نامدارانی که در سال 2018 از فوتبال خداحافظی کردند

به گزارش مجله کامپیوتر، دنیا فوتبال در سال 2018 شاهد خداحافظی برخی از ستاره ها و بزرگان خود بود که هرگز جای خالی شان پر نخواهد شد.

نامدارانی که در سال 2018 از فوتبال خداحافظی کردند

به گزارش خبرنگاران، در سال 2018 نیز مانند سال های گذشته برخی از بازیکنان نامدار دنیای فوتبال برای آخرین بار به میدان رفتند و کفش هایشان را آویختند. ستاره هایی که پس از ترک تیم های بزرگ خود تصمیم گرفتند در تیم های کوچک تر به فوتبال خود سرانجام دهند. برخی از آنها نیز به کشورشان بازگشتند تا آخرین روزهای بازی شان را در تیمی بگذارنند که فوتبال خود را آغاز نموده بودند. در ادامه به 12 بازیکن بزرگی که در امسال از فوتبال خداحافظی کردند اشاره می شود.

والدس

در آغاز سال نو میلادی ویکتور والدس دستکش هایش را آویخت. دروازه بان اسپانیایی دوران پر فراز و نشیبی در بارسلونا داشت. با این حال عناوین متعددی با تیم کاتالانی به دست آورد. او در حالی که 35 سال داشت به وسیله شبکه های اجتماعی خداحافظی اش را با دنیا فوتبال بیان کرد. والدس 12 سال با پیراهن بارسا به میدان رفت و در این مدت شش بار قهرمان لالیگا شد و سه قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرد. همچنین در کارنامه اش دو سوپرجام اروپا، کوپا دل ری و جام دنیای باشگاه ها دیده می شود. او شش بار سوپرجام اسپانیا را بالای سر برد و توانست پنج بار جایزه سامورا را به دست آورد.

با این حال مهمترین افتخارهای والدس با تیم ملی اسپانیا بود. او در سال 2010 فاتح جام دنیای آفریقای جنوبی شد و در یورو 2012 طعم قهرمانی را چشید. دروازه بان اسپانیایی در سال 2014 بارسلونا را ترک کرد و پا به تیم بزرگ دیگری گذاشت. او در منچستریونایتد موفق نبود و سپس به بلژیک رفت. یک فصل برای استاندارد لیژ بازی کرد و دوباره به انگلیس بازگشت. آخرین فصل حضور این دروازه بان در میادین با پیراهن میدلزبورو بود.

آیمار

عجیب ترین خداحافظی سال به پابلو آیمار تعلق داشت. هافبک آرژانتینی در تابستان 2017 به عنوان سرمربی تیم زیر 17 سال کشورش انتخاب شد اما پس از یک و سال نیم تصمیم گرفت به میادین بازشود. این در حالی بود که در سال 2015 پس از یک حضور کوتاه مدت در ریورپلاته به طور ناگهانی از فوتبال خداحافظی کرد.

آیمار بیست و چهارم ژانویه امسال در جام حذفی آرژانتین با پیراهن استودیانتس برابر بلگرانو نهاده شد و در کنار برادرش آندرس، آخرین بازی اش را در زادگاهش، ریوکوارتو انجام داد. او در ترکیب اصلی حضور داشت اما دقایقی پس از آغاز نیمه دوم با تشویق طرفداران برای همیشه از دنیای فوتبال خداحافظی کرد.

هافبک آرژانتینی فوتبال خود را در ریورپلاته آغاز کرد و در زمستان 2001 به والنسیا پیوست تا دوران درخشانش را در این تیم اسپانیایی سپری کند. قهرمانی در جام یوفا و لالیگا از افتخارات آیمار با والنسیا بود. او سپس برای رئال سارگوسا به میدان رفت و پنج سال با پیراهن بنفیکا بازی کرد. او در پرتغال نیز قهرمانی در لیگ را تجربه کرد. بازیکن آرژانتینی در 575 بازی باشگاهی 88 گل به ثمر رساند و 130 پاس گل داد. آیمار با آلبی سلسته در دو جام دنیای 2002 و 2006 حضور داشت اما عناوینی که با آرژانتین به دست آورد به تیم های پایه برمی شود.

کریک

20 سال فوتبال بازی کردن در سطح اول لیگ برتر انگلیس کار آسانی نیست اما مایکل کریک توانست این کار را انجام دهد. با این حال مشکل قلبی مانع از این شد هافبک انگلیسی باز هم بتواند با پیراهن منچستریونایتد به میدان برود. او آخرین بازی اش را در در سیزدهم می برابر واتفورد انجام داد که با پیروزی یک بر صفر تیمش به سرانجام رسید.

کریک 36 ساله از سال 2006 برای یونایتد 463 بازی انجام داد، 29 گل به ثمر رساند و توانست 24 پاس گل بدهد. او که یکی از اسطوره های اولدترافورد در یک دهه اخیر محسوب می شد توانست به همراه این تیم پنج قهرمانی در لیگ برتر، یک لیگ قهرمانان اروپا، یک لیگ اروپا، یک جام دنیای باشگاه ها، یک اف ای کاپ و سه جام اتحادیه به دست آورد.

هافبک انگلیسی با تیم ملی دو جام دنیای 2006 و 2010 را تجربه کرد که تیمش ابتدا در مرحله یک چهارم و سپس در یک هشتم نهایی حذف شد. او در 34 بازی ملی اش هرگز گلی به ثمر نرساند.

موتا

دیگر بازیکن بزرگی که در سیزدهم می از فوتبال خداحافظی کرد تیاگو موتا بود. او پس از 18 سال فوتبال حرفه ای تصمیم گرفت در 35 سالگی کفش هایش را بیاویزد. بازیکن برزیلی در کشورهای اسپانیا، ایتالیا و فرانسه درخشید و نامش را در تاریخ فوتبال جاودانه کرد.

موتا فوتبال خود را از 18 سالگی با تیم دوم بارسلونا آغاز کرد. دو سال بعد توانست به تیم اول راه پیدا کند و در 25 سالگی پیراهن اتلتیکومادرید را بر تن کرد. جنوا و اینتر مقصدهای بعدی هافبک برزیلی بودند. او در تیم میلانی دوران درخشانی را سپری کرد و سپس با پاری سن ژرمن قرارداد امضا کرد تا فوتبالش را در فرانسه سرانجام دهد. در شش سال و نیم حضورش در تیم پاریسی 19 جام را بالای سر برد و در 228 بازی 10 گل به ثمر رساند و 15 پاس گل داد.

دو قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، دو لالیگا اسپانیا، یک لیگ ایتالیا، یک جام دنیای باشگاه ها و دو سوپرجام اسپانیا از دیگر عناوین این بازیکن بود. موتا که برای تیم ملی ایتالیا بازی می کرد تجربه نایب قهرمانی در یورو 2012 را دارد.

رونالدینیو

ستاره برزیلی با نمایش های خیره کننده اش فوتبال دوستان را در طول دوران بازی اش به وجد آورد. مهاجم برزیلی از معدود بازیکنانی بود که در سانتیاگو برنابئو تحسین شد. نمایش درخشانش با پیراهن بارسلونا با توپ طلا در سال 2005 همراه شد و یک سال بعد توانست قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کند. او همچنین در کارنامه اش قهرمانی در جام دنیای و کوپا لیبرتادورس را دارد.

رونالدینیو فوتبال خود را از گرمیو آغاز کرد و پس از درخشش در پاری سن ژرمن توانست به اسپانیا برود. او سه سال نیز در میلان حضور داشت و دوباره به برزیل بازگشت. این اتفاق در سال 2011 رخ داد. شاعر فوتبال پیراهن فلامنگو را بر تن کرد و سپس به اتلتیکو مینیرو پیوست. در این تیم بود که توانست کوپا لیبرتادورس را فتح کند. مقصد بعدی این بازیکن کرتارو مکزیک بود تا این که دوباره به برزیل برگشت و برای فلومیننزه تا سال 2016 بازی کرد. پس از آن به کشورهای متخلف دنیا رفت، از او تقدیر شد و در تورنمنت هایی شرکت کرد. در نهایت ستاره برزیلی در 37 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد.

مارکس

اسطوره فوتبال مکزیک در جام دنیای 2018 از فوتبال خداحافظی کرد. رافائل مارکس پس از 22 سال با حذف تیم ملی کشورش بیان کرد که دیگر در میادین حضور نخواهد داشت. مدافع مکزیکی تجربه پنج دوره حضور در جام دنیای را داشت اما هرگز نتوانست مرحله یک چهارم نهایی این بازی ها را ببینید چون تیم ملی کشورش هفت دوره پیاپی بود که در مرحله یک هشتم نهایی حذف می شد. با این حال در جام طلایی دو قهرمانی را به دست آورد و در جام کنفدراسیون های سال 1999 جام قهرمانی را بالای سر برد. او در 153 بازی ملی 18 گل به ثمر رساند و شش پاس گل داد.

مارکس برای تیم های اطلس، موناکو، بارسلونا، نیویورک رد بولز، لئون اف سی و ورونا بازی کرد و توانست 21 عنوان قهرمانی کسب کند. با این حال دوران پرافتخارش به زمان حضورش در بارسا برمی شود. او با تیم کاتالانی دو قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، چهار لالیگا، یک کوپا دل ری، سه سوپرجام اروپا، یک سوپرجام اروپا و یک جام دنیای باشگاه ها به دست آورد.

دمپسی

برترین گلزن تاریخ تیم ملی فوتبال آمریکا نیزدر این سال به فوتبال خود سرانجام داد. کلینت دمپسی پس از 15 سال فوتبال حرفه ای تصمیم گرفت با پیراهن سیاتل ساندرز از فوتبال خداحافظی کند. این اتفاق در تابستان و در 35 سالگی اش رخ داد.

مهاجم آمریکایی علاوه بر حضور در لیگ MLS و بازی برای نیوانگلند در لیگ برتر انگلیس نیز به میدان رفت. او دو دوره در فولام حضور داشت و در فصل 13-2012 پیراهن تاتنهام را بر تن کرد. دمپسی در 369 بازی باشگاهی 137 گل به ثمر رساند.

این بازیکن به همراه تیم ملی کشورش تجربه نایب قهرمانی در جام کنفدراسیون های 2009 آفریقای جنوبی را داشت. همچنین در سه جام دنیای آلمان، آفریقای جنوبی و برزیل بازی کرد. او در جام طلایی سه بار جام قهرمانی را بالای سر برد و در 141 بازی ملی توانست 57 گل به ثمر برساند.

تری

کاپیتان چلسی پس از 23 سال حضور در میادین در اکتبر تصمیم به بازنشستگی گرفت. جان تری با وجود این که زندگی پر حاشیه ای داشت و چند رسوایی به بار آورد اما هرگز اجازه نداد روی بازی اش اثر بگذارد و توانست افتخارات زیادی کسب کند. اسطوره آبی های لندن به همراه این تیم به فینال لیگ قهرمانان 2008 صعود کرد اما یک پنالتی مشخص کننده را از دست تا از بالا بردن جام قهرمانی باز بماند، با این حال چهار سال بعد این عنوان را به دست آورد. او یک سال بعد نیز با شکست بنفیکا در فینال لیگ اروپا، قهرمانی در این بازی ها را تجربه کرد. مدافع انگلیسی پس از 19 سال حضور در چلسی و پنج قهرمانی در لیگ برتر و اف ای کاپ، سه قهرمانی در جام اتحادیه و دو سوپرجام این تیم را ترک کرد. مدافع انگلیسی در 675 بازی توانست 65 گل به ثمر برساند.

تری آخرین فصل را در استون ویلا گذارند و در 36 بازی تنها یک بار گلزنی کرد. مدافع انگلیسی با کشورش دو جام دنیای 2006 و 2010 و دو یورو 2004 و 2012 را تجربه کرد.

بوردیسو

او دومین بازیکن بزرگ آرژانتینی بود که در این سال از فوتبال خداحافظی کرد. نیکلاس بوردیسو در 37 سالگی و با ویترینی از افتخارات برای آخرین بار با پیراهن تورینو به میدان رفت. مدافع آرژانتینی فوتبال خود را در بوکاجونیورز آغاز کرد و سپس به ایتالیا رفت تا برای اینتر، رم و جنوا بازی کند. در این مدت 16 جام قهرمانی را بالای سر برد و پس از انجام 579 بازی 24 گل به ثمر برساند.

او هفتمین بازیکن آرژانتینی با بیشترین عنوان محسوب می شود. بوردیسو به همراه آلبی سلسته تنها دو جام به دست آورد. در سال 2001 قهرمان جام دنیای زیر 20 سال شد و سه سال بعد مدال قهرمانی المپیک آتن را کسب کرد.

آرشاوین

آندری آرشاوین به عنوان ستاره در فوتبال روسیه مطرح شد اما خیلی زود با سطح آرمانی اش فاصله گرفت و در نهایت فوتبالش را در قزاقستان (کایرات) به سرانجام رساند. مهاجم روسی در جام ملت های اروپا درخشید و به همین منظور فرصت حضور در بارسلونا را داشت اما باشگاه زنیت نتوانست با تیم اسپانیایی به توافق برسد و آرشاوین راهی آرسنال شد. او در 105 بازی تنها 23 گل به ثمر رساند. سپس دوباره به روسیه و تیم سابقش پیوست و کوبان تیم بعدی اش لقب گرفت. بازیکن اهل لنینگراد هرگز نتوانست جام دنیای را تجربه کند حتی زمانی که روسیه میزبان این بازی ها شد و شایعه حضورش در این رقابت ها وجود داشت.

مهاجم روسی در مجموع 150 گل برای تیم های خود به ثمر رساند و 17 بار با پیراهن تیم ملی دروازه حریفان را باز کرد. او در یازدهم نوامبر امسال در 37 سالگی در حالی از فوتبال خداحافظی کرد که در دقیقه 54 دیدار کایرات و شاختار وارد زمین شد و با وجود این که کوشش کرد گلزنی کند یا حتی پاس گل دهد بازی با تساوی بدون گل به سرانجام رسید. او به همراه زنیت سه قهرمانی در لیگ، یک لیگ اروپا و یک سوپرجام اروپا به دست آورد.

دروگبا

مهاجم ساحل عاجی یکی از بهترین های دنیا در این پست بود. دیدیه دروگبا در نهم نوامبر امسال با از شکست در فینال یونایتد ساکر لیگ آمریکا از فوتبال خداحافظی کرد. او که در تیم فینیکس رایزینگ پا به توپ بود نتوانست در آخرین بازی اش مانع شکست تیمش برابر لویسویل سیتی شود. ستاره آفریقایی دوران درخشانش را در چلسی گذارند. او از سال 2004 تا 2012 در تیم لندنی حضور داشت و قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا را تجربه کرد. مهاجم ساحل عاجی برای تیم های مارسی، گالاتاسرای و مونترال ایمپکت نیز بازی کرد و در حالی در 40 سالگی از فوتبال خداحافظی کرد که توانست چهار قهرمانی در لیگ، سه جام حذفی، دو سوپرجام با چلسی به دست آورد. همچنین به همراه گالا قهرمانی در لیگ، سوپرجام و جام حذفی را برای یک بار تجربه کرد.

رهبر ساحل عاج، در جام دنیای 2006 آلمان، 2010 آفریقای جنوبی و 2014 برزیل حضور داشت و پنج جام ملت های آفریقا را تجربه کرد. او در سال های 2006 و 2012 جام قهرمانی را بالای سر برد و در مجموع 105 بار به میدان رفت.

جو کول

آخرین بازیکنی که در سال 2018 از فوتبال خداحافظی کرد، جو کل بود. هافبک انگلیسی در چلسی دوران درخشانی داشت و توانست با این تیم در سال 2010 قهرمان لیگ برتر شود. کول پس از هفت سال آبی های لندن را به مقصد لیورپول ترک کرد و تنها یک فصل برای این تیم بازی کرد. هافبک انگلیسی در روز خداحافظی اش گفت: پس از 20 سال بازی حرفه ای اکنون زمان آویختن کفش هایم رسیده است. 716 بازی، 104 گل برای هفت تیم بزرگ به ثمر رساندم که این افتخاری برای من است. به رویایم واقعیت بخشیدم.

کول آخرین روزهای بازی اش را در آمریکا گذارند و دو سال با پیراهن تامپا بای رودیز به میدان رفت. هافبک انگلیسی در جام های دنیای 2002، 2006 و 2010 حضور داشت اما عنوانی به دست نیاورد. او در 56 بازی ملی تنها 10 گل به ثمر رساند.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 3502

به "نامدارانی که در سال 2018 از فوتبال خداحافظی کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نامدارانی که در سال 2018 از فوتبال خداحافظی کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید