هیس! اینجا ساکت ترین مکان در دنیا است!

به گزارش مجله کامپیوتر، ساکت ترین نقطه دنیا

در دنیایی که هر روز با سر و صداهای گوشخراش زیادی روبرو می شویم پیدا کردن مکانی کاملا آرام و ساکت مطمئنا لذتبخش است. خب، جالب است بدانید که اتاقی در شهر مینیاپولیس ایالات متحده وجود دارد که به عنوان ساکت ترین نقطه دنیا شهرت پیدا نموده است. با این حال، برخلاف چیزی که به نظر می رسد این سکوت مطلق اصلا آرامش بخش و لذت بخش نیست و گفته می گردد که هیچ کس برای مدت طولانی نمی تواند سکوتِ کرکننده این اتاق را تحمل کند. در ادامه با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص این اتاق خاص و عجیب بیشتر صحبت کنیم.

هیس! اینجا ساکت ترین مکان در دنیا است!

ساکت ترین اتاق دنیا

ساکت ترین نقطه دنیا در واقع اتاقی بدون پژواک و بخشی از آزمایشگاه اورفیلد در مینه سوتاست. این اتاق آن قدر ساکت است که بیش از 45 دقیقه نمی توانید سکوت آن را تحمل کنید وگرنه دیوانه می شوید. داخل این اتاق بسیار ساکت است، آن قدر ساکت که صداهای پس زمینه به صورت دسیبل منفی اندازه گیری می شوند. یکی از علایق آقای استیو اورفیلد، موسس و بنیانگذار این آزمایشگاه این است که تاثیر صدا و به ویژه سکوت بر احساس راحتی و آسایش مردم را آنالیز کند.

آقای استیو اورفیلد در مصاحبه ای در خصوص ساکت ترین نقطه دنیا گفته است:

ما مردم را به چالش می کشیم تا در تاریکی در ساکت ترین نقطه دنیا بنشینند و ببینند تا کجا می توانند این حجم از سکوت را تحمل نمایند. جالب است دانید که طولانی ترین مدتی که کسی توانسه در این اتاق بماند 45 دقیقه بوده است! هنگامی که در این اتاق قرار می گیرید گوش هایتان حساسیت بیشتری پیدا می نمایند و آغاز به شنیدن چیزهایی می کنید که قبلا نشنیده اید. مثلا می توانید صدای ضربان قلبان، حتی صدای شش هایتان که از هوا پر و خالی می شوند و صدای قار و قور بلند شکمتان را بشنوید.

در اتاق بدون پژواک شما تبدیل به صدا می شوید!

هدف از ساخت ساکت ترین مکان در دنیا چیست؟

با این حال هدف از ساخت این اتاق آزار و اذیت مردم نبوده است! شرکت ها و کمپانی های مختلف محصولاتشان را در این اتاق تست می نمایند تا شدن و بلندی صدای آن ها را اندازه گیری نمایند. به تازگی سازمان فضانوردی ناسا هم فضانوردانش را به این اتاق می فرستد تا خود را برای تحمل سکوت کرنماینده فضا آماده نمایند. این اتاق کاربردهای حرفه ای دارد، اما برای من و شما این اتاق مکانی گیج نماینده و اذیت نماینده خواهد بود. به گفته آقای اورفیلد این اتاق ها برای تست کردن وسایل و ابزارآلات هستند نه انسان ها. به طور مثال، یکی از مشتریان دائمی استیو کسی است که مدعی است بی صداترین یخچال در آمریکا را ساخته است. هر سال جدیدترین محصول این شرکت به این اتاق آورده می گردد تا میزان بلندی و سر و صدایش به طور دقیق اندازه گیری گردد.

هیچ کس بیش از 45 دقیقه نمی تواند در این اتاق بماند!

افرادی که وارد ساکت ترین نقطه دنیا می شوند نه تنها پس از مدتی آغاز به شنیدن صدای ضربان قلب می نمایند، بلکه در جهت یابی و حتی ایستادن هم دچار مشکل می شوند! شاید باورتان نگردد اما ظاهرا ایستادن، راه رفتن و جهت یابی ما انسان ها هم تا حد زیادی به سر و صداهای اطرافمان بستگی دارد؛ دقیقا همان صداهایی که گاهی از آن شاکی هستیم!

اورفیلد در رابطه با این ویژگی عجیب اتاق بدون پژواک می گوید:

ما انسان ها بر اساس صداهایی که می شنویم جهت یابی می کنیم و می توانیم راه برویم. در اتاق بدون پژواک هیچ سرنخی برای جهت یابی وجود ندارد و همین باعث سردرگمی افراد می گردد. اگر نیم ساعت در این اتاق بمانید نمی توانید از روی جایگاه بلند شوید!

بنابراین دفعه بعد که از سر و صدا و هیاهوی تمدن خسته شدید و دوست داشتید در سکوت مطلق باشید مراقب باشید که چه آرزویی می کنید!

اتاق های بدون پژواک | Anechoic Chambers

ایده اتاق های بدون پژواک، بدون اکو که اتاق های مرده هم نامیده می شوند اولین بار در جریان جنگ دنیای دوم مطرح و ساخته شدند. این اتاق ها در آن موقع برای تست و آنالیز تجهیزات ارتباطی و شنودی نظامی ساخته شده بودند. طراحی این اتاق ها به گونه ای است که کلیه امواج صوتی یا ارتعاشات الکترومغناطیسی را جذب کند. امروزه اتاق های بدون پژواک برای مقاصد مختلف و آزمایش و آنالیز محصولات مختلف استفاده می شوند و اندازه آن ها از اندازه یک مایکرویو تا مکان های بزرگی که هواپیما هم در آن جا می گردد متغیر است.

منبع: smithsonianmag.com

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: الی گشت
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 5853

به "هیس! اینجا ساکت ترین مکان در دنیا است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هیس! اینجا ساکت ترین مکان در دنیا است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید