عالمیان روی لبه تیغ محاسبات جهانی، سهمیه تنیس روی میز دو می گردد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، فدراسیون جهانی تنیس روی میز تا چند روز آینده با انتشار رنکینگ جدید المپیکی خود و معین کردن بازیکنان صاحب سهمیه از این رنکینگ، فهرست پینگ پنگ بازان شرکت کننده در بازی های 2020 توکیو را نهایی می نماید؛ فهرستی که حضور نیما عالمیان در آن قطعی است بر خلاف برادرش نوشاد که امید اول تنیس روی میز برای المپیک بود اما حالا روی لبه تیغ واقع شده است.

عالمیان روی لبه تیغ محاسبات جهانی، سهمیه تنیس روی میز دو می گردد؟

این موقعیت حساس نوشاد عالمیان برای حضور در فهرست مسافران توکیو به واسطه موقعیت فعلی وی در رنکینگ المپیکی پینگ پنگ بازان ایجاد شده که البته رقابت های انتخابی اروپا و تصمیمات اتخاذ شده برای آن هم در این موقعیت بی تاثیر نبوده است.

معین تکلیف 57 سهمیه انفرادی تنیس روی میز

مسابقات تنیس روی میز بازی های المپیک توکیو با حضور 86 بازیکن برگزار می گردد. از این تعداد 70 بازیکن برگزار کننده رقابت های انفرادی - در هر یک از بخش های مردان و بانوان - خواهند بود که به وسیله رقابت های گزینشی تیمی (32 نفر)، انتخابی قاره ای، وایلد کارت و رنکینگ جهانی معین می شوند.

بر این اساس تا به امروز تکلیف 57 سهمیه (از 70 سهمیه) برای دیدارهای انفرادی مسابقات تنیس روی میز المپیک معین شده است. تکلیف یک سهمیه باید به وسیله معرفی نماینده اقیانوسیه معین گردد و در خصوص یک سهمیه وایلدکارت (اهدایی) هم فدراسیون جهانی باید تصمیم گیری کند. بدین ترتیب 11 سهمیه باقی می ماند که طبق قاعده باید به وسیله رنکینگ و موقعیت المپیکی پینگ پنگ بازان در آن معین گردد.

در حال حاضر در رنکینگ المپیکی تنیس روی میز، نوشاد عالمیان صندلی 69 را در اختیار دارد و یازدهمین بازیکن برای کسب سهمیه به وسیله رنکینگ به حساب می آید اما این به منزله المپیکی شدن صد درصدی وی نیست چرا که این موضوع در گرو تثبیت صندلی ملی پوش ایران بعد از به روز رسانی رنکینگ است و همچنین پایبندی فدراسیون جهانی به پذیرش محدودیت ها و شرط و شروطی که از طرف کمیته بین المللی المپیک پذیرفته است.

اما و اگرهای المپیکی شدن نوشاد عالمیان

تا چند روز دیگر رنکینگ ماه می فدراسیون جهانی تنیس روی میز منتشر می گردد. در صورتیکه پس از انتشار این رنکینگ نوشاد عالمیان در رده 69 باقی بماند و همچنان یازدهمین بازیکن برای کسب سهمیه به وسیله رنکینگ باشد، می تواند امیدوار باشد به اینکه محدودیت های مورد نظر شامل حالش نگردد و اینگونه راهی توکیو گردد. اما این محدودیت ها چیست و چرا اعمال می گردد؟

برای المپیک توکیو با پیشنهاد فدراسیون جهانی تنیس روی میز (ITTF) و برای نخستین بار رقابت های میکس دوبل به رقابت های این رشته اضافه شد اما کمیته بین المللی المپیک (IOC) به این شرط با پیشنهاد ITTF موافقت کرد که با وجود اضافه شدن بخش میکس دوبل، تعداد نفرات شرکت کننده در هر بخش رقابت های تنیس روی میز از 86 نفر بیشتر نگردد.

همین مسئله هم می تواند در تعداد نفرات منتخب از رنکینگ جهانی تاثیر داشته باشد. در صورتیکه اضافه شدن تعداد 11 بازیکن باعث بیشتر شدن شرکت کنندگان هر بخش از 86 نفر توافق شده گردد، در انتخاب افراد از رنکینگ جهانی در راستای کاهش آنها تجدید نظر خواهد شد.

در این شرایط بهترین حالت برای نوشاد عالمیان این است که پینگ پنگ بازانی که برای رقابت های میکس دوبل کسب سهمیه نموده اند به وسیله تیمی و انفرادی هم صاحب سهمیه شده باشند. این مسئله در شمارش تعداد کلی افراد برای حضور در مسابقات تنیس روی میز تاثیر دارد و به نوعی باعث کاهش نفرات می گردد و اینگونه نوشاد می تواند امیدوار به کسب سهمیه - در صورت از دست ندادن صندلی فعلی- باشد.

رقابت ها، نتایج و تصمیماتی که به ضرر نوشاد شد

در هر صورت همه مسائل و اتفاقات دست به دست هم داده تا نوشاد عالمیان پس از دو دوره حضور متوالی در المپیک لندن و ریو موقعیت متزلزلی برای المپیک توکیو و حضور در آن داشته باشد. این بازیکن بعد از اینکه در مسابقات آسیای میانه به خاطر شکست برابر برادرش نیما نتوانست به سهمیه برسد، امیدوار به رنکینگ جهانی بود اما برگزاری مسابقات انتخابی در آمریکای لاتین و اروپا موقعیت وی را در این رنکینگ هم متزلزل تر کرد.

رقابت های انتخابی آمریکای لاتین در شرایطی برگزار گشت که یکی از رقیبان رنکینگی نوشاد به نام مارسل آکوئیرو که اتفاقا موقعیت بهتری هم نسبت به وی دارد، نتوانست از این مسابقات کسب سهمیه کند و بدین ترتیب امیدوار به المپیکی شدن از رنکینگ باقی ماند. این مسئله شانس نوشاد عالمیان را برای المپیک تحت تاثیر قرار داد و به نوعی کم کرد.

تاثیر منفی بیشتر اما به واسطه رقابت های انتخابی اروپا ایجاد شد. سه بازیکنی که شانس کسب سهمیه به وسیله رنکینگ جهانی را دارند از حضور در این رقابت ها امتناع کردند و همین مسئله هم یک پله نوشاد عالمیان را برای دستیابی به سهمیه - به وسیله رنکینگ - به عقب برد طوریکه امروز المپیکی شدن او در گرو اما و اگرهای زیادی است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 56503

به "عالمیان روی لبه تیغ محاسبات جهانی، سهمیه تنیس روی میز دو می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عالمیان روی لبه تیغ محاسبات جهانی، سهمیه تنیس روی میز دو می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید