علت افزایش قیمت تخم مرغ چیست؟ ، مدیریت صادرات تخم مرغ برای تنظیم بازار داخلی

به گزارش مجله یک کامپیوتر، طی هفته های اخیر قیمت تخم مرغ افزایش چشمگیری داشته که فعالان این بخش رشد هزینه های تولید را عامل این گرانی عنوان می کنند.

علت افزایش قیمت تخم مرغ چیست؟ ، مدیریت صادرات تخم مرغ برای تنظیم بازار داخلی

به گزارش خبرنگار ، در طول سال هرازگاهی قیمت اقلام اساسی سبد خانوار با نوساناتی در بازار روبرو می شود که این گرانی های گاه و بیگاه حذف یا کاهش یک ماده غذایی از سفره افراد را در بردارد.

علی رغم آنکه تخم مرغ ارزانترین پروتئین در دسترس خانوار به شمار می رفت، اما طی هفته های اخیر قیمت این محصول جهش چشمگیری در بازار داشته است که این موضوع اقشار آسیب پذیر جامعه را با مشکلاتی در تامین این کالا روبرو کرده است. مسئولان امر بر این باورند که قیمت نهاده های دامی با نرخ مصوب، اختلاف چندبرابری دارد که در صورت عرضه محصول با نرخ کمتر از قیمت تمام شده، آینده تولید در معرض خطر قرار می گیرد.

ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که هر بار با گرانی یا واقعی شدن قیمت هر یک از کالاها، سودجویان و دلالان فرصت را مغتنم شمرده تا بتوانند از آب گل آلود سود های هنگفتی به جیب بزنند که این موضوع در خصوص بازار تخم مرغ کاملا صدق می کند.

بررسی ها از سطح بازار نشان می دهد که قیمت هر شانه تخم مرغ طی روز های اخیر به 30 هزار تومان و در برخی مناطق به بیش از این رقم رسیده است، در حالی که رئیس اتحادیه پرنده و ماهی عرضه با چنین نرخ هایی را گران فروشی تلقی می کند.

رضایی معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی هم علت افزایش قیمت تخم مرغ طی روز های اخیر را ناشی از زیان طولانی مدت مرغداران و غیر منطقی بودن نرخ قبلی این کالا از سوی مرغداران دانست و گفت: اگرچه وزارت جهاد کشاورزی متولی تولید است، اما طی روز های اخیر با تغییرات قیمت، صادرات ممنوع اعلام شده است.

معاون امور تولیدات دامی از توزیع هر شانه تخم مرغ با نرخ 18 هزار و 900 تومان در تمامی میادین سطح شهر تهران خبر داد.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات دلایل گرانی تخم مرغ و نرخ واقعی این محصول در بازار با خبر شویم:

ناصر نبی پور رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی خبرنگاران، با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تعریفی ندارد، اظهار کرد: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری 8 هزار و 500 تومان معادل شانه ای 17 هزار تومان است.

وی افزود: از دیدگاه وزارت جهاد کشاورزی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ 10 هزار تومان و از دیدگاه تشکل ها 11 هزار و 500 تا 12 هزار تومان است که این امر بیانگر اختلاف چشمگیر قیمت تخم مرغ با نرخ تمام شده تولید است.

نبی پور ادامه داد: علی رغم آنکه قیمت تخم مرغ بعد از ماه رمضان افزایش یافته است، اما به دلیل کمبود نهاده، مرغ های پیر به کشتارگاه رفتند به طوریکه طی یک ماه اخیر 6 میلیون قطعه مرغ کشتار شدند.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار متوسط نرخ هر شانه تخم مرغ درب مرغداری را 18 هزار تومان بیان کرد و گفت: هم اکنون هر عدد تخم مرغ با نرخ یک هزار تومان در خرده فروشی ها عرضه می شود که به سبب اختلاف 40 درصدی از مرغداری تا بازار، این قیمت غیر منطقی است.

وی تولید روزانه تخم مرغ را 3 هزار تن بیان کرد و افزود: با احتساب مصرف داخل 200 تا 250 تن تخم مرغ مازاد بر نیاز کشور است که باید به بازار های هدف صادر شود.

به گفته نبی پور، پیش بینی ها حاکی از آن است که تولید تخم مرغ تا پایان سال به یک میلیون و 100 هزار تن تا یک میلیون و 200 هزار تن برسد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه صادرات تخم مرغ در حال انجام است، بیان کرد: بنابر آمار از ابتدای سال 5 تا 6 هزار تن تخم مرغ به بازار های هدف صادر شده است.

وی با بیان اینکه 95 درصد صادرات به عراق و افغانستان انجام می شود، گفت: اتحادیه بر مبنای تنظیم بازار داخل، مجوز صادرات را صادر می کند.

نبی پور درباره آخرین شرایط بازار نهاده های دامی بیان کرد: در حال حاضر هر کیلو ذرت با نرخ 2 هزار و 500 تا 2 هزار و 600 تومان و کنجاله 6 هزار تومان در بازار آزاد عرضه می شود که با نرخ مصوب اختلاف معناداری دارد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه در مرغداری ها ذرت و سویا موجود نیست، شرح داد: پشتیبانی امور دام 20 تا 30 درصد نیاز مرغداران را تامین می کند که با این وجود تولیدکنندگان مجبورند مابقی نیاز خود را از بازار سیاه خریداری کنند که این امر بر هزینه های تولید می افزاید، از این رو انتظار می رود پشتیبانی امور دام به جای شعار و وعده دادن، نهاده مورد نیاز را تامین کند.

رضا ترکاشوند مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی خبرنگاران با اشاره به دلایل نوسان قیمت تخم مرغ در بازار اظهار کرد: با وجود افزایش قیمت ذرت، کنجاله سویا و سایر هزینه های تولید، قیمت مرغ تا حدودی در بازار نوسان داشته که این امر به معنای گرانی نیست.

وی افزود: بنابر آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری 9 هزار و 500 تومان است، در حالی که از دیدگاه اتحادیه قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ کمتر از 10 هزار تومان نیست.

ترکاشوند ادامه داد: قیمت کنونی تخم مرغ به نرخ واقعی نزدیک شده است و تمام تلاشمان برآن است که برای استمرار تولید، قیمت همانند ماه های اخیر کمتر از نرخ مصوب عرضه نشود که تولید دچار خدشه شود.

مدیر عامل اتحادیه مرغداران میهن ادامه داد: طی 2 ماه اخیر قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری به کمتر از 6 هزار تومان رسیده بود، در حالی که انتظار می رود رسانه ها اطلاع رسانی دقیق داشته باشند و مردم را در جریان افت قیمت و عرضه کمتر از نرخ مصوب در بازار قرار دهند.

به گفته وی، با فروشگاه های زنجیره ای هماهنگی های لازم را انجام داده ایم تا تخم مرغ بر مبنای نرخ مصوب جدید به منظور تعادل بازار توزیع شود.

ترکاشوند تولید ماهانه تخم مرغ را 80 تا 85 هزار تن بیان کرد و گفت: با وجود آنکه این میزان 7 تا 10 درصد بیش از نیاز کشور است، به همین خاطر در شرایطی که قیمت کمتر از نرخ مصوب باشد، با صادرات تخم مرغ به دنبال مدیریت بازار هستیم.

این مقام مسئول در واکنش به ممنوعیت صادرات تخم مرغ بیان کرد: مدیریت صادرات توسط اتحادیه در حال انجام است، از این رو در هفته گذشته صادرات تخم مرغ را به منظور تعادل بازار داخل متوقف کردیم که این امر به معنای ممنوع شدن صادرات نیست.

ترکاشوند در پایان با اشاره به اینکه بیان ممنوعیت صادرات تخم مرغ بار منفی در بردارد، شرح داد: برخی اوقات اتحادیه تنها ممکن است تا اطلاع ثانوی صادرات تخم مرغ را به منظور تعادل قیمت در بازار داخل متوقف کند، کمااینکه این موضوع در یک سال گذشته اجرا شده است.

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی در گفت و گو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی خبرنگاران از افزایش 7 هزار تومانی قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون مغازه داران هر شانه تخم مرغ را با قیمت 22 هزار و 500 تومان از مرغداران خریداری و با قیمت 25 هزار تومان در خرده فروشی ها عرضه می کنند.

وی افزود: طی 2 هفته اخیر قیمت هر کیلو تخم مرغ 3 هزار و 500 تومان رشد داشته به طوریکه قیمت هر شانه از 18 هزار تومان به 25 هزار تومان رسیده است.

یوسف خانی با انتقاد از فروش هر شانه تخم مرغ به نرخ 30 هزار تومان در بازار بیان کرد: علی رغم افزایش هزینه های تولید، عرضه تخم مرغ با نرخ بالای 25 هزار تومان گرانفروشی است.

رئیس اتحادیه پرنده و ماهی افزایش قیمت نهاده های دامی را دلیل اصلی رشد نرخ تخم مرغ در بازار بیان کرد و افزود: قیمت کنونی هر کیلو کنجاله سویا در بازار آزاد به 7 هزار تومان رسیده که این امر منجر به افزایش قیمت تخم مرغ در بازار شده است.

وی در پایان درباره آینده بازار تخم مرغ گفت: با وجود شرایط عرضه و تقاضا پیش بینی می شود که فرایند فعلی قیمت تخم مرغ در بازار ادامه یابد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 34132

به "علت افزایش قیمت تخم مرغ چیست؟ ، مدیریت صادرات تخم مرغ برای تنظیم بازار داخلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت افزایش قیمت تخم مرغ چیست؟ ، مدیریت صادرات تخم مرغ برای تنظیم بازار داخلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید