واکنش ایران به پیشنهاد احتمالی جدید آمریکا درباره برجام

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، نمایندگی دائمی ایران در سازمان ملل در پیامی توییتری به احتمال مطرح شدن پیشنهاد جدیدی از سوی واشنگتن درباره احیای برجام واکنش نشان داد.

واکنش ایران به پیشنهاد احتمالی جدید آمریکا درباره برجام

در این پیغام توییتری آمده است: ایران درباره موضوعات با اعضای به جامانده در برنامه جامع اقدام مشترک در ارتباط است. برای پیوستن مجدد آمریکا به برجام هیچ پیشنهادی احتیاج نیست این تنها احتیاجمند تصمیمی سیاسی توسط آمریکا برای اجرای کامل و فوری تمامی تعهدات تحت توافق و پایبندی به قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است.

شامگاه دوشنبه نشریه پولیتیکو در گزارشی از طرح احتمالی جدید آمریکا برای احیای برجام اطلاع داد. این نشریه به نقل از دو مقام آشنا نوشت که مقام های دولت آمریکا با توجه به شرایط زمانی، در نظر دارند به زودی و طی این هفته، پیشنهاد جدیدی را برای آغاز مذاکرات ارائه دهند.

پولیتیکو به نقل از یکی از این مقام ها نوشت که بر اساس این پیشنهاد، ایران بعضی از فعالیت های هسته ای خود نظیر کار بر روی سانتریفیوژهای پیشرفته و غنی سازی اورانیوم با خلوص 20 درصد را متوقف می نماید و در مقابل نیز آمریکا بعضی از تحریم های مالی را کاهش می دهد.

پس از آن یک مقام ارشد ایرانی در واکنش به این گزارش به شبکه خبری پرس تی وی گفت: غنی سازی 20 درصد در راستای پاراگراف 36 برنامه جامع اقدام مشترک بوده و تنها در صورتی متوقف خواهد شد که آمریکا تمامی تحریم ها را لغو کند. (جزئیات بیشتر)

مقام های ایرانی طی هفته های گذشته بارها تاکید نموده اند که تنها راه بازگشت آمریکا به برجام، برطرف بی قید و شرط تمامی تحریم های اعمال شده (imposed)، بازاعمال شده (reimposed) یا دوباره برچسب گذاری شده (relabaled) است.

بر اساس اعلام مقام های ارشد ایران، تنها راه توقف کاهش تعهدات برجامی ایران، لغو تمامی تحریم های اعمال شده علیه ایران و سپس راستی آزمایی آن است.

منبع: فارس

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 53779

به "واکنش ایران به پیشنهاد احتمالی جدید آمریکا درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش ایران به پیشنهاد احتمالی جدید آمریکا درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید