ظریف: حتی یک حساب بانکی در خارج ندارم

به گزارش مجله یک کامپیوتر، وزیر امور خارجه کشورمان طی مصاحبه ای با نیویورک تایمز به سوالات مختلف پاسخ داد.

ظریف: حتی یک حساب بانکی در خارج ندارم

به گزارش خبرنگاران، ظریف در گفت و گو با نیویورک تایمز در پاسخ به این سوال که مقام های دولت ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از احتمال قرار دادن او در فهرست تحریم ها سخن گفته اند، گفت: هر کس که من را می شناسد می داند که من یا خانواده ام ملکی در خارج از ایران نداریم. من شخصاً حتی حساب بانکی هم در خارج از ایران ندارم. ایران کل زندگی و تنها تعهد من است. بنابراین، من هیچ مشکل شخصی با تحریم های احتمالی ندارم.

ظریف اضافه نمود: تنها تأثیرو احتمالاً تنها هدفِ- قرار دادن من در فهرست تحریم محدود کردن توانایی من برای برقراری ارتباط است و شک دارم که این کمکی به کسی بکند. مطمئناً این کار، احتمال تصمیم گیری از روی آگاهی در واشنگتن را محدود خواهد نمود.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به اینکه برجام در خطر قرار گرفته بابت اعتماد به آمریکا و غرب احساس پشیمانی می نماید گفت: معتقدم برجام بهترین توافق ممکن در مورد توافق هسته ای بود و هست. هیچ کدام از طرف ها از همه مولفه های این توافق شاد نبودند، اما در آن به همه نگرانی های عمده همه طرف ها پرداخته شده بود.

وی اضافه نمود: همه طرف ها با چشمان باز نسبت به آنچه ممکن بود و آنچه ممکن نبود بر سر این توافق مذاکره کردند. از هیچ چیز غفلت نکردیم. این واقعیت را پذیرفتیم که نمی توانیم همه اختلافات را در این توافق حل کنیم و موافقت کردیم که آنها را کنار بگذاریم.

ظریف تأکید کرد: این هم مهم است که خاطرنشان کنیم برجام بر خلاف اظهارات علنی معترضان به آن در همه طرف ها، بر اعتماد بنا نشد، بلکه اساس آن درک علنی از بی اعتمادی های دوجانبه بود. به همین دلیل است که این توافق تا این حد مفصل و با جزئیات است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران در ادامه به بند 36 برجام که ساز و کاری را برای حل مناقشات میان طرف ها در مورد برجام تعبیه می نماید، اشاره نمود و آن را شاهدی برای بنا شدن برجام بر اساس بی اعتمادی توصیف کرد.

وی گفت: بند 36 برجام مثال روشنی است که نشان می دهد ما هنگام مذاکره این توافق کاملاً می دانستیم که نمی توانیم به تعهد غرب اعتماد کنیم.

وزیر امور خارجه ایران یادآوری کرد که ایران در حال حاضر با استناد به همین بند میخواهد تعهداتش ذیل توافق هسته ای را به دلیل خروج آمریکا از آن کاهش دهد.

وزیر خارجه ایران در پاسخ به این سوال که آیا به اعتقاد او می توان توافق هسته ای را نجات داد گفت: ما تا وقتی که سایر طرف ها (اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان، انگلیس، روسیه و چین) به این توافق متعهد باشند آن را رعایت خواهیم کرد. بقا یا زوال برجام به توانایی و اراده همه طرف ها برای سرمایه گذاری روی این تعهد بستگی دارد. به طور خلاصه، یک توافق چند جانبه را نمی توان به صورت یکجانبه اجرا کرد.

310311

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 9500

به "ظریف: حتی یک حساب بانکی در خارج ندارم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: حتی یک حساب بانکی در خارج ندارم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید