سی ان ان: اختلاف بولتون و پامپئو تشدید شده است

به گزارش مجله کامپیوتر، منابع آگاه می گویند با وجود آنکه بولتون و پامپئو هر دو اهداف مشترکی دارند و از سیاستمداران تندروی آمریکایی به شمار می آیند، اما این دو در کوشش برای افزایش نفوذ خود در دولت با یکدیگر به اختلاف برخورده اند.

سی ان ان: اختلاف بولتون و پامپئو تشدید شده است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، شبکه سی ان ان روز پنج شنبه از تشدید اختلاف میان مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید خبر داده و نوشته است که این دو با وجود داشتن اهدافی مشترک، برای افزایش نفوذ خود در دولت با یکدیگر رقابت می نمایند.

بنا بر این گزارش، منابع مطلع می گویند این تنش به واسطه اختلاف بر سر سیاست ها نیست، بلکه به دلیل تضاد میان روش های عمکرد آن هاست.

پامپئو از این ناخرسند است که بولتون با موضع گیری های علنی که بعضا با مواضع اعلامی وزارت خارجه در تضاد است، خود را در موضع وزیر خارجه قرار داده و از محدوده اختیاراتش عبور نموده است.

علاوه بر این، به گفته منابع مطلع، بولتون در ماه های گذشته کوشش نموده تا از گردش اطلاعات درون دولت جلوگیری نموده و حتی در مواردی از جمله پرونده کره شمالی کوشش نموده تا با دریافت مستقیم اطلاعات از آژانس مرکزی اطلاعات آمریکا (سیا)، وزیر خارجه را از حلقه تصمیم گیری در این مورد کنار بگذارد.

سی ان ان درباره نشست اخیر مقام های امنیتی آمریکا با موضوع ایران که در مقر سیا برگزار گردید هم به نقل از دو مقام سابق اطلاعاتی نوشته است: اینکه بولتون این نشست را در سیا برگزار کرد، به این دلیل نبود که اسناد آنقدر حساس بوده که باید در همانجا آنالیز می شد، بلکه به این خاطر بود که او با این کار به سادگی می توانست افرادی از جمله مقام های وزارت خارجه و کادر رسمی شورای امنیت ملی را که از حلقه نزدیکان بولتون خارج هستند، خارج از نشست نگه دارد.

فراتر از اختلاف در خصوص نحوه اجرای سیاست ها، منابعی در کاخ سفید می گویند این احساس در دولت وجود دارد که بولتون اهداف خود را دارد و بعضا حتی سیاست ها و اهداف دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را نیز تضعیف می نماید. این رویکرد حتی بعضا موجب خشم ترامپ هم شده است، تا جایی که به گفته منابع مطلع رئیس جمهور آمریکا بولتون را مقصر بن بست به وجود آمده در مذاکرات با کره شمالی می داند. در مسئله ایران هم بعضی معتقدند که بولتون به دنبال جنگ است، اما ترامپ با این رویکرد مخالف است.

ونزوئلا اختلاف دیگر میان پامپئو و بولتون است. به گفته منابع مطلع، پیش از شکل گیری بحران کنونی در ونزوئلا، بولتون دولت را برای به رسمیت شناختن خوان گوایدو رئیس شورای ملی ونزوئلا به عنوان رئیس جمهور تحت فشار قرار داده، اما پامپئو معتقد بوده است که آمریکا فعلا ظرفیت پیشبرد چنین سیاستی را ندارد. با این وجود، نهایتا بولتون پیروز شده و آمریکا گوایدو را به رسمیت شناخت. اکنون با گذشت چند ماه، جامعه اطلاعاتی آمریکا معتقد است که بعید است گوایدو به این زودی ها به ریاست جمهوری برسد. به همین دلیل، ونزوئلا که چند هفته ای اولویت نخست سیاست خارجی آمریکا بود، اکنون به رده های پایین تر سقوط نموده است.

در مقابل، افراد نزدیک به بولتون هم پامپئو را متهم نموده اند که کوشش می نماید به وسیله سمتی که اکنون دارد، آینده سیاسی بهتری برای خود رقم بزند و به صندلی های بالاتری دست پیدا کند.

نهایتا، به نوشته سی ان ان افراد مطلع معتقدند که مشکل اصلی این است که ترامپ رئیس جمهوری عادی نیست و نمی تواند اختلافات میان اعضای کابینه را حل و فصل کند.

یک منبع مطلع در این مورد می گوید: شانس آورده ایم که هنوز با بحرانی روبرو نشده ایم. سؤالی که وجود دارد، این است که اگر بحرانی واقعی اتفاق بیافتد، چه می گردد؟

ق

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 7993

به "سی ان ان: اختلاف بولتون و پامپئو تشدید شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی ان ان: اختلاف بولتون و پامپئو تشدید شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید