معاون گردشگری کشور اطلاع داد: حضور 20 استاندار در دوازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران

به گزارش مجله کامپیوتر، معاون گردشگری کشور از استقبال استانداران استان های مختلف از دوازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران اطلاع داد و گفت: در نمایشگاه گردشگری بیش از 20 استاندار برای اولین بار حضور پیدا کردند.

معاون گردشگری کشور اطلاع داد: حضور 20 استاندار در دوازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران

ولی تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در حاشیه نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی به مدت چهار روز برپا شده بود، در مصاحبه با خبرنگاران درباره فروش ویزای خارجی با قیمت های متفاوت در غرفه های نمایشگاه بیان نمود: این طبیعی است که آژانس ها ویزای مختلف را در چنین نمایشگاه هایی بفروشند اما اگر یک ویزا به نرخ های متفاوت فروخته گردد و با اصل آن چیزی که باید باشد در تضاد قرارداشته باشد، تخلف است.

او گفت: در چند سال اخیر ما 10 میلیون گردشگر خروجی داشته ایم که الان این آمار به 6 میلیون نفر رسیده است.

تیموری بیان نمود: رویکرد ما توسعه گردشگری داخلی بوده است و اینکه از لحاظ گردشگران خروجی و ورودی توازنی برقرار گردد.

او اضافه نمود: در سال های گذشته حدود 80 درصد نمایشگاه در اختیار شرکت های تهرانی بود و تنها 20 درصد آن را شرکت های استانی اشغال نموده بودند اما سال جاری این موضوع برعکس شده است و سال جاری مشاهده کردیم که بخش خصوصی استان ها به همراه اداره های کل میراث فرهنگی در این نمایشگاه حضور پیدا کردند.

معاون گردشگری کشور گفت: ایرانی ها معمولا این طور نیستند که 15 روز قبل از سفرشان برنامه ریزی نمایند، ولی ما در این نمایشگاه این فرصت را برای آنها ایجاد کردیم که از مدتها قبل برای سفرهای نوروزی خود تصمیم بگیرند.

او با تأکید بر اینکه برآوردی از آژانس های گردشگری نشان می دهد آنها با 60 درصد کاهش ورود تورهای خارجی به ایران روبرو شده اند، گفت: در چنین فضایی رونق توسعه گردشگری داخلی در اولویت است. این نمایشگاه گردشگری نیز می توانست فرصتی برای گردشگری داخلی باشد تا کسانی که می خواستند به جای سفرهای خارجی، مقصد دیگری را انتخاب نمایند، از این نمایشگاه بهره لازم را ببرند.

تیموری توضیح داد: ویژگی مهم نمایشگاه دوازدهم، تخصصی پیش رفتن آن بوده است. در سال های گذشته تنها فروش مواد خوراکی و برنامه هایی مانند پایکوبی های سنتی پررنگ بود اما سال جاری نشست های تخصصی را برگزار کردیم تا این نمایشگاه وجهه تخصصی بیشتری داشته باشد. نکته دیگر در این نمایشگاه حضور مقامات استانی و محلی بود. بیش از 20 استاندار در این نمایشگاه حضور پیدا کردند و از غرفه استان های خودشان دیدن کردند. این برای اولین بار بود که استانداران به این نمایشگاه می آمدند. ما اگر بتوانیم مقامات محلی را به درک واقعی از گردشگری در شهر خودشان برسانیم، گردشگری در آن استان رونق پیدا خواهد نمود، چون معتقدیم به تنهایی نمی توانیم کاری از پیش ببریم.

او اضافه نمود: سال جاری معاونت های میراث فرهنگی و صنایع دستی نیز غرفه داشتند و متوجه ارتباطشان با صنعت گردشگری شدند. حضور آنها در این نمایشگاه باعث شد تا فرصتی برای معرفی بهتر فعالیت هایشان داشته باشند. تنها معاونت گردشگری بود که هیچ غرفه ای نداشت.

تیموری گفت: تشویق سفرهای داخلی سیاست ماست. همچنین تشویق به سفرهای برنامه ریزی شده در دستور کار ما واقع شده است. اگر به مردم بگوییم که سفرهای برنامه ریزی شده انجام دهند، قطعا سفرهای آنها ارزان تر خواهد بود.

او همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه بعضی از هتل ها در این نمایشگاه امکان ارائه نرخ اتاق برای سال 98 را نداشتند، گفت: هتل ها در سال جدید افزایش نرخ نخواهند داشت. جای تعجب است که آنها نتوانند برای عید نوروز نرخی اعلام نمایند. شاید بعضی از تورهای خارجی توانسته اند در بعضی از ماه های سال تخفیف بگیرند، ولی در بعضی دیگر این امکان را نداشته اند، به همین دلیل است که آنها متوجه تفاوت قیمت اتاق هتل در بعضی ماه های سال می شوند.

معاون گردشگری کشور همچنین درباره فروش تورهای خارجی بیشتر از تبلیغ تورهای داخلی در نمایشگاه گردشگری گفت: ما به دنبال این بوده ایم که مردم تنوع تورها را ببینند. اینکه آژانس ها در چنین نمایشگاهی تور سفر خارجی می فروشند، طبیعی است. گردشگری ما تا به حال یک بُعدی بوده است و گردشگری خروجی نسبت به گردشگری ورودی پیشی گرفته است.

تیموری همچنین درباره تفاوت نرخ ویزاهای شینگن در میان آژانس های مسافرتی نیز گفت: آیین نامه ای وجود دارد که در آن هنوز اصلاح نشده که باید جلوی آژانس های مسافرتی بند (ب) گرفته گردد تا ویزای تک نفروشند. تا زمانی که این آیین نامه اصلاح نگردد ما هم نمی توانیم جلوی آنها را بگیریم. با این وجود با اصل فروش ویزای تک توسط آژانس ها مخالف هستیم. با وزارت خارجه نیز صحبت نموده ایم که بعضی از سفارتخانه ها تنها با یک یا دو آژانس کار می نمایند و تنها به آنها اجازه دریافت ویزا را می دهند اما آنها به ما گفته اند که این موضوع در اختیار سفارتخانه است و کاری نمی توان کرد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: سازمان میراث فرهنگی
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 12436

به "معاون گردشگری کشور اطلاع داد: حضور 20 استاندار در دوازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معاون گردشگری کشور اطلاع داد: حضور 20 استاندار در دوازدهمین نمایشگاه گردشگری تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید