همایش رصدخانه های ایران زمینه ای زیر بنای نجوم است

به گزارش مجله کامپیوتر، دبیر اجرائی همایش ملی رصدخانه های ایران گفت: هدف از برگزاری همایش رصدخانه های ایران فراهم آوری زمینه ای برای آشنایی هرچه بیشتر رصدخانه ها با فعالیت های یکدیگر و ایجاد پیوند میان فعالیت آن ها و رونق بخشی به رصد حرفه ای به عنوان زیربنای نجوم است.

همایش رصدخانه های ایران زمینه ای زیر بنای نجوم است

به گزارش گروه علمی و دانشگاهی خبرنگاران، سعید توسلی استادیار دانشکده فیزیک دانشگاه خوارزمی که هم اکنون دبیر اجرائی همایش ملی رصدخانه های ایران است هدف برگزاری این همایش را فراهم آوری زمینه ای برای آشنایی هرچه بیشتر رصدخانه های ایران با فعالیت های یکدیگر و ایجاد پیوند میان فعالیت آن ها و همچنین رونق بخشی به رصد حرفه ای به عنوان زیربنای نجوم از طریق فراهم کردن بستری برای ارائه مقالات در این زمینه عنوان نمود.

وی اضافه نمود: در دهه اخیر، با پیشرفت علوم کامپیوتر و ابزارهای نجومی، شاهد اکتشافات شگفت انگیزی در عرصه نجوم توسط منجمان و کیهان شناسان بوده ایم که از مهمترین آنها می توان، به کشف انبساط شتابدار عالم، رصد و تایید امواج گرانشی و همچنین ثبت نخستین تصویر از سیاه چاله در تاریخ، نام برد، علاوه براین اکتشافات تاثیرگذار، کسب جایزه نوبل در سال 2011 و 2019 پیرامون انرژی تاریک و سیارات فراخورشیدی، نشان از جایگاه ویژه نجوم در میان علوم فیزیک است.

توسلی ادامه داد: باتوجه به اهمیت علم نجوم در عصر حاضر و همچنین مشتاقان و علاقمندان این عرصه در کشور، همایشی تحت عنوان همایش ملی رصدخانه های ایران به میزبانی دانشگاه خوارزمی برگزار خواهد شد، در این همایش یک روزه، افراد متخصص پیرامون عملکرد رصدخانه ها و فعالیتهای حرفه ای قابل اجرا، به سخنرانی و مصاحبه خواهند پرداخت. این رویداد، فرصتی مناسب برای علاقمندان نجوم، علی الخصوص رصدگران است، تا با برنامه های کنونی و آینده رصدخانه ها آشنا شوند.

وی اضافه نمود: تاکنون جلسات زیادی با حضور بعضی از اعضای کمیته های علمی و اجرائی در محل دبیرخانه همایش برگزار شده که عمده مسائل و مصوبات این جلسات تعیین محورهای همایش، زمان و مکان برگزاری و همچنین راهکارهای انتشار فراخوان بوده است.

وی همچنین در خصوص محورهای این همایش گفت: محدودیتی در رشته ها و گرایش های مختلف برای ارسال مقاله به این همایش وجود ندارد و تمام علاقمندان و متخصصان رصد حرفه ای و آماتور می توانند حتی بدون ارائه مقاله در این همایش شرکت کنند.

دبیر اجرائی همایش ملی رصدخانه های ایران با بیان اینکه تاکنون فراخوان همایش به بسیاری از مراکز علمی و تحقیقاتی ارسال شده و تبلیغات زیادی از طریق فضای مجازی صورت گرفته است، گفت: از تمامی اساتید، دانشجویان، پژوهشگران و علاقه مندان در رشته ها و گرایش های مختلف نجوم رصدی دعوت می کنیم تا ضمن شرکت در این همایش مقالات خود را در سایت همایش ثبت و ارسال کنند.

توسلی همچنین تأکید کرد: مهلت ارسال مقالات به این همایش 15 آبان 1398 و زمان و مکان برگزاری همایش نیز 27 آذرماه 98 در سال ابوریحان دانشگاه خوارزمی تهران خواهد بود.

وی در انتها اظهار داشت: علاقه مندان به شرکت در این همایش می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی همایش به نشانی nobs.khu.ac.ir مراجعه کرده یا کانال تلگرامی همایش به نشانی @nobskhuرا مورد مطالعه قرار دهند.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 17594

به "همایش رصدخانه های ایران زمینه ای زیر بنای نجوم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همایش رصدخانه های ایران زمینه ای زیر بنای نجوم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید