نگاهی به تحقیقات علمی جهان در مورد فواید روزه

به گزارش مجله کامپیوتر، در دهه های اخیر تحقیقات متعددی بر روی تاثیرات روزه بر روی بدن انسان انجام شده است. پایگاه اطلاعات سلامت healthline آمریکا به گزیده هایی از فواید روزه اشاره نموده که در تحقیقات علمی ثابت شده است.

نگاهی به تحقیقات علمی جهان در مورد فواید روزه

به گزارش خبرنگاران، روزه داری عملی است که قدمت آن به قرن ها پیش باز می گردد و در بسیاری از فرهنگ ها و آیین ها نقشی اساسی دارد.

در طب قدیم فیثاغورث، بقراط و ابن سینا بعضی بیماری ها را با روزه درمان می کردند. در دهه های اخیر نیز تحقیقات علمی متعددی بر روی تاثیرات روزه بر روی بدن انسان انجام شده و پزشکان اتفاق نظر دارند که نخوردن غذا به طور متناوب در روزه داری اسلامی، نه تنها عارضه ای در افراد سالم ایجاد نمی نماید بلکه سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش پاسخ های التهابی آسیب زا و بهبود واکنش بدن در موارد استرس و اضطراب می گردد.

پایگاه اطلاعات سلامت healthline آمریکا گزیده هایی از فواید روزه را جمع آوری نموده که در تحقیقات علمی ثابت شده است. این موارد را در ادامه بخوانید:

1. با کاهش مقاومت به انسولین، کنترل قند خون را تقویت می نماید

چندین مطالعه نشان داده است که روزه داری می تواند کنترل قند خون را بهبود بخشد که به ویژه برای افراد در معرض دیابت می تواند مفید باشد.

در حقیقت، یک مطالعه در 10 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که ناشتایی متناوب به طور قابل توجهی سطح قند خون را کاهش می دهد.

کاهش مقاومت به انسولین می تواند حساسیت بدن شما به انسولین را افزایش دهد و به شما این امکان را می دهد که گلوکز را از جریان خون به سلول های شما منتقل کند.

همراه با اثرات احتمالی کاهش قند خون در روزه داری، این امر می تواند به ثابت نگه داشتن قند خون یاری نموده و از افزایش میزان قند خون در سال های بعدی زندگی جلوگیری کند.

2. روزه داری با مبارزه با التهاب باعث بهبود سلامت می گردد

در حالی که التهاب حاد یک فرایند ایمنی طبیعی است که برای یاری به مقابله با عفونت ها استفاده می گردد، التهاب مزمن می تواند عواقب جدی برای سلامتی داشته باشد.

تحقیقات نشان می دهد که التهاب ممکن است در ایجاد بیماری های مزمن مانند بیماری های قلبی، سرطان و آرتریت روماتوئید نقش داشته باشد؛ بعضی مطالعات نشان داده اند که روزه داری می تواند به کاهش سطح التهاب و ارتقا سلامتی یاری کند.

یک مطالعه در 50 بزرگسال سالم نشان داد که روزه داری متناوب به مدت یک ماه به طور قابل توجهی سطح نشانگر التهابی را کاهش می دهد.

یک مطالعه کوچک دیگر همان تأثیر را هنگامی که افراد به مدت یک ماه روزانه 12 ساعت روزه می دریافتد کشف کرد. خلاصه بعضی از مطالعات نشان داده است که روزه داری می تواند چندین نشانگر التهاب را کاهش دهد.

3. با بهبود فشار خون، تری گلیسیریدها و سطح کلسترول، سلامت قلب را افزایش می دهد

بیماری قلبی دلیل اصلی مرگ و میر در سراسر دنیا در نظر گرفته می گردد که تقریباً 5/31 درصد مرگ و میرها در سطح دنیا را شامل می گردد.

تغییر رژیم غذایی و شیوه زندگی یکی از موثرترین راه ها برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است.

بعضی تحقیقات نشان داده است که گنجاندن روزه در برنامه زندگی ممکن است به خصوص در خصوص سلامت قلب مفید باشد.

یک مطالعه کوچک نشان داد که هشت هفته روزه داری روزانه سطح کلسترول LDL بد و تری گلیسیرید خون را به ترتیب 25 درصد و 32 درصد کاهش می دهد.

مطالعه دیگری بر روی 110 بزرگسال چاق نشان داد، روزه داری به مدت سه هفته تحت نظارت پزشکی، فشار خون و همچنین سطح تری گلیسیرید خون، کلسترول و کلسترول LDL (بد) را کاهش می دهد.

علاوه بر این، یک مطالعه در 4629 نفر، روزه داری را با خطر کمتری از بیماری عروق کرونر و همچنین به طور قابل توجهی خطر کمتری از دیابت که یک عامل اصلی خطر برای بیماری قلبی است، مرتبط دانست.

4- روزه داری عملکرد مغز را تقویت نموده و از اختلالات نورودژنراتیو جلوگیری کند

اگرچه تحقیقات بیشتر به تحقیقات حیوانی محدود می گردد، اما چندین مطالعه نشان داده است که روزه داری می تواند تأثیر مهمی بر سلامت مغز داشته باشد.

یک مطالعه روی موش ها نشان داد که تمرین روزه داری هم عملکرد مغز و هم ساختار مغز را بهبود می بخشد؛ مطالعات دیگر روی حیوانات گزارش نموده اند که روزه داری می تواند از سلامت مغز محافظت نموده و فراوری سلول های عصبی را افزایش دهد تا به تقویت عملکرد شناختی یاری کند.

از آنجا که روزه داری ممکن است به تسکین التهاب نیز یاری کند، می تواند به جلوگیری از اختلالات تخریب عصبی یاری کند.

به طور خاص، مطالعات روی حیوانات نشان می دهد که روزه داری ممکن است در برابر عواملی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون محافظت کند و سلامتی را بهبود بخشد.با این حال، برای ارزیابی تأثیر روزه داری بر عملکرد مغز در انسان ، مطالعات بیشتری ضروری است.

خلاصه مطالعات حیوانات نشان می دهد که روزه داری می تواند عملکرد مغز را بهبود بخشد، فراوری سلول های عصبی را افزایش دهد و در برابر شرایط تخریب عصبی، مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون از فرد محافظت کند.

5. روزه داری با کاهش مصرف کالری و افزایش متابولیسم به کاهش وزن یاری می نماید

بسیاری از رژیم های غذایی به دنبال راهی سریع و آسان برای کاهش وزن سریع هستند؛ از لحاظ تئوری، پرهیز از مصرف همه یا بعضی غذاها و نوشیدنی ها باید کالری دریافتی شما را کاهش دهد که می تواند منجر به کاهش وزن در طول زمان گردد.

بعضی تحقیقات همچنین نشان داده اند که روزه داری کوتاه مدت ممکن است با افزایش سطح انتقال دهنده عصبی نوراپی نفرین که می تواند کاهش وزن را افزایش دهد، متابولیسم را تقویت کند.

در حقیقت، یک آنالیز نشان داد که روزه داری در طول روز می تواند تا 9 درصد از وزن بدن را بکاهد و در طی 12 تا 24 هفته چربی بدن را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

علاوه بر این ، معین شد که روزه داری نسبت به محدودیت کالری در افزایش از دست دادن چربی ضمن حفظ همزمان بافت عضلانی موثر است.

6. روزه داری ترشح هورمون رشد را افزایش می دهد

هورمون رشد انسانی (HGH) نوعی هورمون پروتئینی است که در بسیاری از جنبه های سلامتی افراد حیاتی است.

در واقع، تحقیقات نشان می دهد که این هورمون کلیدی در رشد، متابولیسم، کاهش وزن و قدرت عضلانی دخیل است؛ چندین مطالعه نشان داده است که روزه داری می تواند به طور طبیعی سطح هورمون HGH را افزایش دهد.

یک مطالعه بر روی 11 بزرگسال سالم نشان داد که روزه داری به مدت 24 ساعت به طور قابل توجهی سطح HGH را افزایش می دهد.

یک مطالعه کوچک دیگر در 9 مرد نشان داد، روزه داری منجر به افزایش 5 برابری نرخ فراوری HGH می گردد. بعلاوه، روزه داری به حفظ سطح قند خون و انسولین ثابت در طول روز یاری می نماید که مجدد به فراوری بیشتر هرومون رشد یاری می نماید؛ بعضی تحقیقات نشان داده است که افزایش سطح انسولین با کاهش سطح HGH مرتبط است.

خلاصه مطالعات بیانگر آن است که روزه داری می تواند سطح هورمون رشد انسانی (HGH)، یک پروتئین مهم را افزایش دهد؛ هورمونی که در رشد، متابولیسم، کاهش وزن و عضله نقش دارد.

7. روزه داری می تواند پیری را به تأخیر بیندازد و طول عمر را افزایش دهد

چندین مطالعه بر روی حیوانات نتایج امیدوار کننده ای در خصوص اثرات احتمالی روزه داری بر پیری و طول عمر یافته است. در یک مطالعه، موش هایی که روزه می دریافتد میزان پیری را به تأخیر می انداختند و 83 درصد بیشتر از موش هایی که روزه نمی دریافتد زندگی می کردند.

سایر مطالعات حیوانی نیز یافته های مشابهی داشته و گزارش می دهند که روزه داری می تواند در افزایش طول عمر و میزان بقا موثر باشد.

با این حال، تحقیقات فعلی هنوز محدود به مطالعات حیوانی است. برای درک اینکه روزه داری چه تاثیری بر طول عمر و پیری در انسان دارد، مطالعات بیشتری ضروری است.

8. روزه داری ممکن است در پیشگیری از سرطان یاری نموده و اثر شیمی درمانی را افزایش دهد

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که روزه داری می تواند برای درمان و پیشگیری از سرطان مفید باشد.

در حقیقت ، یک مطالعه نشان داد که روزه داری به جلوگیری از تشکیل تومور یاری می نماید؛ به همین ترتیب، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که قرار دریافت سلول های سرطانی در چندین دوره روزه داری به همان اندازه شیمی درمانی در تأخیر رشد تومور موثر بوده و اثربخشی داروهای شیمی درمانی را افزایش می دهد.

علی رغم این یافته های امیدوار کننده، مطالعات بیشتری برای آنالیز چگونگی تأثیر روزه در رشد و درمان سرطان در انسان مورد احتیاج است.

منبع: فارس

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 55463

به "نگاهی به تحقیقات علمی جهان در مورد فواید روزه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به تحقیقات علمی جهان در مورد فواید روزه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید