کاهش 85 درصدی پرونده تصادف ساختگی در 6 ماه نخست امسال

به گزارش مجله کامپیوتر، تهران (پانا) - مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران از کاهش 85 درصدی پرونده تصادفات ساختگی در 6 ماه نخست امسال اطلاع داد.

کاهش 85 درصدی پرونده تصادف ساختگی در 6 ماه نخست امسال

به گزارش ایرنا، مهدی فروزش مطرح کرد: طی 6 ماه نخست امسال، 24 پرونده تصادف ساختگی در مراکز پزشکی قانونی استان تهران کشف و پس از اعلام نظر تخصصی، به مراجع قضایی اعلام شد.

وی ادامه داد: کشف پرونده های تصادف ساختگی نسبت به مدت مشابه سال قبل، به میزان 85 درصد کاهش داشته که بدون شک یکی از دلایل این موضوع می تواند سخت گیری، دقت نظر و حساسیت مستمر کارشناسان پزشکی قانونی در برخورد با پرونده های تصادف ارجاع شده به ادارات پزشکی قانونی در طی سالیان اخیر در نظر گرفته گردد.

فروزش با بیان این نکته که از کل پرونده های تصادف ساختگی در 6 ماهه نخست امسال 23 مورد مصدومان از آقایان و فقط یک مورد مصدومان، از بانوان بودند، خاطر نشان کرد: این موضوع نشان دهنده نسبت جنسیتی غالب آقایان در این گونه پرونده ها است.

وی یکی از چالش های مهم موسسات بیمه ای بسیاری از کشورها از جمله ایران را پرداخت خسارت به موارد تصادف ساختگی اظهار داشت و گفت: در این گونه موارد، افراد یا خود صدمات را ایجاد و یا به عنوان طعمه توسط باندهای حرفه ای مورد سوءاستفاده قرار گرفته و صدمات متعدد بدنی برای دریافت خسارت ایجاد می نمایند.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران تاکید نمود: با توجه به آموزش های مستمر ارائه شده به کارشناسان پزشکی قانونی و به روزرسانی این آموزش ها، اکنون تشخیص تصادفات ساختگی از تصادفات واقعی به سهولت و سرعت اجرا شده و به افراد ناآگاه که با هدف سودجویی نسبت به ایجاد صدمات و تصادفات ساختگی اقدام می نمایند، توصیه کرد: به دلیل اینکه همه موارد کشف شده تصادف ساختگی به صورت مکتوب به مراجع قضایی اعلام و موجب تعقیب قضایی متهمان می گردد، از دست زدن به اقدامات اینچنینی پرهیز نمایند.

فروزش اضافه نمود: تشخیص تصادفات ساختگی توسط پزشکی قانونی، از به هدر رفتن بیت المال جلوگیری می نماید و همه ساله موجب صرفه جویی قابل توجهی در منابع شرکت های بیمه ای و همچنین ضرر و زیان آن ها خواهد شد.

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران در هشداری به افراد جاعل گواهی های پزشکی قانونی نیز گفت: با توجه به ارتباط الکترونیک ادارات پزشکی قانونی با قوه قضاییه (سامانه CMS)، همه گواهی ها به صورت دیجیتال نیز ارسال می گردد که این موضوع خود امکان جعل نظرات کارشناسی را به حداقل ممکن رسانده است.

وی تعداد کل مراجعان صدمات ناشی از تصادف به مراکز پزشکی قانونی استان تهران در 6 ماهه نخست سال 99 را 15 هزار و 975 نفر اظهار داشت که از این بین 3 هزار و 777 نفر زن و 12 هزار و 198 نفر مرد بودند. این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته 23.3 درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین، رییس سازمان پزشکی قانونی در جریان بازدید اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی از این سازمان گفته بود: در سال 98، یک هزار و 160 پرونده تصادف ساختگی شناسایی شد.

سازمان پزشکی قانونی اعلام نموده است: در نیمه نخست امسال 7 هزار و 891 نفر در حوادث رانندگی جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که آمار تلفات 9 هزار و 357 نفر بود، 15.7 درصد کاهش یافته که از کل تلفات تصادفات در 6 ماهه نخست امسال 6 هزار و 446 نفر مرد و هزار و 445 نفر زن بودند.

در این مدت استان های تهران با 597، فارس با 585 و خراسان رضوی با 517 فوتی بیشترین و استان های ایلام با 51، کهگیلویه و بویراحمد با 93 و چهار محال و بختیاری با 114 فوتی کمترین آمار تلفات را داشتند.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 44726

به "کاهش 85 درصدی پرونده تصادف ساختگی در 6 ماه نخست امسال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 85 درصدی پرونده تصادف ساختگی در 6 ماه نخست امسال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید