چرا بوی بد دهانم با مسواک زدن هم رفع نمی گردد؟

به گزارش مجله یک کامپیوتر، بوی بد دهان که در پزشکی هالیتوز (halitosis) نامیده می گردد، معمولا به لحاظ اجتماعی مسأله ای شرم آور محسوب می گردد و گاهی حتی می تواند باعث بروز اضطراب و مانع از گفت وگو و تعامل ما با دیگران گردد. جای تعجب نیست که قفسه های فروشگاه ها مملو از آدامس، اسپری های خوشبوکننده دهان، دهان شویه و سایر محصولات طراحی شده برای مقابله با بوی بد دهان است.

چرا بوی بد دهانم با مسواک زدن هم رفع نمی گردد؟

بسیاری از این محصولات فقط یک راه چاره موقتی محسوب می شوند زیرا هیچ گاه علت اصلی مشکل را برطرف نمی نمایند. به طور معمول، اولین روش مقابله با بوی بد دهان مسواک زدن است. حداقل دو بار مسواک زدن در روز برای تمیز نگه داشتن دهان و از بین بردن بوی بد دهان الزامی است. اما اگر دندان های خود را مسواک زدید و مشکل همچنان پابرجا بود چه می کنید؟

بعضی از غذاها، بیماری ها و عادات شخصی جزء اصلی ترین دلایل بوی بد دهان محسوب می شوند. در بسیاری از شرایط، با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید بوی بد دهان را بهبود ببخشید. اما اگر با تکنیک های ساده خود مراقبتی مشکلتان حل نشد، باید به دندان پزشک یا پزشک خود مراجعه کنید تا مطمئن شوید که وجود یک بیماری زمینه ای باعث بوی بد دهان شما نمی شود.

در این مقاله از خبرنگاران مگ بعضی از دلایل بالقوه بوی بد دهان حتی پس از مسواک زدن دندان ها به همراه گزینه های مختلف درمانی آنالیز شده است. با همراه باشید.

علائم

نوع بوی بد دهان بسته به منبع یا علت اصلی آن می تواند متفاوت باشد. بعضی از افراد از اینکه دهانشان بوی کمی داشته باشد یا اصلا بویی ندهد، بیش از حد نگران این مسأله هستند؛ در حالی که بعضی دیگر از افراد با اینکه دهانشان بوی ناخوشایند زیادی دارد از وجود آن بی اطلاع اند. از آنجا که ارزیابی و آنالیز بوی دهان خود سخت است، برای آنالیز این مسأله می توانید از یکی از دوستان یا نزدیکان خود یاری بگیرید.

منشأ بوی بد دهان معمولا از قسمت های مختلف حفره دهان و به دلایل مختلف نشأت می گیرد و در شرایط نادری این بوی ناخوشایند می تواند ناشی از بیماری های سیستمیک (دیابت، نارسایی کلیه) یا حتی عفونت سینوس ها، گلو و مجاری بینی باشد؛ زیرا همه آن ها به هم متصل هستند و بروز مشکل در هر یک از آن ها بر قسمت های دیگر هم تأثیر می گذارد.

دلایل بوی بد دهان حتی پس از مسواک زدن

وقتی که مسواک می زنید، از تجمع باکتری ها بر روی ذرات به جای مانده و فاسد شونده مواد غذایی که می توانند روی دندان ها یا لثه ها گیر نمایند جلوگیری می کنید. باکتری های دهان ترکیبات گوگردی فراوری می نمایند که می تواند منجر به بوی بد دهان شود، به خصوص اگر به وسیله مسواک شسته نشوند.

مسواک زدن همواره بوی بد دهان را برطرف نمی نماید. در واقع اگر منشأ اصلی بوی نا مطبوع در دهان شما نباشد یا اگر به خشکی دهان مربوط باشد، با مسواک زدن نمی توانید از شر آن خلاص شوید.

حفره های دندانی و بیماری های لثه

باکتری های ایجاد نماینده بوی بد دهان می توانند در حفره های دندان های شما پنهان شوند. این مسأله باعث می شود هنگام مسواک زدن نتوانید از شر این باکتری ها خلاص شوید، زیرا در مکان هایی پنهان شده اند که به وسیله مسواک نمی توانید به آن ها دسترسی پیدا کنید.

به همین ترتیب، این باکتری ها می توانند در چین و چروک های عمیق ناشی از بیماری لثه هم پنهان شوند.

خشکی دهان

بزاق نقش زیادی در دهان شما بازی می نماید. این ماده به تجزیه غذا در دهان، جویدن، بلعیدن و صحبت کردن یاری می نماید.

علاوه بر این، باکتری های موجود در دهان را در سطح قابل کنترل نگه می دارد، ذرات غذا را از دهان شما شسته و دهان را مرطوب نگه می دارد.

وقتی که غدد بزاقی شما بزاق کافی فراوری ننمایند، دهان شما خشک می شود. خشکی دهان می تواند باعث تجمع بیشتر باکتری ها بر روی دندان های شما شود. این مسأله می تواند باعث بوی بد دهان شده و بعلاوه خطر پوسیدگی دندان و بیماری های لثه را افزایش دهد.

انواع مختلفی از داروها، مصرف دخانیات و مصرف الکل می تواند منجر به افزایش خشکی دهان شود.

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

ریفلاکس یا ریفلاکس اسید مزمن، یک اختلال گوارشی است که باعث می شود محتوای معده شما به سمت مری برود. گوارش مجدد غذای هضم نشده و اسید معده می تواند باعث بوی بد دهان شود. این مسأله بعلاوه می تواند باعث سوزش معده و طعم ترش یا تلخی در دهان شما شود.

بیماری های زمینه ای

بعضی از بیماری های زمینه ای می تواند منجر به بوی بد دهان شود. علت این امر تغییرات شیمیایی انجام شده در جریان خون یا تغییر در سطح باکتری ها بدن شما است.

بعضی از بیماری ها که می توانند باعث بوی بد دهان شوند

  • دیابت
  • نارسایی کلیه
  • نارسایی کبدی
  • زخم معده
  • انسداد روده

تغذیه

بوی بعضی از مواد غذایی مانند پیاز و سیر حتی پس از مسواک زدن هم ممکن است در دهان شما باقی بمانند.

به اسم مثال، از بین رفتن بوی سیر ممکن است یک روز یا بیشتر به طول بینجامد. هنگامی که سیر به معده شما برسد، روغن های موجود در آن از آنجا وارد جریان خون شده و سپس به ریه ها و سیستم تنفسی شما می رسند، در نتیجه بوی آن را در دهان خود احساس می کنید.

در تحقیقی که در سال 2016 انجام شد، محققان دریافتند که مصرف سیب خام، کاهو و برگ های نعناع قادر به از بین بردن بوی بد دهان ناشی از سیر هستند.

ترشحات پشت بینی و حلق

ترشحات پشت بینی و حلق (مخاطی که از پشت بینی به گلوی شما می ریزد) هم ممکن است در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشد. این مخاط می توانند باکتری هایی را به خود جذب نمایند که به نوبه خود می توانند باعث ایجاد بوی در بد دهان شما شوند.

عفونت های سینوسی، سرماخوردگی، آنفولانزا و گلودرد استرپتوکوک تنها بعضی از دلایل احتمالی بروز ترشحات پشت بینی و حلق هستند.

استعمال دخانیات

سیگار کشیدن می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان شود. به این طریق که آثار دود تنباکو تا مدتی در ریه شما به جای مانده و روی تنفس و بوی دهان شما تأثیر می گذارد. سیگار کشیدن بعلاوه می تواند دهان شما را خشک نموده و خطر ابتلا به بیماری های لثه را افزایش دهد. خشکی دهان و بیماری لثه می توانند در ایجاد بوی بد دهان نقش مهمی داشته باشند.

برطرف بوی بد دهان

ساده ترین راه خلاص شدن از شر بو بد دهان حذف منبع بو است. منابع متداول بو بد دهان شامل باکتری ها، ذرات غذا و سلول های مرده بدن است که می توانند به محل تجمع باکتری ها تبدیل شوند. باکتری ها، به ویژه انواع بی هوازی که به اکسیژن احتیاج ندارند، چون مواد غذایی را متابولیزه می نمایند، موادی با بوی نامطبوع از خود فراوری می نمایند. ذرات مواد غذایی که بین دندان ها گیر می نمایند هم تجزیه می شوند و به وسیله باکتری هایی که در خصوص آن ها صحبت کردیم، استفاده می شوند.

شما باید تمام قسمت ها و شکاف های دهان خود را آنالیز و تمیز کنید تا اطمینان حاصل کنید که باکتری ها، به جامانده غذا و سلول های مرده در هیچ قسمتی وجود ندارند تا باعث ایجاد بوی نامطبوع شوند. باید توجه داشته باشید که زبان شایع ترین علت بو بد دهان است. در سطح زبان ساختارهای پرزی شکلی به نام پاپیلا وجود دارد که می توانند باکتری ها و مواد غذایی را در میان خود به دام بیندازند. ژنتیک انسان ها با هم فرق دارد، به این معنی که زبان بعضی از افراد دارای پاپیل های طولانی تری است که بقایای بیشتری از غذاها را در میان خود جمع می نماید. راه چاره این مشکل این است که یک مسواک پاک نماینده زبان تهیه کنید و هر روز زبان خود را تمیز کنید.

بعد از زبان مکان معمول بعدی برای ساکن شدن باکتری ها در شکاف لثه ها در اطراف و بین دندان ها است. مسواک زدن خوب و نخ دندان کشیدن می تواند این باکتری ها را از بین ببرد. تمیز کردن دندان های صاف و مرتب برای شما راحت تر است. پس اگر فاصله یا زاویه دندان های شما نامرتب است، در این زمینه ارتودنسی می تواند یاری زیادی به شما بکند. تجمع مداوم پلاک در اطراف دندان هایی که مسواک زده نشده یا با نخ دندان تمیز نمی شوند، در ترکیب با بزاق شما می توانند به معنای واقعی کلمه سفت شده و بافتی شبیه سیمان تشکیل بدهند. مسواک زدن و کشیدن نخ دندان پس از رسیدن به این حالت سخت، این پلاک ها را دیگر برطرف نمی نماید. در واقع باکتری ها تجمع خود را به یک خانه نفوذناپذیر تبدیل نموده اند که باعث بروز بیماری های لثه ای است.

در مراحل اولیه که لثه دچار عفونت می شود، از آن به اسم التهاب لثه یاد می شود. وقتی که عمق این عفونت در شکاف های اطراف دندان و لثه ها عمیق تر شده، باعث می شود استخوان نگهدارنده دندان به طرز غیرقابل ترمیمی آسیب ببیند که پزشکان از آن به اسم پریودنتیت یا بیماری پریودنتال یاد می نمایند. این حالت باعث ایجاد بوی نامطبوعی می شود. عکس برداری به وسیله اشعه ایکس و میزان گیری عمق شکاف های لثه به پزشک یاری می نماید تا شدت بیماری را تشخیص دهید. پس در صورت مشاهده هر گونه شکاف در لثه های خود فورا به دندان پزشک مراجعه کنید، زیرا آن ها تنها کسانی هستند که می توانند فرایند بیماری پریودنتال را متوقف نمایند.

یکی دیگر از عوامل مؤثر در ایجاد بوی بد دهان، پوسیدگی دندان های قدیمی است. این مسأله هم به تجمع باکتری ها برمی شود. برای از بین بردن بوی بد دهان به این علت باید منشأ بو یعنی دندان های پوسیده خود را ترمیم نموده یا آن ها را بکشید.

آیا هنوز هم دهان شما بوی بدی دارد؟ موضوع بعدی خشکی دهان است که می تواند در ایجاد بوی بد دهان نقش داشته باشد. جریان بزاق در دهان می تواند به دفع به جامانده مواد غذایی، محافظت از دندان ها و لثه ها و جلوگیری از رشد باکتری های عامل بوی بد یاری کند. بزاق حاوی آنزیم ها و ترکیبات ضد باکتریایی بسیاری است که به تمیز ماندن دهان یاری می نماید. اگر در دهان شما بزاق کافی وجود نداشته باشد، نه تنها بوی بد ایجاد می شود، بلکه تجمع پلاک های دندانی با سرعت بسیار بیشتری اتفاق افتاده و مستعد بروز بیماری های لثه و حفره های دندانی می شوید. کنترل خشکی دهان ممکن است کمی سخت باشد و گاهی اوقات در نتیجه بعضی از بیماری های سیستمیک یا به خاطر مصرف بعضی از داروها باشد. اما به خاطر داشته باشید که قبل از اینکه خشکی دهان مسئله ای ایجاد کند، باید به دندان پزشک مراجعه کنید تا از بروز چنین مسائلی پیشگیری کند. همواره پیشگیری بهتر از درمان است.

درمان های خانگی برای برطرف بوی بد دهان، حتی پس از مسواک زدن

در بیشتر شرایط، با بهبود شرایط بهداشت دهان و دندان می توانید بوی بد دهان را در خانه درمان کنید. انجمن دندانپزشکی آمریکا در این زمینه توصیه های زیر را دارد؛

  • دندان های خود را دو بار در روز و با خمیر دندان های حاوی فلوراید مسواک بزنید.
  • به طور روزانه بین دندان های خود را با استفاده از نخ دندان یا خلال دندان، تمیز بکنید.
  • رعایت یک رژیم غذایی سالم و محدود کردن نوشیدنی های شیرین و تنقلات مؤثر است.
  • برای معاینه دندان های خود و معالجه مسائل مربوطه به طور مرتب به دندان پزشک مراجعه کنید.
  • تمیز کردن سطح زبان خود را پس از مسواک زدن نباید فراموش کنید.

علاوه بر بهداشت دهان و دندان، چندین درمان خانگی دیگر هم وجود دارد که می تواند به درمان بو بد دهان یاری کند. در ادامه این ها را با جزئیات بیشتری آنالیز می کنیم.

شست وشو با جوش شیرین

یک مطالعه که در سال 2017 انجام شد، نشان داد که یک محلول شست وشوی حاوی جوش شیرین جایگزینی مقرون به صرفه و مناسب برای دهان شویه های حاوی کلرهگزیدین و الکل است.

برای درست کردن این محلول، 2 قاشق چای خوری جوش شیرین را با 1 فنجان آب گرم مخلوط کنید. مخلوط حاصله را حدود 30 ثانیه در دهان خود بچرخانید و سپس آن را بیرون بریزید.

مصرف مایعات بیشتر

اگر علت اصلی بو بد دهان شما خشکی دهان است، افزایش میزان آب مصرفی در روز می تواند به مرطوب شدن دهان شما یاری کند. برای تحریک ترشح بزاق بیشتر می توانید آدامس های بدون قند را هم بجوید.

آب آناناس

افراد زیادی بر این باورند که نوشیدن آب آناناس به آن ها یاری می نماید تا بو بد دهان خود را کنترل نمایند. برای این منظور می توانید روزانه یک لیوان آب آناناس خالص بنوشید یا یک برش آناناس را بجوید.

دانه رازیانه

از زمان های بسیار قدیم از بذر رازیانه برای خوشبو کردن دهان استفاده می شده است. سعی کنید بعد از هر وعده غذا یک قاشق چای خوری دانه رازیانه بخورید تا باعث برطرف بو بد دهان شما بشود.

چه زمانی باید تحت درمان پزشکی قرار بگیرید؟

بو بد دهان دلایل زیادی دارد. در حدود 80 تا 85 درصد، علت اصلی از شرایط بهداشت دهان نشأت می گیرد. در سایر شرایط عوامل خارج از دهان شما ممکن است علت این مشکل باشند.

اگر دهانتان بوی بدی دارد، عادت های مربوط به بهداشت دهان خود را مرور کنید و سعی کنید تغییراتی در سبک زندگی اتان ایجاد کنید؛ مانند مسواک زدن و شست وشوی زبان بعد از خوردن غذا، استفاده از نخ دندان و نوشیدن آب فراوان.

اگر بو بد دهان شما با وجود رعایت مسائل بهداشتی مربوط به دهان و دندان ادامه پیدا کرد، بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید. دندان پزشک می تواند به شما در شناسایی علائم بیماری های لثه یا خشکی دهان که ممکن است در بو بد دهان شما تأثیر داشته باشند، یاری کند. بعلاوه اگر دندان پزشک شما مشکوک بود که بیماری جدی تری باعث بو بد دهان شما شده است، ممکن است شما را به یک پزشک متخصص معرفی کند تا علت بروز بوی نامطبوع را آنالیز کند.

برترین گزینه درمانی برای شما در واقع به منشأ مشکلتان بستگی دارد. به اسم مثال، اگر به بیماری های لثه ای مبتلا باشید، دندان پزشک می تواند برای شما جرم گیری لثه را انجام دهد. اما اگر رفلاکس معده علت اصلی مشکل شما باشد، اعمال تغییراتی در رژیم غذایی و مصرف بعضی داروها می تواند برای شما مؤثر باشد.

نکته پایانی

حتی با رعایت بهداشت دهان و دندان، باز هم ایجاد بو بد دهان امکان پذیر است.

دلایل زیادی برای بو بد دهان وجود دارد. بیشتر، منشأ آن مرتبط با دهان شماست. اما گاهی ریفلاکس معده یا بعضی بیماری های دیگر قسمت های بدن می تواند منشأ بوی بد دهان باشد.

اگر در حال حاضر بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنید اما بعد از مسواک زدن هنوز بوی دهانتان نامطبوع به نظر می رسد، به یک دندان پزشک مراجعه کنید. آن ها می توانند در یافتن علت اصلی بوی نامطبوع دهان به شما یاری نموده و برترین گزینه درمانی را به شما پیشنهاد دهند.

این مطلب فقط جنبه آموزش و اطلاع رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه برطرف مسؤولیت خبرنگاران مگ را بخوانید.

منبع: Vision Dental, Karmazin Dental, MayoClinic, Healthline

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما
منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 60592

به "چرا بوی بد دهانم با مسواک زدن هم رفع نمی گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا بوی بد دهانم با مسواک زدن هم رفع نمی گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید