علت درد لگن در بارداری چیست و چگونه درمان می گردد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، درد لگن در بارداری یکی از دردهای شایع بارداری است.علت درد لگن در بارداری جدایی سمفیز لگنی است. با راه های درمان درد لگن در بارداری آشنا شوید

علت درد لگن در بارداری چیست و چگونه درمان می گردد؟

سرویس مادر و کودک - در انتهای بارداری ممکن است با دردی در ناحیه زیر شکم و بالای ناحیه تناسلی تان روبرو شد. شما احتمالا به جدایی سمفیز لگنی مبتلا شده اید؛ این مشکل اگرچه برای فرزندتان خطری در پی ندارد ولی می تواند برای شما بسیار دردناک باشد. استخوان لگن شما تقریبا دور قسمت پایینی شکم تان قرار گرفته است. فاصله بین دو لبه جلوی لگن توسط یک غضروف انعطاف پذیر به نام سمفیز ناحیه تناسلی ( PS) پر شده است. این غضروف مانند یک لاستیک کش می آید تا بتواند فضای کافی را برای رشد جنین در درون رحم شما فراهم کند. در موارد نادر، غضروف PS آنقدر کش می آید که منجر به باز شدن آن از هم می گردد. خانم هایی که با کشیدگی غضروف PS روبرو می شوند معمولا در راه رفتن و بخصوص بالا رفتن از پله ها با مشکل روبرو می شوند.

علت درد لگن در بارداری چیست؟

هورمون های آزاد شده در بارداری به بافت های همبند مادر اجازه می دهد تا شل و نرم شوند. لزوم شل شدن این عضلات و بافت ها یاری به انجام فرایند زایمان می باشد؛ به گونه ای که نوزاد به هنگام زایمان به راحتی می تواند در درون بدن مادر جابجا گردد. بخشی از درد و ناراحتی احساس شده توسط مادر ناشی از درد پایین کمر، تغییرات در شرایط قرارگیری بدن و سنگین تر شدن رحم است.

یکی دیگر از دلایل درد در استخوان لگن در بارداری، افزایش فشار بر عصب سیاتیک می باشد. دو عصب سیاتیک موجود در بدن از پایین کمر تا مچ پاها کشیده شده اند. فشار رحم در اثر عظیم شدن بر روی این اعصاب باعث ایجاد درد و ناراحتی در کفل ها، لگن و ران ها می گردد. به این عارضه درد سیاتیک در بارداری گفته می گردد. با نزدیک شدن به موعد زایمان، با تغییر شرایط نوزاد در رحم این فشارها بر روی اعصاب کاسته شده و احساس درد در عضلات کاهش می یابد. با وجود شایع بودن درد سیاتیک در بارداری بهتر است پزشک شما از وجود این درد آگاه گردد؛ زیرا این درد می تواند به علت عارضه های جدی دیگری نیز بوجود آید.

درمان درد لگن در بارداری

استراحت، گرما و استفاده از کمربندهای مخصوص بارداری می تواند منجر به آسودگی از درد گردد. اگر درد شما بسیار زیاد باشد احتمالا پزشک تان شما را به یک متخصص فیزیوتراپی معرفی می نماید. استفاده از فیزیوتراپی و طب فیزیکی و توانبخشی راهی موثر و قابل اطمینان برای تسکین و کاهش درد لگن در بارداری می باشد.

تنظیم مهره ها: تنظیم مهره ای (ردیف کردن مهره ها)، خصوصاً برای مفصل ساکروایلیاک (باسن) باعث تسکین درد لگن در بارداری می گردد. در طول بارداری روش انجام توان بخشی و طب فیزیکی به شکلی مطابق شرایط مادر اصلاح می گردد که تعادل لگن بهبود یافته و فشار وارده بر ستون مهره ها و خصوصاً مفاصل و رباط هایی که در آخر دوره بارداری بیشترین بار روی آن ها قرار می گیرد کاهش یابد.

انجام ماساژ: یکی دیگر از روش های کاهش و تسکین درد لگن انجام ماساژهای مخصوص دوران بارداری است. ماساژ باعث شل کردن تمام عضلات درگیر در فشار می گردد و از استرس نیز می کاهد. یک متخصص آموزش دیده در مورد انجاما ماساژ در دوران بارداری، محل دقیق نقاط دردناک بدن مادر باردار را می شناسد و تکنیک های خود را مطابق با مدت بارداری او تعدیل می نماید.

اغلب، انجام تنظیم کایروپراکتیک در طول بارداری و چند ماه بعد از آن آسان تر است، زیرا در این دوران هورمون های شل کننده ای ترشح می گردد که با تأثیرگذاری بر رباط های لگن باعث می شوند که در موقع زایمان لگن از هم باز گردد. البته، این هورمون ها بر تمامی رباط های موجود در بدن تأثیر می گذارند.

شکیبا باشید: این درد تنها چند هفته پس از تولد فرزندتان و همزمان با برگشتن غضروف PS به محل قبلی اش رفع می گردد.

درمان سیاتیک پا با چه روش هایی امکان پذیر است

چند نکته برای کاهش و جلوگیری از بروز درد لگن در بارداری

  • تا جایی که درد به شما اجازه می دهد فعال باشید و از انجام حرکات و فعالیت هایی که دردتان را شدید می نماید پرهیز نمائید.
  • به هنگام لزوم استراحت کنید.
  • از کفش های بدون پاشنه بهره ببرید
  • به هنگام خواب یک بالش بین پاهای خود قرار دهید.
  • به هنگام درد شدید و به موقع بالا رفتن از پله ها، یکی یکی از پله ها بالا روید و یا اینکه به حالت نشسته و عقب عقب از آن ها بالا روید.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: setare.com
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 41158

به "علت درد لگن در بارداری چیست و چگونه درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت درد لگن در بارداری چیست و چگونه درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید