عذر خواهی دولت دانمارک از محقق ایرانی

مدیر طرح چشمه نور ایران،با اشاره به کوشش های وزارت امور خارجه برای حل مسائل پیش آمده برای وی در دانمارک گفت: دولت کپنهاگ به صورت شفاهی از وی به خاطر برخورد زشتی که با این استاد دانشگاه در فرودگاه کپنهاگ شده عذر خواهی نموده است و به زودی مکاتبات لازم جهت عذرخواهی کتبی طرف دانمارکی انجام خواهد شد.

عذر خواهی دولت دانمارک از محقق ایرانی

جواد رحیقی ، در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد :در سال 2010 به عنوان یک شخصیت علمی در لیست تحریم ها قرار گرفتم. پس از امضای برجام این تحریم ها به طور کلی لغو شد. در فاصله کمی پس از برطرف تحریم ،به دعوت دولت آمریکا برای شرکت در کنفرانس بین المللی انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم American Association for the Advancement of Sciences که در واشنگتن برگزار گردید دعوت شدم.پس از آن نیز به عنوان مدیر طرح ملی چشمه نور ایران به دفعات به اروپا سفر کردم.

مدیر طرح چشمه نور ایران، با بیان این که این طرح بزرگ که با همکاری و مشاوره دانشمندان و کارشناسان اروپایی و حتی آمریکایی انجام می گردد در سطح بین المللی بسیار قابل احترام است و در اجرای آن با چند آزمایشگاه اروپایی همکاری داریم که در آنالیز طراحی ها و مراحل تحقیق و توسعه به ما یاری می نمایند ادامه داد :در راستای پی گیری اجرای این طرح چندی پیش با چند نفر از همکاران طرح به یکی از آزمایشگاه های بزرگ اروپا رفته بودیم و در مسیر ترانزیت از دانمارک، پلیس فرودگاه دانمارک بدون هیچ توجیه و چارچوب قانونی اقدام به دستگیری من کرد، که البته با پیگیری ریاست پژوهشگاه دانش های بنیادی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در کپنهاک و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در اسرع وقت آزاد شدم.

این عضو هیات علمی پژوهشگاه دانش های بنیادی با بیان این که پس از مدتی مسئولان دولت دانمارک به خاطر اشتباه اتفاق افتاده از من رسما عذرخواهی کردند و مقدمات ادامه سفرم را فراهم کردند ،تاکید نمود :این رفتار دولت دانمارک با یک فرد که صرفا فعالیت علمی کاملا شفاف و روشن دارد و از همکاران اروپایی متعددی که به کشور ما مرتبا رفت و آمد می نمایند، در اجرای طرح چشمه نور ایران استفاده می نماید، خلاف عرف بین الملل و قابل سرزنش است.

وی اضافه کرد : اتفاق اتفاق افتاده در حال پیگیری بیشتر است و به زودی مکاتبات لازم در جهت عذرخواهی کتبی طرف دانمارکی انجام خواهد شد.

مدیر طرح چشمه نور ایران در ادامه با تشکر ازتلاش های محمد جواد لاریجانی وعلی اکبر صالحی برای برطرف این مشکل گفت : رییس پژوهشگاه دانش های بنیادی نیز با ارسال نامه ای به وزیر امور خارجه شخصا از وی به خاطر پی گیری های اجرا شده جهت حل این مشکل تشکر و تقدیر کرد و من در این جا لازم می دانم که از سرعت عمل و رفتار حرفه ای سفیر ایران و همکارانشان در کپنهاگ برای حل این مسئله تشکر و قدردانی کنم .

رحیقی با بیان این که بدیهی است کماکان من و همکاران طرح چشمه نور ایران به همکاری علمی و فنی خود با مراکز علمی دنیا ادامه خواهیم داد و بروز چنین اشتباهاتی باعث بروز وقفه در انجام وظایف علمی و پژوهشی در کشور در راستای توسعه علم و فناوری نخواهد شد ،تاکید نمود :تجربه های دنیای نشان داده است طرح بزرگ علمی نظیر چشمه نور ایران فقط با همکاری های بین المللی و در راستای توسعه علم و فناوری در ابعاد دنیای قابل اجرا است.

این استاد دانشگاه اضافه کرد :طرح علمی بزرگ چشمه نور ایران به دلیل شفافیت، امکان همکاری های علمی و فنی گسترده ای را در عرصه دنیای برای کشور ما به وجود آورده است و ماهیت علمی مراودات دوجانبه این طرح با آزمایشگاه های بزرگ دنیا و توانایی های موجود در این طرح امکان تبادل اطلاعات را بین دو طرف فراهم نموده و از این رو آمد و شد کارشناسان امری طبیعی است.

وی در سرانجام از رییس جمهور خواست تا با اختصاص بودجه مناسب به این طرح ، به احتیاج علمی هزاران دانشمند ایرانی پاسخ دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عذر خواهی دولت دانمارک از محقق ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عذر خواهی دولت دانمارک از محقق ایرانی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید