کاربردهای مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات تشریح شد

به گزارش مجله کامپیوتر، وزارت ارتباطات ویژگی ها و کاربردهای مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات را به عنوان یکی از مهمترین اجزای طرح کلان و زیرساختی این شبکه، تشریح کرد.

کاربردهای مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات تشریح شد

با راه اندازی مرکز داده مادر کشور یکی از مهمترین اجزای طرح کلان و زیرساخت شبکه ملی اطلاعات به بهره برداری رسید تا گام بلند دیگری برای ایجاد رونق اقتصاد دیجیتال و ایران هوشمند برداشته گردد.

مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات اواخر شهریور ماه سال جاری توسط متخصصان شرکت ارتباطات زیرساخت ظرف کمتر از 6 ماه طراحی و آماده بهره برداری شد.

مرکز داده یکی از مهمترین اجزای زیرساختی شبکه ملی اطلاعات است. در سال 1399 دو مرکز داده، یکی در تهران و دیگری در تبریز راه اندازی شد و ماه گذشته نیز بزرگترین مرکز داده شبکه ملی اطلاعات به عنوان مرکز داده مادر در منطقه بومهن به بهره برداری رسید.

این مرکز دارای ظرفیت 13 هزار و 600 هسته پردازشی، فضای ذخیره سازی 10 پتابایت، مرکز تبادل ترافیک با ظرفیت یک ترابیت بر ثانیه، و مرکز دیتای بین المللی با ظرفیت 400 گیگابیت بر ثانیه است.

مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات در فاز نخست با 100 رک و 1000 سرور قدرتمند راه اندازی شده است تا از خدمات پیغام رسان ها، موتورهای جستجو و رایانماهای بومی، فراوریکنندگان محتوا و دیگر خدمات زیرساختی پشتیبانی کند.

از این پس با استفاده از ظرفیت این مرکز، پیغام رسان ها، موتورهای جستجو و فراوریکنندگان محتوا می توانند خدمات مناسبتر ، با کیفیت تر و ارزان تری را ارائه دهند. البته با ایجاد مرکز تبادل ترافیکی در کنار مرکز مادر داده نیز، تبادل ترافیکی بین فراوریکننده و مصرف کننده محتوا تسهیل می گردد.

در همین حال با وجود این مرکز، فراوری محتوای داخل نسبت به پهنای اینترنت تقویت می گردد و نقاط حضور شبکه دیتای بین الملل برای تمرکززدایی ترافیکی از تهران و رعایت پدافند غیرعامل بیشتر می گردد.،ایسنا

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 42051

به "کاربردهای مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات تشریح شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاربردهای مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات تشریح شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید