چه کسانی باید بیت کوین بخرند؟

به گزارش مجله کامپیوتر، ویلِم بوئیتر استاد امور بین الملل دانشگاه کلمبیا در گزارشی برای پایگاه خبری پراجکت سیندیکیت، به نقدِ رمز ارزِ بیت کوین و افزایش قیمت هایِ قابل توجه آن در مدت اخیر پرداخته و به این مساله تاکید نموده که نوسان قیمتی بیت کوین، به دلایل خاصِ مالی، صفر یا صد است و همین مساله، عمیقا سرمایه گذاری در آن را خطرناک و پرریسک می نماید. بوئیتر در این رابطه می نویسد:

چه کسانی باید بیت کوین بخرند؟

روز ششم فوریه امسال میلادی (20 بهمن ماه 1399)، ایلان ماسک رئیس شرکت خودروسازی تسلا گفت که در ژانویه سال 2021، حدودا 1.5 میلیارد دلار از منابع مالی نقدِ خود را صرفِ خرید بیت کوین نموده است. انتشار این خبر موجب شده تا قیمت بیت کوین که پیشتر نیز افزایش قابل ملاحظه ای را تجربه نموده بود، 10 درصد دیگر افزایش یابد و به بیش از 44 هزار دلار برسد. با این حال، در معادله ارزش رمز ارزِ بیت کوین، همانگونه که قیمت به شدت بالا می رود، می تواند با شدت نیز سقوط کند.

به گزارش خبرنگاران، رمزارز بیت کوین در سال 2008 میلادی ابداع شد و از سال 2009، از موقعیت و صندلی تجاری برخوردار شد. سال 2010، ارزش هر بیت کوین از هشت صدمِ یک سنت به هشت سنت افزایش یافت. در آپریل 2011، قیمت هر بیت کوین به 67 سنت رسید و در نوامبر 2015 نیز به 327 دلار افزایش یافت. در 20 مارس سال گذشته میلادی، هر بیت کوین با مبلغی بالغ بر 6200 دلار معامله می شد. با این حال از آن موقع تا به امروز، ارزش هر بیت کوین به بیش از هفت برابر افزایش یافته است.

در شرایط فعلی، بیت کوین یک حباب کاملِ 12 ساله است. تفاوت اصلی بیت کوین با دارایی هایی نظیر طلا این است که آن ها اساسا از ارزش ذاتی برخوردار هستن با این حال، بیت کوین در این زمینه کاملا معیوب و ناقص است. بیت کوین هیچگاه ارزش ذاتی نداشته و نخواهد داشت. بیت کوین یک داراییِ کاملا سوداگرانه است که ارزش آن دقیقا همان چیزی است که بازار بگوید.

بیت کوین همچنین یک دارایی سوداگرانه اجتماعی بی فایده است، زیرا فراوری و استخراج آن، بسیار گران است. هزینه های انرژی و فنی که برای استخراج هر بیت کوین وجود دارد به قدری بالا است که کل موجودی بیت کوین دنیا، محدود و فقط 21 میلیون واحد است. اگرچه که می توان انتشار بیت کوین را با معرفی نسخه های دوم و سوم بیت کوین، گسترش داد.

با توجه به بعضی تجربیات دولت های مختلف دنیا در خلق پول های بی پشتوانه، این نکته کاملا روشن می گردد که دنیاِ حباب های سوداگرانه به هیچ وجه به رمزارز هایی نظیر بیت کوین، محدود نمی گردد. از این گذشته، در دنیای با قیمت های انعطاف پذیر، همواره نوعی از تعادل قیمتی برقرار است که عدم وجود این فاکتور در خصوص بیت کوین، عملا آن را به یک داراییِ پر ریسک تبدیل نموده است. در این شرایط، قیمت یک دارایی، یا به نحو وحشتناکی اوج می گیرد و یا شدیدا سقوط می نماید و به سمت صفر شدن می رود. این حقیقتا یک عارضه جدی برای ارز های بی پشتوانه ای نظیر بیت کوین است.

صرف نظر از اینکه کدامیک از دیدگاه ها در رابطه با بیت کوین اتخاذ گردد، می توان به وقوع ابرتورم در دنیا واقعی توجه کرد که در اقتصاد هایی نظیر ونزوئلا و زیمبابوه، ارزش پول را به سمت صفر شدن می برد. این پدیده نمونه ای از عدم تعادل اساسی در نظام های مالی و مالی است. در این چهارچوب، ارزش پول کاهش یافته و سطح قیمت ها شدیدا به این موضوع واکنش نشان می دهد.

بیت کوین به هیچ عنوان یک ارزِ متعادل نیست. در عوض، این رمز ارز، از عدم تعادل های اساسی رنج می برد و یا به سمت صد حرکت می نماید و یا صفر خواهد شد. همه باید بدانند که سرمایه گذاری در رمزارز هایی نظیر بیت کوین که از ارزش ذاتی برخوردار نیستند، عمیقا خطرناک و پرریسک است.

خرید اخیر تسلا در خصوص بیت کوین نشان می دهد که وقتی یک خریدارِ معتبر نظیر ایلان ماسک اقدام به خرید رمزارز بیت کوین می نماید، به دلایلی نظیرِ انجام تبلیغات گسترده پیرامون این مساله و تقلید افراد جهت خرید رمزارز مذکور، احتمالا قیمت دارایی مذکور افزایش پیدا می نماید. با این حال نباید فراموش کرد که اگر یک بازیگر مهم نظیر تسلا از معادله خرید و کار با بیت کوین خارج گردد، تاثیر معکوس وحشتناکی را بر بازار این رمز ارز خواهد داشت. دیدگاه های مثبت و منفی توسط بازارسازانِ مختلف در رابطه با رمز ارز بیت کوین نیز می تواند تاثیر قابل توجهی بر قیمت این رمزارز بگذارد.

نوسان قیمت چشگیرِ رمز ارز ها چندان شگفت انگیز نیست. نباید فراموش کرد که بازار رمز ارز بیت کوین از هیچ گونه عمقی برخوردار نیست و صرفا تابع اقدامات و رویه های هیجانی و بی پایه و اساس است. این نقیصه بیت کوین با گذشت زمان تغییر نخواهد کرد. بیت کوین همچنان یک دارایی بدون ارزشِ ذاتی است که ارزش آن می تواند صفر یا صد باشد. در این میان، فقط و فقط باید آن هایی که توانایی مدیریت ریسک در بازار بیت کوین را دارند و می توانند زیان های قابل توجه آن را به خوبی هضم نمایند، وارد این بازار شوند.

*ویلِم بوئیتر، وی استاد امور بین المللی در دانشگاه کلمبیا است.

منبع: فرارو
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 52929

به "چه کسانی باید بیت کوین بخرند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسانی باید بیت کوین بخرند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید