چگونه در زمان کم نانوذرات را مشخصه یابی کنیم؟

به گزارش مجله کامپیوتر، نرم افزاری ارائه شده که می تواند تصاویر SEM یا AFM مربوط به نانوذرات را گرفته و آن ها را تحلیل کند.

چگونه در زمان کم نانوذرات را مشخصه یابی کنیم؟

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، ابزاری در دانشگاه رایس ارائه شده که با استفاده از آن می توان نانوذرات را مشخصه یابی کرد. کریس لاندز و استفان لینک برنامه منبع بازی به نام SEMseg را توسعه داده اند که می تواند نانوذراتی که توسط دستگاه میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) تصویربرداری شده را مشخصه یابی کند.

شکل و اندازه ذرات نقش مهمی در ادوات اپتوالکترونیک، حسگری و کاتالیست دارند. در نتیجه استفاده از فناوری SEMseg می تواند به دانشمندان برای تشخیص ویژگی های نانوذرات کمک کند. SEMseg مخفف واژه SEM segmentation بوده که این گروه از نتایج یافته های سال گذشته خود که در نشریه Science به چاپ رسیده، استخراج کردند. در آن پروژه، محققان دریافتند که تصاویر SEM برای آنالیز کمّی نانوذرات مناسب نیست.

برای مشخصه یابی و شمارش نانومیله های منفرد معمولا از روش تصویربرداری میکروسکوپ الکترونی عبوری (TEM) استفاده می شود که روشی گران و پیچیده است. در این روش باید به صورت دستی ذرات تشخیص داده شده و اندازه گذاری شوند.

اما روش SEMseg با استفاده از اطلاعات مربوط به سطح پیکسل ها که از تصاویر با قدرت تفکیک پایین SEM به دست آمده و با نوترکیبی آن ها و خلق یک تصویر شارپ، اقدام به مشخصه یابی نانوذرات می کند. SEMseg می تواند به سرعت نانومیله ها را از هم تفکیک کرده و اندازه گذاری و جهت گیری نانومیله هایی که به هم چسبیده و تجمع یافته را انجام دهد. با این روش، با سرعت و کارایی بالا نانوذرات مشخصه یابی می شوند.

بایاسی از محققان این پروژه می گوید: در این روش، تنها در چند دقیقه می توان تعداد زیادی از نانوذرات را مشخصه یابی کرد کاری که معمولا به صورت دستی ساعت ها زمان نیاز دارد.

این نرم افزار با جدا کردن هر نانوذرات در کلونی به هم چسبیده نانوذرات، می تواند مشخصه یابی را انجام دهد. به گفته بایاسی، از SEMseg می توان برای انواع تصاویر گرفته شده از روش های مختلف میکروسکوپی نظیر تصاویر AFM استفاده کرد و در نهایت شکل نانوذرات را به دست آورد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 34249

به "چگونه در زمان کم نانوذرات را مشخصه یابی کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در زمان کم نانوذرات را مشخصه یابی کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید