غول ها بورس را خرسی کردند

به گزارش مجله یک کامپیوتر، خبرنگاران : امروز اول دی ماه 1399 شاخص کل بورس تهران اندکی نزول کرد در حالی که شاخص کل هم وزن برای دومین روز متوالی در جهت عکس شاخص کل حرکت کرد و با رشد 4 هزار و 580 واحدی به رقم 452 هزار واحد افزایش یافت.

غول ها بورس را خرسی کردند

به گزارش خبرنگاران، بورس معاملات امروز را نزولی آغاز کرد و نزولی هم به خاتمه برد. شاخص کل بورس 2 هزار و 708 واحد پایین آمد و به سطح یک میلیون و 436 هزار واحد رسید. اما شاخص کل هم وزن برای دومین روز متوالی در جهت عکس شاخص کل حرکت کرد و با رشد 4 هزار و 580 واحدی به رقم 452 هزار واحد افزایش یافت و شاخص فرابورس نیز 255 واحد رشد کرد و به رقم 19 هزار و 944 واحد رسید.

تازه ترین خبرها و تحلیل های مالی را در اینستاگرام خبرنگاران مشاهده کنید

در پیش گشایش معاملات امروز بورس، 223 نماد بازار صف خرید و 166 نماد صف فروش داشتند. بیشترین صف خرید به شرکت های پتروشیمی بوعلی (بوعلی)، پدیده شیمی قرن (قرن) و مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) تعلق داشت و شرکت بهنوش ایران (غبهنوش)، شرکت مگسال (زمگسا) و ایران تایر (پتایر) بیشترین صف فروش را داشتند.

آغاز و خاتمه نزولی

در 15 دقیقه ابتدایی شاخص کل 10 هزار واحد ریزش کرد و به رقم یک میلیون و 429 هزار واحد رسید. پس از آن فرایندی صعودی پیدا کرد و تا ساعت 10 و 30 دقیقه تا رقم یک میلیون و 443 هزار واحد بالا رفت. اما پس از آن دوباره فشار سمت عرضه بازار زیاد شد و موجب نزولی شدن فرایند تغییرات شاخص بورس شد. در خاتمه معاملات امروز، شاخص کل 2 هزار و 708 واحد پایین تر از رقم دیروز ایستاد و به رقم یک میلیون و 436 هزار واحد رسید.

درهمین زمینه

مقایسه بازدهی بورس، ارز و سکه در خاتمه پاییز؛ کدام بازار بیشتر سود داد؟ اینفو

اما شاخص کل هم وزن 4 هزار و 580 واحد رشد کرد و در رقم 452 هزار و 418 واحد ایستاد. همچنین شاخص کل فرابورس با رشد 255 واحدی به رقم 19 هزار و 944 واحد رسید.

غلبه قرمزهای کم تعداد بر بازار

در خاتمه معاملات روز دوشنبه، 302 نماد رشد قیمت داشتند که 212 نماد بورسی و 90 نماد فرابورسی بودند. همچنین 158 نماد کاهش قیمت داشتند که 111 نماد بورسی و 47 نماد فرابورسی بودند. به عبارت دیگر، 62 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 32 درصد بازار افت قیمت داشتند. با این حال بخش 32 درصدی بازار شاخص کل بورس را پایین کشید.

لیدرهای بازار

در معاملات امروز شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، خودرو (ایران خودرو) و فولاد (شرکت فولاد مبارکه) بزرگان قرمزرنگ بازار بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند. فخوز (فولاد خوزستان) و رمپنا (گروه مپنا) نیز بزرگان سبزپوش بازار دوشنبه بودند که بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل داشتند.

نوسان شاخص بورس ادامه دارد؟ / گزارش اکوایران را ببینید:

کاهش نقدشوندگی بورس

در معاملات امروز بورس پایتخت، ارزش معاملات کل بازار با افت 7.3 درصدی به رقم 16 هزار و 214 میلیارد تومان رسید، ارزش معاملات خرد نیز 4.9 درصد کاهش یافت و به رقم 14 هزار و 550 میلیارد تومان رسید. کاهش ارزش معاملات نشان دهنده کاهش نقدشوندگی بورس تهران است.

ورود پول های حقیقی

بورس در روز دوشنبه شاهد ورود 80 میلیارد تومان پول حقیقی بود. بیشترین ورود پول حقیقی را سهام شرکت باما (کاما) داشت که ارزش تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی آن 49 میلیارد تومان بود. پس از کاما، پتروشیمی زاگرس بیشترین ورود پول حقیقی را داشت.

امروز در سمت تقاضا، 87 درصد خریدها توسط معامله گران حقیقی و 13 درصد توسط معامله گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 87 درصد فروش ها توسط معامله گران حقیقی و 13 درصد توسط حقوقی ها انجام شد.

رشد صف های بازار

در خاتمه معاملات امروز ارزش صف های خرید نسبت به روز یکشنبه 0.7 درصد افزایش یافت و 2 هزار و 330 میلیارد تومان شد و ارزش صف های فروش به رقم 777 میلیارد تومان افزایش یافت که نسبت به روز معاملاتی قبل 22 درصد بیشتر شده است.

عرضه و تقاضای بورس

امروز شرکت پتروشیمی بوعلی با صف خرید 485 میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار نهاده شد. پس از بوعلی، پدیده شیمی قرن (قرن) و مدیریت سرمایه گذاری کوثر بهمن (وکبهمن) بیشترین صف خرید را داشتند. بیشترین صف فروش به نماد غبهنوش (شرکت بهنوش ایران) تعلق داشت که در خاتمه معاملات صف فروش 149 میلیارد تومانی داشت. پس از غبهنوش، شرکت مگسال (زمگسا) و ایران تایر (پتایر) بیشترین صف فروش را داشتند.

کاما در صدر جدول ارزش معاملات

در معاملات روز دو شنبه کاما (شرکت باما) بیشترین ارزش معاملات بازار سهام را به خود اختصاص داد. ارزش معاملات سهام کاما 499 میلیارد تومان بود.

پس از کاما، شپنا (پالایش نفت اصفهان) بیشترین ارزش معاملات را داشت و شستا رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، ایران خودرو و پتروشیمی زاگرس در رتبه های بعدی بیشترین ارزش معاملات نهاده شدند.

ایران خودرو صدرنشین جدول حجم معاملات

در جدول حجم معاملات امروز، ایران خودرو با تعداد 967 میلیون و 463 هزار و 835 سهم در صدر نهاده شده است. سایپا در رتبه دوم بیشترین حجم معاملات بازار نهاده شد و رتبه سوم به بانک تجارت تعلق داشت. شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو (خگستر) و بانک صادرات نیز در رتبه های بعدی بیشترین حجم معاملات بازار قرار داشتند.

تازه ترین خبرها و تحلیل های مالی را در اینستاگرام خبرنگاران مشاهده کنید

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس‌ها

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 47699

به "غول ها بورس را خرسی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غول ها بورس را خرسی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید