانی که با مسابقه تلویزیونی استعدادیابی عصر جدید، چند وقتی است به شبکه سه بازگشته، احتمالا برنامه نوروزی پر و پیمانی را ترتیب خواهد داد و مهمانان برگزیده مرحله اول شرکت نمایندگان عصر جدید نیز در آن حضور خواهند یافت.

او از چند ساعت پیش از لحظه تحویل سال، با دعوت از سوپر استار های سینمای ایران و سلبریتی های ورزش و موسیقی، لحظاتی خاطره انگیز را با ستارگانش روی استیج می برد که احتمالا امسال نیز همچون سال های اخیر با استقبال میلیونی مخاطبان تلویزیونی در لحظه تحویل سال روبرو خواهد شد. البته برنامه حالا خورشید با اجرای رضا رشید پور که به دلیل پرداخت به موضوعات روز از صندلی خاصی میان مخاطبان شبکه سه برخوردار است نیز از کاندیدا های دیگر این شبکه برای تحویل سال است. باید اشاره نمود که این شبکه برای مخاطبان خود برنامه ها و مسابقات دیگری را نیز در نظر گرفته است. ازجمله مسابقه ستاره ساز که از ویژه برنامه های نوروزی شبکه سه سیماست؛ برنامه ای با موضوع کشف استعداد های فوتبال که در آن محمدحسین میثاقی و امیرعلی دانایی به شناسایی ستاره های فوتبال ایران در سراسر کشور می پردازند. همچنین کارشناسان این برنامه خداداد عزیزی، فیروز کریمی و مجتبی جباری معرفی شده اند.

اما در بخش پر هوادار سریال ها نیز این شبکه یک مجموعه طنز را با نام مر قانون به کارگردانی مشترک محمد حسین لطیفی و علیرضا نجف زاده، در 15 قسمت به مخاطبان خود عیدی خواهد داد.

این مجموعه که از هشتم دی امسال در اولین لوکیشن خود در مجتمع فنی سعادت آباد کلید خورد، توسط مهران مهام تهیه می گردد و امیرعباس پیغام و مهدی روشن روان فیلمنامه آن را نگارش نموده اند. همچنین مرجانه گلچین، مهران غفوریان، یوسف تیموری، راهنمایی هاشمی، ناهید مسلمی، اشکان اشتیاق، شیدا خلیق و مهشید ناصری از بازیگران این مجموعه تلویزیونی هستند.

شبکه چهار

در میان شبکه های سیما، شبکه چهار مخاطبان ویژه خود را دارد و مخاطبان این شبکه در هر برهه انتظار برنامه هایی با زاویه دید خاصی را دارند. در این میان محمد صالح اعلا تاکنون مجری چندین برنامه در این شبکه بوده که مخاطبان پرو پا قرص خود را دارد. او که سال گذشته در برنامه چشم شب روشن که یک میزگرد فرهنگی- هنری است به استقبال بهار رفته بود، امسال نیز در استودیو این برنامه برای مخاطبانش برنامه تحویل سال و ایام نوروز را اجرا خواهد نمود.

نکته جالب توجه عنوان شده از باشگاه خبرنگاران، حضور چهره های متفاوت در این برنامه و به عنوان مهمان خواهد بود که نام مسعود ده نمکی نیز میان آن ها به چشم می خورد و قطعا با حواشی بسیار همراه خواهد بود.

شبکه پنج

شبکه پنج سیما که در سال گذشته با ویژه برنامه ای که سید کاظم احمدزاده آن را اجرا می کرد به استقبال سال جدید رفته بود، احتمالا امسال برنامه ای با فضا و اجرای متفاوتی را به روی آنتن خواهد برد. این شبکه که امسال با مسابقه پنح ستاره و با اجرای پر حاشیه حمید گودرزی آخر هفته ها را میزبان مخاطبان بود، به نظر می رسد همان کادر عوامل را برای اجرای ویژه برنامه تحویل سال در نظر دارد.

در حوزه سریال ساز نیز، سریال پرچین به کارگردانی هادی ناییجی یکی از گزینه های نوروز 98 است که در 20 قسمت در حال نگارش است. قصه پرچین خانوادگی است و مهدی محمدنژادیان و پدرام کریمی نگارش این سریال که حال و هوای نوروزی دارد را به عهده دارند.

شبکه شما

شبکه شما نیز به واسطه برنامه هایی با فضای مخاطب پسند چند سالی می گردد که صندلی خود را میان مخاطبانش پیدا نموده است. البته این شبکه که به واسطه حواشی برنامه من و شما از سوی سازمان نظارت بر صدا و سیما، کارت زرد دریافت نموده بود، کمی در حوزه برنامه سازی با احتیاط عمل می نماید.

این شبکه که سال گذشته با ویژه برنامه عید شما مبارک و با اجرای منصور ضابطیان به استقبال بهار رفته بود امسال نیز به نظر می رسد با تیم برنامه رادیو شب و با اجرای مجدد منصور ضابطیان، ویژه برنامه این شبکه را به روی آنتن خواهد برد.

pariha.com: پریها مجله گردشگری، خبری، موفقیت، آشپزی و سرگرمی میباشد.

منبع: برترین ها
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 8547

به "سریال های نوروزی و برنامه های تحویل سال در بهار 98" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سریال های نوروزی و برنامه های تحویل سال در بهار 98"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید