نگاهی به آخرین شرایط نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا

به گزارش مجله کامپیوتر، کمتر از 3 ماه مانده تا انتخابات سراسری در آمریکا، پیش بینی نتیجه آن با توجه به شرایط ویژه امسال به دلیل بحران مرگبار کرونا در این کشور و اختلافات درباره نحوه برگزاری انتخابات، پیچیده تر از همیشه به نظر می رسد.

نگاهی به آخرین شرایط نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرنگاران، رای دهندگان آمریکایی سوم نوامبر درباره ادامه حضور دونالد ترامپ در قدرت یا به قدرت رسیدن نامزد دموکرات ها تصمیم گیری خواهند کرد. رئیس جمهور آمریکا که از طرف حزب جمهوری خواه به عنوان نامزد رسمی این حزب معرفی شده، با جو بایدن نامزد رسمی حزب دموکرات که از دهه 1970 در عرصه سیاست حضور دارد، برای ادامه حضور در کاخ سفید رقابت خواهد کرد.

در کمتر از سه ماه باقی مانده تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت های نظرسنجی فعالانه نظر رای دهندگان را برای پیش بینی نتیجه انتخابات ثبت می کنند. از ابتدای سال میلادی جاری جو بایدن در اغلب نظرسنجی های ملی از دونالد ترامپ پیش بوده و در برخی نظرسنجی ها با اختلاف بیش از 10 درصد وی را پشت سر گذاشته است.

در انتخابات آمریکا کسب رای یک موضوع است و همانطور که نتایج انتخابات 2016 نشان داد محل کسب رای مسئله ای به مراتب مهمتر است. اغلب ایالات همیشه به یک حزب رای می دهند به این معنا که تنها در چندین ایالت انگشت شمار هر دو نامزد شانس پیروزی دارند. این ها ایالت هایی هستند که مشخص کننده نتیجه انتخابات هستند و به آن ها ایالت های محل رقابت می گویند. این در حالی است که در حال حاضر نظرسنجی های ایالت های محل رقابت هم به نفع بایدن است.

در سیستم مجمع گزینندگان (الکترال کالج) که در انتخابات آمریکا برای مشخص رئیس جمهور منتخب استفاده می شود، هر ایالت تعدادی رای بر اساس جمعیتش دارد. آرای مجمع گزینندگان در مجموع 538 رای است که یک نامزد برای پیروزی باید 270 رای را کسب کند.

همه گیری کرونا در آمریکا که از ابتدای سال 2020 به سرخط اخبار این کشور تبدیل شده و عملکرد کاخ سفید در مقابله با این بیماری بر نتایج نظرسنجی ها تاثیر گذاشته است. از اواسط ماه مارس، حمایت دموکرات ها از ترامپ در این خصوص تقریباً به طور کامل از بین رفت و داده ها نشان می دهد تا ماه جولای، حتی حامیان ترامپ هم عملکرد او را زیر سوال بردند. به نظر می رسد با توجه به فرایند این بیماری در آمریکا و پیش بینی اجرا شده از سوی متخصصان دانشگاه واشنگتن مبنی بر این که آمار کشته ها تا روز انتخابات به حدود 260 هزار نفر خواهد رسید، این مسئله همچنان در مرکز توجه رای دهندگان باقی بماند.

گرچه به باور تحلیگران، ترامپ امید دارد که طرح دولت وی برای تولید واکسن بتواند باعث ایجاد شگفتی اکتبر شود و نتیجه انتخابات را به نفع وی تمام کند. این در حالی است که مشاور علمی اصلی این طرح گفته حاضر شدن واکسن برای توزیع قبل از سوم نوامبر بسیار غیرمحتمل است اما غیر ممکن نیست.

در تمام نظرسنجی های ملی اجرا شده از اواخر ماه مارچ (اواسط فروردین) بایدن از ترامپ پیش بوده و تنها در 4 مورد نتیجه برعکس بوده و در 3 مورد نتیجه مساوی کسب شده است. بیشترین اختلاف دو طرف با پیشتازی بایدن 17 درصد ثبت شده، در حالی که در موارد معدودی که ترامپ پیش افتاده، میزان فزونی وی از 4 درصد تجاوز نکرده است. در نظرسنجی های اجرا شده بین 26 آگوست تا 4 سپتامبر، به طور میانگین بایدن با اختلاف 6.9 پیش بوده است.

نتایج 10 مورد از جدیدترین نظرسنجی های اجرا شده

نظرسنجی سی بی اس و مؤسسه یوگاو در تاریخ دوم تا چهارم سپتامبر با شرکت 2 هزار و 433 رای دهنده احتمالی برگزار شد که در آن 52 درصد از شرکت کنندگان از بایدن حمایت کردند و 42 درصد به ترامپ رای دادند. به این ترتیب بایدن با اختلاف 10 درصد، فزونی خود را در مقابل ترامپ به ثبت رساند.

در نظرسنجی ای که به صورت مشترک توسط دانشگاه هاروارد و مؤسسه افکارسنجی هَریس در تاریخ 31 آگوست تا دوم سپتامبر انجام شد، اختلاف بین دو نامزد 53 به 47 (6 درصد) با پیشتازی بایدن بود.

قبل از آن بین 30 آگوست تا اول سپتامبر نظرسنجی نشریه اکونومیست و موسسه یوگاو با شرکت هزار و 207 رای دهنده ثبت نام شده و درصد حاشیه خطای 3.6 برگزار شد که نامزد دموکرات ها توانست رئیس جمهور آمریکا را با 11 درصد اختلاف، 51 به 40 شکست دهد.

نظرسنجی کالج امرسون در تاریخ 30 تا 31 آگوست با مشارکت هزار و 567 رای دهنده احتمالی و حاشیه خطای 2.4 درصد هم به نفع بایدن با اختلاف دو درصد (49 به 47) تمام شد.

در نظرسنجی آی بی دی/ تی آی پی پی که بین 29 آگوست تا اول سپتامبر با شرکت هزار و 33 رای دهنده ثبت نام شده برگزار شد هم نامزد دموکرات ها توانست رقیب جمهوری خواه خود را با 8 درصد اختلاف 49 به 41 پشت سر بگذارد.

در نظرسنجی شبکه سی ان ان هم این بایدن بود که نظر اکثریت 997 رای دهنده ثبت نامی را با کسب 51 درصد حمایت در مقابل 43 درصد حمایت از ترامپ کسب کند تا با اختلاف 8 درصد پیش بیفتد. این نظرسنجی بین 28 آگوست تا اول سپتامبر با حاشیه خطای 4.0 درصد برگزار شد.

نظرسنجی رویترز/ایپسوس هم بین 28 آگوست تا اول سپتامبر با شرکت هزار و 89 رای دهنده ثبت نام شده و با حاشیه خطای 3.4 درصد از پیشتازی بایدن با اختلاف 7 درصد (47 به 40) حکایت داشت.

در نظرسنجی اجرا شده از سوی وبگاه خبری هیل و موسسه هریس ایکس، دو هزار و 834 رای دهنده ثبت شده شرکت و 46 درصد در مقابل 40 درصد از بایدن حمایت کردند. این نظرسنجی بین 29 تا 31 آگوست با حشایه خطای 1.8 انجام شد.

در نظرسنجی دانشگاه آمریکایی کوینیپیاک، بایدن یکبار دیگر اختلاف دو رقمی را با ترامپ تجربه کرد و از وی پیش افتاد. در این نظرسنجی که بین 28 آگوست تا 31 همین ماه با شرکت هزار و 81 رای دهنده احتمالی و حاشیه خطای 3.1 برگزار شد، حمایت از بایدن 52 در مقابل 42 درصد ترامپ بود.

در نظرسنجی یو اس ای تودی و دانشگاه سافولک که بین 28 تا 31 آگوست با شرکت هزار رای دهنده ثبت شده و حاشیه خطای 3.1 برگزار شد هم بایدن با 7 درصد اختلاف، 50 در مقابل 43، ترامپ را پشت سر گذاشت.

نتایج این نظرسنجی ها به چه معناست؟

گرچه نظرسنجی های ملی در آمریکا راهنمای خوبی برای نشان دادن میزان محبوبیت یک نامزد انتخاباتی در سراسر این کشور هستند، اما لزوماً روش خوبی برای پیش بینی نتیجه انتخابات محسوب نمی شوند. نتیجه انتخابات سال 2016 آمریکا موید این مطلب است و با وجود این که هیلاری کلینتون نامزد دموکرات ها در نظرسنجی ها در مقابل ترامپ جلو بود، نتیجه را به او واگذار کرد و از ورود دوباره به کاخ سفید اینبار به عنوان رئیس جمهور آمریکا بازبماند.

اما این مسئله نباید به این معنا برداشت شود که نظرسنجی ها الزاما قابل اعتماد نیستند؛ زیرا در سال 2016 کلینتون همسو با نتایج نظرسنجی ها، 3 میلیون بیشتر از ترامپ رای آورد اما در آرای الکترال کالج شکست خورد. بر اساس یک گزارش بی بی سی، نظرسنجی های سال 2016 نواقصی داشتند مانند کنندگی نکردن مناسب رای دهندگان بدون مدرک دانشگاهی، به این معنا که فزونی ترامپ در برخی ایالت های محل رقابت تا اواخر رقابت و شاید تا پایان آن مشخص نشده بود؛ اما اکنون شرکت های نظرسنجی این نواقص را برطرف کرده اند.

با این حال با توجه به شرایط استثنایی امسال به دلیل همه گیری کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد و نحوه رای دادن مردم که به محل اختلاف میان دو حزب تبدیل شده، باید به نتایج نظرسنجی ها با دیده تردید نگاه کرد بخصوص که زمان قابل توجهی هم تا روز انتخابات باقی است.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 41037

به "نگاهی به آخرین شرایط نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به آخرین شرایط نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید