نشانه های حمله خرچنگ ها به بافت چشم انسان

به گزارش مجله کامپیوتر، به نقل از وب سایت پزشکی العین، زیاد باشور، چشم پزشک و متخصص شبکیه در بیمارستان چشم Moorfields دبی می گوید که انواع مختلفی از سرطان های چشم وجود دارد؛ انواع تومور های سطح چشم هم می تواند متفاوت و به صورت بدخیم یا خوش خیم باشد.

نشانه های حمله خرچنگ ها به بافت چشم انسان

این ناهنجاری ها می تواند از رشد چشم حاصل گردد یا از سرطان در جای دیگر بدن به چشم منتقل گردد، این فرآیند به متاستاز معروف است. سرطان چشم به سن ارتباطی ندارد اما این احتمال وجود دارد که بسته به سن، انواع مختلف آن در فرکانس بالاتر یا پایین تر رخ دهد.

شایع ترین سرطان چشم در بچه ها با عنوان رتینوبلاستوما شناخته می گردد؛ سرطانی که از شبکیه چشم آغاز می گردد و می تواند ناشی از یک جهش ژنتیکی ارثی باشد که از هر 15000 تولد زنده در یکی رخ می دهد. برای بزرگسالان، شایع ترین تومور های چشم، تومور هایی است که از سرطان های دیگر بدن، معمولاً سرطان ریه یا پستان گسترش می یابند.

چشم بعد از پوست، دومین محل شیوع سرطان های ملانومی در بدن است؛ شایع ترین تومور اولیه داخل چشم تومور ملانوم است که از هر یک میلیون نفر در سراسر دنیا 6 نفر را مبتلا می نماید.

علائم هشدار دهنده

یک تومور ممکن است ماه ها یا سال ها قبل از کشف، ایجاد و رشد کند. در نهایت، تومور ها درصورتی که با محور نوری ترکیب شوند ممکن است باعث تحریف بینایی شوند.

بزرگسالان به طور کلی حداقل علائم ناشی از سرطان چشم را دارند. با این حال، اگر تومور مایعی فراوری کند که در مرکز بینایی ظاهر می گردد، ممکن است تاری دید رخ دهد. از عواملی که زمینه ساز ایجاد ملانوم هستند، می توان به علائم بروز زائده روی چشم، رنگدانه و رنگ غیر قهوه ای چشم اشاره نمود.

در بچه ها، علائم هشدار دهنده اولیه رتینوبلاستوما لوسمی و چشمی است. متأسفانه، بچه ها ممکن است در بیان علائمی که دارند با مشکل روبرو شوند؛ بنابراین این والدین و متخصصان اطفال هستند که می توانند علائم نگرانی را تشخیص دهند. خطر ابتلا به رتینوبلاستوما زمانی افزایش می یابد که یکی از بستگان نزدیک (مانند والدین) سابقه بیماری داشته باشد.

نحوه تشخیص

تومور از نظر بالینی تشخیص داده می گردد و این بدان معناست که چشم پزشک متخصص باید معاینه کامل چشم، از جمله معاینه شبکیه را پس از گشاد شدن مردمک چشم، برای تشخیص وجود تومور انجام دهد.

چشم پزشکان طیف وسیعی از ابزار های تصویربرداری را برای یاری به تشخیص در اختیار دارند. این ابزار ها عبارتند از: سونوگرافی، تصویربرداری از فوندوس، آنژیوگرافی فلورسئین و توموگرافی انسجام نوری.

نحوه درمان

برای سرطان های دوران کودکی مانند رتینوبلاستوما، درمان شامل شیمی درمانی منظم، لیزر درمانی موضعی، سرما درمانی، تزریق شیمی درمانی داخل چشمی و شیمی درمانی داخل شریانی است.

نوعی پرتودرمانی که به عنوان براکی تراپی شناخته می گردد، یکی دیگر از گزینه های درمانی است. جایی که یک صفحه رادیواکتیو روی سطح چشم نزدیک به ناحیه تومور قرار می گیرد. راهکار برداشتن چشم برای موارد پیشرفته است که درمان دیگری پاسخ نمی دهند. نوع درمان انتخابی به اندازه و محل تومور بستگی دارد.

در خصوص بزرگسالان، ملانوم توسط براکی تراپی پلاک، پرتودرمانی پروتو، رادیوتراپی استریوتاکتیک یا فرسایش درمان می گردد و هیچ نقشی برای شیمی درمانی جامع وجود ندارد، مگر اینکه تومور به بقیه بدن گسترش یابد. متأسفانه، پس از شیوع بیماری به بقیه بدن، احتمال زنده ماندن نسبتاً کم است.

با وجود درمان موفقیت آمیز، پیگیری مکرر برای نجات زندگی، حفظ چشم و بینایی لازم است، به خصوص در بچه های که از جهش های رتینوبلاستوما در ژن مهارکننده سرطان رنج می برند و این بدان معنی است که سایر سرطان ها می توانند در سایر نقاط بدن ایجاد شوند.

ممکن است عوارضی پس از درمان رخ دهد که این احتمالاً مربوط به پرتودرمانی است. برای حفظ بینایی و چشم ها باید به طور موثری با این عوارض مقابله کرد. برای بیمارانی که سابقه ملانومای چشم دارند، باید از نظر متاستاز (به ویژه در کبد و ریه) آنالیز شوند.

منبع: همگردی
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 53128

به "نشانه های حمله خرچنگ ها به بافت چشم انسان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه های حمله خرچنگ ها به بافت چشم انسان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید