شرکت هواپیمایی ایر آسیا

به گزارش مجله کامپیوتر، شرکت هواپیمایی ایر آسیا یا ایرایژیا با نام کامل AirAsia Berhad ایرلاین مالزیایی مستقر در کوالالامپور است که با هدف ارائه خدمات پروازی ارزان قیمت به عموم تاسیس گشته و امروزه نقش مهمی در جابه جایی مسافران منطقه آسیا- اقیانوسیه دارد به طوری که پروازهایی به 100 نقطه دنیا که شامل 22 کشور می گردد، برقرار کرده است.

شرکت هواپیمایی ایر آسیا

ناوگان ایر آسیا

شرکت ایرآسیا زمانی فقط از هواپیماهای بوئینگ 300-737 استفاده می نمود ولی بعدها کاملا به مدل های ایرباس 320 سوئیچ نمود. ایرآسیا در سال 2011 با سفارش 200 ایرباس A320neo تغییر بزرگی در ناوگان هوایی خود به وجود آورد که قرار است در سال 2015 به تدریج تحویل این شرکت قرار داده شوند.

البته در سپتامبر 2012 یکصد فروند دیگر نیز به شرکت ایرباس سفارش داده شده که بدین ترتیب کل ناوگان ایرباس 320 این شرکت به 475 فروند خواهد رسید.

کابین هواپیمایی ایر آسیا

ایرآسیا دارای سه کلاس پروازی ارزان، متوسط و تجاری است.

کلاس ارزان قیمت: تنها بار مجاز رایگان مسافر، بار داخل کابین می باشد و درصورت تحویل بار در هنگام چک-این هزینه آن محاسبه خواهد شد. امکان انتخاب جایگاه، تغییر تاریخ بلیت (تا 48 ساعت پیش از تاریخ پرواز) و سرو غذا، در صورت پرداخت هزینه وجود دارد.

کلاس متوسط: مسافر علاوه بر بار داخل کابین، مجاز به حمل 20 کیلوگرم بار رایگان می باشد. همچنین در این کلاس پروازی امکان تغییر تاریخ بلیت (به صورت رایگان، تا 2 ساعت پیش از پرواز) تنها تا دو مرتبه امکان پذیر است. از دیگر خدمات قابل ارائه در این کلاس می توان به انتخاب جایگاه به صورت رایگان اشاره نمود.

کلاس پروازی تجاری: این شرکت به مسافر اجازه حمل بار رایگان 40 کیلوگرم علاوه بر بار همراه داخل کابین می دهد. مسافران این کلاس ایرآسیا در حین پرواز می توانند از خدماتی نظیر وعده غذایی، پتو و بالش بهره مند گردند و درصورت احتیاج می توانند به صورت رایگان تاریخ بلیت خود را تغییر دهند.

وزن بار مجاز در هواپیمایی ایر آسیا

حداکثر ابعاد و وزن کیف یا چمدان در خط هوایی ایر آسیا 32 کیلوگرم و ابعاد 119×119×81 سانتی متر است.

کالسکه و دیگر لوازم متحرک به صورت رایگان تحویل گرفته می شوند.

هر مسافر مجاز به حمل یک چمدان داخل کابین به ابعاد 23×36×56 با حداکثر وزن 7 کیلوگرم (به صورتی که زیر جایگاه و یا در محفظه بالای سر جای گیرد)، یک کیف لپتاپ یا یک کیف دستی می باشد.

لازم به تاکید است تمامی بارها می بایست بین 1 ساعت تا 45 دقیقه پیش از پرواز تحویل داده شوند.

حمل ساز موسیقی

حمل سازهای کوچکتر مثل گیتار، ویولن، ویولا و ویولنسل تا 75 کیلوگرم و در ابعاد 41×41×101 در کابین هواپیما در صورت رزرو جایگاه اضافی امکان پذیر خواهد بود.

تجهیزات ورزشی

وزن تجهیزات ورزشی نمی بایست از میزان بار مجاز برتری یابد. در این صورت، هر کیلوگرم بار اضافی مشمول پرداخت هزینه می باشد.

چنانچه حمل این تجهیزات از قبل و به صورت آنلاین رزرو شده باشد، درصدی تخفیف به آن تعلق می گیرد.

این قوانین شامل تجهیزات ورزش های زیر می شود:

گلف، موج سواری، غواصی، دوچرخه سواری، اسکی و اسنوبورد و کریکت

مابقی تجهیزات با نرخ بار عادی محاسبه خواهند شد از جمله : ماهیگیری، هاکی، تنیس، بدمینتون و ...

این شرکت هواپیمایی از پذیرش تجهیزات ورزش هایی چون: پرتاب نیزه، قایق رانی و گلایدر، به دلیل ابعاد بزرگ و پیچیدگی در حمل معذور می باشد.حمل مایعات، مانند دیگر ایرلاین ها چنانچه در قالب ظروف 100 میلی لیتری باشند، امکان پذیر است. تمامی ظروف و محفظه ها با محتوای مواد مایع می بایست در کیسه ای پلاستیکی قرار گرفته باشند. هر مسافر مجاز به حمل یک کیسه با حجم حداکثر یک لیتر و ابعاد 20×20 می باشد.حمل مواردی از جمله غذای کودک، بعضی داروها، مواد آرایشی جامد و غذاهای دریایی و یا گوشت (درصورتی که بسته بندی شده باشند) به داخل کابین بلامانع خواهد بود.

خدمات ایر آسیا

یکی از خدمات این شرکت ارائه غذا و نوشیدنی در هواپیما به صورت فروشی است. غذاهای ارائه شده در ایرآسیا با رعایت قوانین شریعت اسلام تهیه می شوند، البته این امر در شرکت ایرآسیای ایکس صادق نیست.

تاریخچه ایر آسیا

شرکت ایرآسیا در سال 1994 در مالزی توسط گروهی دولتی تاسیس شده و در سال 1996 رسما شروع به کار نمود. در سال 2001 بدهکاری های بالای این شرکت سبب فروش آن به گروه خصوصی تایم وارنر آمریکا به مدیریت تونی فرناندز شد که این تغییر و تحول نقطه عطفی در تاریخ این شرکت محسوب می شود چرا که اعمال تغییرات وسیع و راه اندازی جهتهای جدید پروازی سبب رشد سوددهی آن شد.

در سال 2003 دومین هاب این شرکت در فرودگاه بین المللی سنای در شهر جوهربهرو افتتاح شده و اولین پرواز بین المللی به سمت بانکوک کلید خورد و سنگاپور، اندونزی، ماکائو و فیلیپین از دیگر کشورهایی بودند که به تدریج به لیست پروازهای این شرکت افزوده شدند.

هدف بعدی این شرکت گسترش جهتهای پروازی و ایجاد هاب یکپارچه در منطقه هند، جنوب شرق آسیا و جنوب چین با یاری شرکت های هم پیمانی چون هواپیمایی تایلند و اندونزی بود، بطوریکه تعداد مسافران ایرآسیا در سال 2007 قریب 14 میلیون نفر شد.

در 27 سپتامبر 2008 بیش از 100 جهت جدید به جهتهای قبلی پروازی این شرکت افزوده شدند.

هاب اصلی شرکت ایرآسیا در ترمینال شماره دو فرودگاه بین المللی کوالالامپور (LCCT) قرار گرفته است.

از نکات قابل توجه در خصوص ایرآسیا، استراتژی این شرکت جهت ذخیره سوخت مورد احتیاج سه ساله آن از قبل و صرفه جویی در هزینه های جاری است.

اسپانسری

شرکت ایرآسیا اسپانسر رسمی لیگ ملی فوتبال مالزی و سنگاپور و تیم اسکاتلندی کوئینرپارک رنجر است.

جوایز

بهترین ایرلاین دنیا در سال 2012 از لحاظ ارائه خدمات و بلیط ارزان قیمت در انگلستان و همین عنوان از طرف Skytrax دریافت نموده است.

شرکت های هوایی وابسته به ایر آسیا

ایرآسیای هند

در اواخر سال 2012 بعد از تصمیم مدیران ایرآسیا به گسترش نفوذ پروازی خود در هند، ایرآسیای هند تشکیل شد و با موافقت دولت هند پروازهای ارزان خود را شروع نمود. این شرکت با خرید سهام شرکت Tata Sons به اندازه 49 درصد جای پای خود را در این کشور پهناور مستحکم نمود و پایان در جون 2014 پروازهای خود را شروع نمود.

ایرآسیای ژاپن

در جولای 2011 شرکت ایرآسیا و شرکت هواپیمایی All Nippon مشارکت خود را اعلام نمودند که با اولین پرواز این اتحاد در آگوست 2012 همراه شد. دفتر اصلی این شرکت در توکیو قرار گرفته است ولی پایگاه اصلی آن فرودگاه بین المللی Narita است.البته در اکتبر 2013 این اتحاد از هم پاشید و دیگر پروازی صورت نگرفت تا اینکه دوباره در سال جولای 2014 قرارداد جدید منعقد شد که قرار است در تابستان 2015 دوبار پروازها از سر گرفته شود.

ایرآسیای ایکس

برند بین المللی ایرآسیا به عنوان بزرگترین شرکت ارائه دهنده پروازهای ارزان قیمت دنیا است که با استفاده از سیستم ارائه بلیط مشترک بین چندین اپراتور، استفاده از تکنیک های سخت افزاری هوایی برای کاهش مصرف سوخت و سیستم یکپارچه اداری و مدیریت بهینه، قیمت ها را کاهش داده و بر حجم مسافران افزوده است.

ایرآسیای ایکس با شرکت های بزرگی چون گروه Virgin و ایرکانادا متحد است.

ایرآسیای Zest

اتحاد دو شرکت سابق Spirit Air و Zest Air پایان به اتحاد با شرکت ایرآسیا منجر و شرکت ایرآسیای Zest را در کشور فیلیپین ایجاد نمود. برقراری خط پروازی بین مانیل و جیبو از اولین ماموریت های این ادغام بود که به پروازهای بین المللی نیز منجر شد.

ایرآسیای تایلند، تایلند ایکس، اندونزی و فیلیپین نیز شرکت های دیگر وابسته به ایرآسیا هستند که در کشورهای مورد نظر با ادغام شرکت های محلی با ایرآئیا تاسیس شده و به ارائه خدمات ارزان قیمت مشغولند.

البته از سال 2012 به بعد پروازهای این شرکت به تهران تعلیق شده است و اگرچه بر طبق اعلام سایت رسمی این شرکت قرار بوده این پروازها از سال 2014 برقرار خواهند شد اما پس از گذشت چندین ماه نه تنها این اتفاق رخ نداد که خبر اصلی نیز از وبسایت شرکت بدون ذکر توضیحی برداشته شده است. و در حال حاضر شرکت ایرآسیا دفتری در ایران ندارد.

گروه ساختمانی آبان

بازسازی ساختمان | برای اجرای یک طرح بازسازی مقرون به صرفه با کارشناسان گروه ساختمانی آبان مشورت کنید

bestcanadatours.com

مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا
منبع: فرنگ
انتشار: 23 مرداد 1400 بروزرسانی: 23 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 18052

به "شرکت هواپیمایی ایر آسیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت هواپیمایی ایر آسیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید