موگرینی: نگرانم

به گزارش مجله کامپیوتر، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان اینکه به شخصه نسبت به تحولات اخیر پیرامون برجام نگران است، گفت: حفظ توافق هسته ای مسئله ای مربوط به امنیت ما و دنیا است.

موگرینی: نگرانم

به گزارش خبرنگاران، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از شروع نشست اتحادیه اروپا در رومانی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره برجام گفت: شما احتمالاً بیانیه مشترک ما با وزیران خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان را دیده اید. من به شخصه به شدت نسبت به این تحولات اخیر نگران هستم.

موگرینی ادامه داد: ما به طور کامل به اجرای دقیق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) متعهد هستیم. این مسئله ای مربوط به امنیت ما و امنیت تمام دنیا است. سرمایه گذاری اتحادیه اروپا در عدم اشاعه کماکان یکی از اولویت های اصلی ما باقی خواهد ماند.

وی همچنین گفت: ما تاکنون شاهد پایبندی کامل ایران به تعهدات مرتبط هسته ای اش ذیل برجام بوده ایم. آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به نظارت بر اجرای این تعهدات هسته ای ادامه خواهد داد و ما به وسیله ارزیابی های آژانس که همچنان ادامه دار خواهد بود، به نظارت بر پایبندی ایران به برجام ادامه خواهیم داد؛ بنابراین، من امیدوارم که تعهد صد درصدی ما به برجام برای حفظ این توافق مهم، کماکان به حفظ آن در آینده یاری کند.

به گزارش خبرنگاران، جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه گفت که اگر دیگر طرف های برجام به تعهدات خود عمل نکنند، ایران به غنی سازی اورانیوم در سطوح بالاتر باز خواهد گشت.

رئیس جمهور کشورمان با اعلام این خبر گفت که ایران قصد خروج از برجام خارج را ندارد.

وی توضیح داد: امروز روز سرانجام برجام نیست، بلکه گام جدید در چارچوب برجام است. برجام در بندهای 26 و 36 به ما حق داده است که اگر طرف مقابل تعهد خود را نقض کند ما آن را در کمیسیون مشترک مطرح کنیم. بنابراین، به سران 5 کشور گفتیم که مواد غنی شده و آب سنگین خود را دیگر نمی فروشیم.

حسن روحانی همچنین توضیح داد که ایران از امروز فروش مواد غنی شده و آب سنگین را متوقف می نماید.

این تصمیم ایران با واکنش بسیاری به ویژه طرف های دیگر برجام روبرو شد.

چین و روسیه که از طرف های برجام به شمار می آیند پس از اعلام این خبر بر لزوم پایبندی دیگر طرف ها به این توافق تأکید کردند.

همچنین اتحادیه اروپا به همراه انگلیس، فرانسه و آلمان در بیانیه ای مشترک نسبت به این تصمیم ایران ابراز تأسف کردند و از تهران خواستند به تعهدات خود در توافق هسته ای پایبند بمانند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 7428

به "موگرینی: نگرانم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگرینی: نگرانم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید