شناسایی کارگران فاقد بیمه به وسیله حسابهای یارانه

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی پیشنهاد کرد وزارت کار به وسیله حسابهای یارانه، کارگران فاقد بیمۀ مستحق دریافت سبد کالا را شناسایی کند.

شناسایی کارگران فاقد بیمه به وسیله حسابهای یارانه

فتح اله بیات در گفت وگو با خبرنگاران، با اشاره به شروع واریز وجوه بسته حمایت غذایی به حسابهای کارگران، گفت: بودجه اختصاص یافته برای توزیع بسته های حمایتی تنها نیمی از مشمولان قانون کار را پوشش داده در حالی که بیش از 13 میلیون کارگر ایرانی به سازمان تامین اجتماعی بیمه پردازی دارند و از این تعداد تنها 6 میلیون نفر مشمول دریافت بسته حمایت غذایی شده اند.

وی با بیان این که منابع تخصیص یافته کفایت نمی کند و باید تامین اعتبار بیش تری صورت گیرد تا همه کارگران بیمه شده تامین اجتماعی سبد کالا دریافت نمایند، گفت: قرار بود وزارت کار از محل منابع سازمان تامین اجتماعی اعتبار بسته های حمایتی کارگران را تامین کند که به دلیل محدودیت منابع این امر با تاخیر همراه شد ولی سازمان برنامه و بودجه کسری آن را واریز کرد تا توزیع بسته های حمایتی هرچه سریع تر شروع گردد.

بیات ادامه داد: با این حال اعتباری که واریز شده به نسبت کل تعداد بیمه شدگان کافی نیست و بیش از نصف کارگران را پوشش نمی دهد که امیدواریم منابع لازم تامین و به وسیله تامین اجتماعی به حسابهای کارگران واریز گردد.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی همچنین درباره کارگران فاقد بیمه گفت: وزارت کار به وسیله حسابهای یارانه بهتر می تواند کارگران فاقد بیمه را که مستحق دریافت بسته های حمایتی هستند، شناسایی کند چون کسانی که به یارانه احتیاج دارند عمدتا وضع معیشتی مطلوبی ندارند و اگر از دریافت بسته حمایتی محروم شوند بی عدالتی در حق آنها انجام شده است.

وی گفت: بخشی از کارگران فصلی و ساختمانی و کارگران شاغل در کارگاههای زیرپله ای و صنایع کوچک از بیمه اجتماعی محرومند و بیش از همه به دریافت سبد کالا احتیاج دارند.

رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی در خاتمه درباره مراکز عرضه کالاهای اساسی نیز گفت: در خصوص بازنشستگان با توجه به این که الزام و اجباری به خرید از فروشگاه خاصی نبود و امکان برداشت نقدی داشتند می توانستند از هر فروشگاهی خرید نمایند؛ طبعا اگر در خصوص کارگران نیز برداشت نقدی وجه پیش بینی شده باشد می توانند از تمام مراکز خرید و فروشگاههای کشور از جمله اتحادیه امکان کالای مورد احتیاج خود را خریداری نمایند.

به گزارش خبرنگاران، بنابر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همه کارگران مشمول قانون کار و شاغلانی که به سازمان تامین اجتماعی بیمه پردازی داشته باشند در صورتی که حقوق زیر سه میلیون تومان دریافت نمایند و عضوی از اعضای خانواده آنها نیز سبد حمایتی دریافت نکرده باشد، از ابتدای این هفته بسته حمایت دریافت می نمایند. وجوه بسته های حمایتی بر اساس تامین اعتبار انجام شده از سوی سازمان برنامه و بودجه به حسابهای کارگران واریز می گردد و در این مرحله کل رقم پرداختی دولت به سازمان تامین اجتماعی 1450 میلیارد تومان است که به 6 میلیون و 150 هزار نفر از بیمه شدگان تامین اجتماعی با دریافتی زیر سه میلیون تومان پرداخت می گردد.

خبرنگار: ندا خسروشاهی

دبیر خبر: متین کاکویی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 9 خرداد 1398 شناسه مطلب: 3936

به "شناسایی کارگران فاقد بیمه به وسیله حسابهای یارانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی کارگران فاقد بیمه به وسیله حسابهای یارانه"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید