هنوز 2100 خودرو در گمرک ها مانده اند، دیگر امیدی به ترخیص نیست

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، از تیرماه سال 1396 امکان ثبت سفارش برای تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو بابت صدور و ابلاغ دستورالعمل جدید و اختلال در سامانه بسته شد. در نهایت نیز مردادماه سال 1397 واردات خودرو به کشور به طور کلی ممنوع و به صورت رسمی، پرونده واردات خودرو بسته شد. ضمن اینکه به صورت همزمان از ترخیص خودروهای وارد شده تا پیش از مرداد 1397 نیز جلوگیری به عمل آمد.

هنوز 2100 خودرو در گمرک ها مانده اند، دیگر امیدی به ترخیص نیست

طبق آمار، تعداد خودروهای دپو شده در گمرک بالغ بر 12 هزار دستگاه بود که به دلیل تغییر ضوابط واردات خودرو، ممنوعیت ثبت سفارش و ممنوعیت واردات خودرو و همچنین تحولات سیاست های ارزی امکان ترخیص پیدا نکردند؛ تا اینکه پس از رایزنی های بسیار در دی ماه سال 1397 هیات دولت تحت شرایطی با ترخیص این خودروها موافقت کرد و براساس آن، مدت زمان چهار ماهه (تا اردیبهشت 1398) معین شد. پس از آن دوباره دو ماه دیگر هم تمدید شد و در سرانجام گزارش های رسمی نشان داد در آن دو مرحله 7153 دستگاه ترخیص شده و 5108 دستگاه دیگر باقی مانده اند.

در حال حاضر دبیر انجمن واردکنندگان خورو، از وجود حدود 2100 دستگاه خودرو وارداتی در گمرکها خبر داده که احتمالا دیگر امکان ترخیص هم برایشان وجود ندارد.

مهدی دادفر، ضمن اشاره به اینکه این 2100 دستگاه خودرو ترخیص نشده، همان ثبت سفارش شده های پیش از مرداد 1397 هستند، اظهار کرد: بخشی از آن ها به سبب بسته شدن یک شبه سامانه برای ثبت سفارش، نتوانستند ثبت سفارش بگیرند و به کلی ثبت سفارش ندارند و بخشی دیگر هم خودروهای ثبت سفارش شده دارای اشکال و پرونده قضایی هستند که توسط مراجع قضایی توقیف شده و همچنان بلاتکلیف در گمرکهای داخلی باقی مانده اند.

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو توضیح داد: تصمیم گیری های یک شبه که بدون برنامه و بدون اطلاع فعالان حوزه کسب و کار اتخاذ شد، سبب توقیف سه تا چهار سال اموال مردم در گمرک شده است و متضرر اصلی این تصمیمات، مردمی بودند که از شرکت های واردکننده، خودرو پیش خرید نموده بوده اند.

وی اضافه نمود: براین اساس پس از گذشت قریب به چهار سال، به نظر می رسد پرونده ترخیص این 2100 دستگاه خودرو بسته شده و احتمالا دیگر امکان ترخیص آن ها وجود نداشته باشد.

گفتنی است که در جریان معین تکلیف اموال موجود در انبارهای سازمان اموال تملیکی، شامل کالاها و اموالی است که متروکه یا قاچاق اعلام شده است و در میان آن ها 1500 خودرو از خودروهای مذکور ترخیص نشده نیز وجود دارد؛ لذا در جریان معین تکلیف این اموال، پیشنهادات و مکاتباتی به جهت واگذاری 1500 خودروی بلاتکلیف در این سازمان به مناطق آزاد مطرح شده اما هنوز نتیجه نهایی آن تعیین نیست.

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی خبرنگاران بخوانید.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 24 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 24 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 55698

به "هنوز 2100 خودرو در گمرک ها مانده اند، دیگر امیدی به ترخیص نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنوز 2100 خودرو در گمرک ها مانده اند، دیگر امیدی به ترخیص نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید