فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران بررسی شد

به گزارش مجله کامپیوتر، طرح پژوهشی فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران از طرح های پژوهشکده مردم شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به خاتمه رسید.

فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران بررسی شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری ، علیرضا حسن زاده رییس پژوهشکده مردم شناسی امروز با اعلام این خبر گفت : یکی از عناصر کلیدی دانش میراثی در ایران فرهنگ رودخانه ها و تالاب ها و چگونگی همزیستی با طبیعت در این دو حوزه مهم از محیط زیست کشور است .

او با ابراز تأسف از اینکه فراموشی این دانش میراثی با بحران هایی چون آسیب در برابر سیل و فجایع طبیعی دیگر همراه شده شرح داد : پژوهشکده مردم شناسی با توجه به ابعاد کاربردی موضوع یاد شده، طرح پژوهشی فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران را تعریف کرده و این طرح توسط بابک صدیقی به انجام رسیده است.

رییس پژوهشکده مردم شناسی اضافه کرد:با توجه به اهمیت کاربردی فرهنگ رودخانه ها در ایران که می تواند منجر به اصلاح رفتار زیست محیطی و مدل های گردشگری شود، گزارش یاد شده پس از ویرایش توسط پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر می شود.

بابک صدیقی مجری طرح پژوهشی فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران نیز در مورد این طرح گفت : متاسفانه عناصر مهم فرهنگ رودخانه ها در شمال ایران چون قایق سازی سنتی در حال فراموشی است، در این طرح ضمن انجام مصاحبه با حاملان این فرهنگ ، سعی شده تا فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران در سه استان گیلان، مازندران و گلستان ثبت و ضبط شود.

او خاطرنشان کرد: در قالب این طرح ، به کمک عکس چشم اندازها و مناظر زیستی مرتبط با رودخانه ها و تالاب ها نیز ثبت و ضبط شده است .

ژیلا مشیری مدیر گروه اسطوره و آیین پژوهشکده مردم شناسی و ناظر علمی طرح نیز این کار را نوآورانه دانست و گفت: برخلاف جنوب ایران که در مورد فرهنگ زیست محیطی دریا و رودخانه در آن کار شده ، در شمال ایران چنین تحقیقی کمتر مشاهده شده بود .

او اضافه کرد :این پروژه نیاز به تحقیق در این زمینه را بر طرف می سازد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 6270

به "فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران بررسی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرهنگ رودخانه ها و تالاب های شمال ایران بررسی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید