صادرات منطقه ای ایران از راه امارات قابلیت افزایش دارد

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - رییس اتاق مشترک ایران و امارات اعلام نمود پیوند بازار ایران با امکانات کشوری نظیر امارات می تواند صادرات منطقه ای کشور را افزایش دهد.

صادرات منطقه ای ایران از راه امارات قابلیت افزایش دارد

به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، امارات از اواخرآبان ماه صدور ویزا برای شهروندان ایرانی و چند کشور دیگر را متوقف نموده و با وجود آنکه گفته می گردد این تصمیم کوتاه مدت است، اما لغو ویزای ایرانیان تا چه حد مبادلات تجاری دو کشور را متاثر خواهد نمود؟

فرشید فرزانگان، رییس اتاق مشترک ایران و امارات در این رابطه شرح داد: سخت گیری ها در خصوص تجار ایرانی رو به افزایش گذاشته اما انتظار می رود با موضع گیری های صحیح دو کشور، روابط تجاری ایران و امارات در آینده نزدیک بهتر گردد.

وی افزود: انتظار می رود روابط راهبردی با کشور امارات ادامه یافته و از حالت انفعال خارج گردد و نباید عرصه را برای حضور رقبا مهیا نموده و بنابراین با دیپلماسی فعال صندلی خود را در بازار این کشور باید تثبیت و تجارت خود را افزایش دهیم.

فرزانگان با اشاره به سطح مناسبات تجاری دو کشور گفت: حجم تجارت ایران و امارات، مقدار قابل توجهی است، امارات دومین شریک تجاری ایران در سال 1398 بوده و در 9 ماهه سال 1399 نیز معادل 3.3 میلیارد دلار صادرات و 6.3 میلیارد دلار واردات بین دو کشور صورت گرفته که مجموع این صادرات و واردات، ارزش مبادلات تجاری با این کشور را به حدود 9.6 میلیارد دلار رسانده بطوری که بعد از چین، امارات دومین شریک تجاری ایران محسوب می گردد.

رییس اتاق مشترک ایران و امارات با بیان اینکه دو کشور همیشه روابط اقتصادی قابل توجهی با یکدیگر داشته اند، توضیح داد: با وجود اثرگذاری شیوع بیماری کرونا بر تجارت کشورها، تجارت ایران و امارت به شکل استثنایی افزایش یافته است، این افزایش چندان قابل توجه نبوده، اما نشان می دهد که تجارت، راستا خود را پیدا نموده است.

فرزانگان شرح داد: نزدیکی به بازار ایران، زیرساخت های لجستیکی، سیستم اقتصادی و بانکی، علاقه مندی تجار دو طرف و نقش آفرینی فعال ایرانی های مقیم این کشور از جمله دلایلی است که افزایش مبادلات را رقم زده است.

رییس اتاق مشترک ایران و امارات افزود: امارات هاب تجارت منطقه به شمار می آید و پیوند بازار ایران به این هاب، صادرات منطقه ای ایران را افزایش خواهد داد و در شرایطی که کشورهایی نظیر قطر، عمان، عربستان و امارات به سوی عادی سازی روابط خویش گام برداشته اند، این احتمال تقویت می گردد که شرایط بهتری بر تجارت منطقه ای حاکم گردد.

وی افزود: امارات بیشترین تجارت را با عربستان دارد، از این رو، هر چه ایران روابط خود را با کشورهای همسایه از جمله امارات ارتقا دهد، بوسیله این کشور می تواند به بازار عربستان به عنوان عظیمترین بازار کشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس دست پیدا کند. در عین حال، بازارهای شمال آفریقا بوسیله بازار امارات قابل دستیابی است. همچنین تمرکز بر هندی هایی که در امارات ساکن شده اند، می تواند به افزایش تجارت جمهوری اسلامی با هند یاری کند. علاوه براین زیرساخت امارات می تواند به صادرات ایران یاری کند.

فرزانگان در ادامه به بعضی مسائل تجار ایران در امارات اشاره نمود و گفت: عظیم ترین مساله ای که پس از لغو ویزا وجود دارد، سخت گیری بر حساب های بانکی ایرانیان است البته بعضی تجار ایرانی با نادیده دریافت مسایل حقوقی تجارت بین الملل به این سخت گیری ها دامن می زنند؛ بنابراین باید این مساله موشکافی گردد که چه بخشی از این سخت گیری ها ناشی از عملکرد تجار است و چه بخشی از آن به مسایل سیاسی مربوط می گردد.

رییس اتاق مشترک ایران و امارات در پاسخ به این پرسش که آیا جایگزین کردن سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس به جای امارات راه چاره مناسبی برای تجار ایرانی خواهد بود؟ گفت: مجموع صادرات جمهوری اسلامی به کشورهای جنوب خلیج فارس به یک میلیارد دلار نمی رسد، اما صادرات ایران به امارات در سال گذشته، 4.5 میلیارد دلار برآورد شده و سال جاری نیز صادرات به این کشور، رشد ارزشی و حجمی را به ویژه در محصولات کشاورزی، زعفران، خشکبار و شیرینی و شکلات تجربه نموده است.

به گفته وی، امارات، اکنون به هاب توزیع منطقه ای محصولات پتروشیمی، زیرساخت ترابری و لجستیک تبدیل شده و حضور عظیم ترین شرکت های منطقه ای در حوزه مواد معدنی، صنایع آلومنیوم، صنایع مس، فولاد و سیمان، فناوری اطلاعات و ارتباطات و ... در این کشور، آن را در منطقه متمایز نموده و جایگزینی امارات برای ایران پر هزینه ارزیابی می گردد. در واقع، یکی از مسایلی که تجارت ایران را طی سال های گذشته عقب نگاه داشته، هزینه هایی است که بر تجارت تحمیل شده در حالی که با تداوم پرداخت این هزینه ها، جبران ناپذیر به نظر می رسد.

وی افزود: نکته دیگر اینکه کشورهای جایگزین، نظیر عمان و قطر از نظر برخورداری از زیرساخت ها راه بسیاری را برای دستیابی به موقعیت امارات متحده عربی در پیش دارند. ضمن اینکه ایران باید روابط خود را با کشورهای منطقه بهبود ببخشد و همه تخم مرغ های خود را در سبد یک کشور قرار ندهد. در واقع، راهبرد ما باید حفظ و توسعه حضور در بازار امارات باشد و در عین حال باید به توسعه روابط با سایر همسایگان نیز توجه گردد.

فرزانگان با بیان اینکه سفیر ایران در امارات نیز توجه ویژه ای به توسعه مراودات ایران و امارات دارد، ابراز امیدواری کرد که قرابت های تاریخی و فرهنگی طرفین، دیپلماسی فعال و نیز کوشش تجار، فضای بهتری را بر مبادلات دوجانبه ایجاد کند. او همچنین برگزاری نمایشگاه اکسپو 2021 را نیز فرصتی برای تسهیل این روابط توصیف کرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 15 اسفند 1399 بروزرسانی: 15 اسفند 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50581

به "صادرات منطقه ای ایران از راه امارات قابلیت افزایش دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات منطقه ای ایران از راه امارات قابلیت افزایش دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید