پیامدهای تماشای تلویزیون برای نوزادان و بچه ها

به گزارش مجله کامپیوتر، تماشای تلویزیون برای نوزادان مفید است یا مضر؟ تحقیقات نشان می دهد که مشاهده تلویزیون در بچه ها زیر یکسال، موجب تاخیر در رشد گفتاری، مهارت های حرکتی و رشد اجتماعی کودک می گردد. آنچه کودک در این سن احتیاج دارد، بازی و تعامل با والدین و جستجو و کنجکاوی در محیط پیرامون است.

پیامدهای تماشای تلویزیون برای نوزادان و بچه ها

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - پزشکان به والدین توصیه می نمایند، به بچه ها خود تا سن هیجده ماهگی اجازه تماشای تلویزیون و بازی با تلفن همراه ندهند. تحقیقات نشان می دهد که 92.2% بچه ها زیر یک سال تجربه بازی با موبایل را داشته اند و برخی از آن ها از سن 4 ماهگی آغاز به استفاده از موبایل نموده اند.

فرایند رشد مغز از بدو تولد تا کودکی

بیشتر والدین در توجیه استفاده از تلویزیون و موبایل می گویند: کودکمان دوست دارد تلویزیون ببیند و با موبایل بازی کند. نوزادان به صفحه روشن و رنگ های زیبای موبایل خیره می شوند، اما مغز آن ها توانایی درک این تصاویر را ندارد. تا حدود سن 18 ماهگی، مغز بچه ها توانایی درک نشانه های روی صفحه موبایل و ارتباط دادن میان آن ها و دنیای واقعی را ندارد.

آنچه نوزادان و بچه ها واقعا احتیاج دارند، ارتباط داشتن با افراد پیرامون آنهاست. البته نه به این معنا که با پدربزرگ و مادربزرگ خود که در شهر دیگری زندگی می نمایند، تماس تصویری نداشته باشند! اما استفاده روزانه از ابزار های دیجیتال، هرگز توصیه نمی گردد. بچه ها باید وقت خود را صرف بازی، لمس اشیا، تکان دادن و پرتاب کردن آن ها نمایند، چهره افراد مورد علاقه شان (پدر و مادر) را ببینند و صدایشان را بشنوند. بازی های موبایلی تنها ضربه زدن و کشیدن روی صفحه نمایش را به بچه ها یاد می دهد که کاربرد چندانی در زندگی واقعی ندارد.

مضرات استفاده از موبایل و تماشای تلویزیون برای نوزادان

بطور قاطع می توان گفت که نوزادان چیزی از تماشای تلویزیون بدست نمی آورند، اما آن ها تماشای تلویزیون را دوست دارند. مضرات تماشای تلویزیون برای نوزادان چیست؟ آیا استفاده اندکی از تلویزیون برای اینکه کودک سر میز غذا بنشیند و غذایش را بخورد هم مضر است؟ تماشای تلویزیون، راه حل مناسبی برای خورادن غذا به کودک، نیست. کودک بایستی بیاموزد که آگاهانه غذایش را بخورد. توصیه پزشکان این است که تا سن هیجده ماهگی، کودک تلویزیون نبیند. تحقیقات نشان داده که تماشای تلویزیون در نوزادان زیر هیجده ماه، تاثیرات منفی روی رشد گفتاری، مهارت خواندن و حافظه کوتاه مدت آن ها می گذارد.

بیشتر بدانید:عوارض استفاده از تبلت و موبایل بر روی قدرت تکلم بچه ها

مشکل تنها این نیست که بچه ها تلویزیون تماشا نمایند یا نه، بلکه مشکل اصلی این است که در زمان مشاهده تلویزیون آن ها چه کار هایی را انجام نمی دهند. در واقع بچه ها بایستی آگاهی خود را از تعامل با دیگران به دست آورند. حالات چهره، بالا و پایین رفتن تن صدا و زبان بدن، بین کودک و والدین، نه تنها زیباست، بلکه بسیار برای کودک آموزنده است و موجب تحکیم روابط بین آن ها می گردد. اگر بجای این فرایند، کودک تنها جلوی تلویزیون بنشینید، در یادگیری و تعامل او با اطرافیانش اختلال ایجاد می گردد. برای مثال هنگامی که شما در آشپزخانه مشغول طبخ غذا هستید، کودک از زدن ملاقه به قابلمه، بیشتر یاد می گیرد، تا اینکه همان زمان را پای تلویزیون صرف کند. با هر ضربه ای که میزند، نگاهی بین شما و کودک تان رد و بدل می گردد که منشا آگاهی بخشی به کودک است.

ابزار دیجیتال برای بچه ها مانند فست فود هستند، شاید آن ها را سیر نمایند، ولی نه تنها مواد مغذی به بدنشان نمی رسانند، بلکه سبب بروز بیماری نیز می شوند.

حتی اگر تلویزیون روشن باشد و کسی آن را نگاه نکند هم ممکن است، در رشد گفتاری کودک تاخیر رخ می دهد. والدین در حضور کودک معمولا 1000 کلمه در ساعت صحبت می نمایند. اما هنگامی که تلویزیون روشن است، این مقدار به 300 کلمه کاهش می یابد. تعداد کلمه کمتر به معنای یادگیری کمتر است.

بچه ها بایستی تا سن 7 سالگی تمرکز کردن به مدت طولانی تر را یاد بگیرند. برنامه های تلویزیونی جذاب و متنوع هستند و هرگز کودک را مجبور به تمرکز و اندیشیدن نمی نمایند.

تماشای تلویزیون بعد از دو سالگی

پس از دوسالگی، شرایط اندکی تغییر می نماید. بچه ها در سنین مهدکودک، برخی مهارت ها را از برنامه های تلویزیونی یاد می گیرند. برنامه های مناسب بچه ها می تواند در به آنان در زمینه ادبیات، ریاضی، علوم، حل مساله و روابط اجتماعی بیاموزد. خصوصا برنامه های تعاملی مانند Dora که کودک سعی می نماید به سوالات مطرح شده در برنامه پاسخ دهد، بسیار تاثیرگذارند.

بیشتر بدانید:فواید تماشای تلویزیون توسط بچه ها

ممکن است برخی والدین اصرار داشته باشند که تلویزیون سبب تحریک قوه تخیل می گردد، زیرا غالبا بچه ها از شخصیت های محبوب تلویزیونی تقلید می نمایند. قطعا همه ما در دوران کودکی شخصیت هایی را می شناختیم و دوست داشتیم از آن ها تقلید کنیم. ولی اگر بچه ها را با روش های فعالانه تری، مثل پوشیدن لباس شخصیت دلخواهشان، تحریک کنید، می بینید که استعداد آن ها برای خلق شخصیت های مخصوص به خود عالی است. از آنجا که تلویزیون کار ابداع شخصیت تخیلی را خودش انجام می دهد، سبب نوعی تنبلی در خلاقیت بچه ها نیز می گردد.

فعالیت های کودک که با تماشای تلویزیون محدود می شوند

 • جستجو، غربال کردن، تجزیه و تحلیل اطلاعات و سپس استفاده از آن در موقعیت های روزمره
 • تمرین مهارت های حرکتی، خواه ظریف یا غیر ظریف
 • تمرین هماهنگی چشم و دست
 • استفاده از بیش از دو حس در یک زمان برای گسترش درک محیط پیرامون
 • پرسیدن سوال و دریافت جواب
 • کاوشگری و استفاده از کنجکاوی خود
 • استفاده از ابتکار عمل یا انگیزه
 • پاسخ به چالش ها
 • قدرت حل مساله
 • قدرت تفکر تحلیلی
 • استفاده از قدرت تخیل
 • تمرین مهارت های ارتباطی
 • تمرین مهارت های کلامی
 • خواندن و نوشتن
 • خلاق و سازنده بودن
 • توانایی در تمرکز به مدت طولانی، به دلیل حرکت سریع تصاویر در تلویزیون
 • رشد تفکر منطقی و متوالی، زیرا در تلویزیون عملیات به طور مداوم در زمان عقب و جلو می رود یا به طور موازی در زمان صورت می گیرد.

چه باید کرد؟

 • برای نوزادان تا سن هیجده ماهگی از هیچ وسیله الکترونیکی (تلویزیون، موبایل، تبلت، کامپیوتر) جهت سرگرمی استفاده نکنید.
 • استفاده تفریحی کودک از ابزار الکترونیک را به یک ساعت در روز محدود کنید. (برای بازه سنی هیجده ماه تا پنج سال)
 • هنگامی که کودک مشغول تماشای تلویزیون یا استفاده از برنامه های موبایل است، با او همراه شوید. اینگونه محتوای آموزشی بیشتری به کودک منتقل می گردد.
 • محتوای برنامه ها بسیار مهم است. کودک از هر برنامه ای چیزی یاد می گیرد. بایستی برنامه ای برای او پخش کرد که مختص سن او ساخته شده و آموزش های اساسی، نظیر زبان و ریاضی را به او می آموزد.

برای داشتن بچه های سالم و شاد بایستی عمده وقت کودکتان صرف بازی های فعال و پرتحرک، جستجو و اکتشاف و برقراری ارتباط با دیگران گردد. آسیبی که تماشای تلویزیون برای نوزادان و بچه ها به همراه دارد، این فرصت گرانبها را از او گرفته و رشد تمام عیار او را محدود می نماید.

برگرفته از: همه بچه ها تیزهوشند اگر/ دکتر میریام استاپارد و Healthychildren

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا، مکزیک و کوبا

منبع: setare.com
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 49607

به "پیامدهای تماشای تلویزیون برای نوزادان و بچه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیامدهای تماشای تلویزیون برای نوزادان و بچه ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید