شکارگاه قجری در تهرانسر

به گزارش مجله کامپیوتر، منطقه 21 در بخش غربی تهران، برخلاف پهنه مرکزی وجنوبی و حتی شرقی پایتخت، از سابقه و قدمت چندانی در بحث شهر نشینی برخوردار نیست. با این وجود اغلب محله های آن به عنوان روستا یا شکارگاه و تفرجگاه پیشینه ای قابل توجه دارد که اغلب به دوران قاجار باز می شود. رد پایی از محله تهرانسر هم در تاریخ سلسه قجری به چشم می خورد.

شکارگاه قجری در تهرانسر

خبرنگاران- محله تهرانسر ،هسته مرکزی یا همان قلب منطقه 21 است که از شمال به بزرگراه شهید لشگری(جاده مخصوص کرج) و شهرک آزادی و از جنوب به بزرگراه فتح(جاده قدیم کرج)، از شرق به فرودگاه مهرآباد و محله شهرک آسمان و از غرب به بزرگراه آزادگان ومحله شهرک استقلال محدود می شود. محله تهرانسر شامل 7 بخش تهرانسرهای شمالی، شرقی، مرکزی و غربی، باشگاه نفت، شهرک پاسداران و شهرک دریا است. سابقه وتاریخچه این محله به دوران قاجار برمی شود. تهرانسر کنونی و نواحی اطراف آن در عهد قاجار شکارگاه های سلطنتی بود. همچنین سرسبزی و چشمه ای که در محدوده بزرگراه آزادگان فعلی در نزدیکی شهرک فاطمه الزهرا(س) قرار داشت اینجا را به یک تفرجگاه زیبا تبدیل نموده بود.

در زمان سلطنت احمد شاه قاجار شخصی به نام خلیل معنوی به دنبال خرید یک حلقه چشمه در تهران بود که این چشمه را از فرمانفرما یکی از نوادگان ناصرالدین شاه که مالک آن بود خرید و با پرداخت حدود 13 هزار تومان مالک این چشمه شد. با ساخته شدن خانه هایی در این محدوده و سکونت چندین خانواده از شهرهای همدان و تویسرکان، کم کم روستایی به نام سلیمان خانه در این محدوده شکل گرفت که مالک آن معنوی بود. او با پرداخت حقوق به ساکنان روستا از آنها می خواست روی زمین های کشاورزی او کار نمایند. به این ترتیب نخستین سکونت در تهرانسر امروزی شکل گرفت. سال ها بعد این روستا تبدیل به شهرکی در اطراف تهران شد. تا اینکه سال 1331 و در دوران پهلوی دوم شرکت تعاونی کارمندان نفت که می خواست برای کارکنان این شرکت خانه هایی را بسازد این محدوده را انتخاب کرد. بعد از مذاکره با معنوی حدود صد هکتار از زمین ها، خریداری و ساخت شهرکی به نام تهرانسر شروع شد. شهرکی محصور با خانه های ویلایی که نهری در وسط آن و لابه لای درختان جاری بود. از ساختمان ها و بناهای قدیمی تهرانسر تقریباَ چیزی باقی مانده است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 22410

به "شکارگاه قجری در تهرانسر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شکارگاه قجری در تهرانسر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید