33 درصد افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج دچار افسردگی می شوند

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیر گروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی گفت: 33 درصد از افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج دچار افسردگی می شوند.

33 درصد افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج دچار افسردگی می شوند

زهرا یوسف نژاد در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران، اضافه کرد: درک بیمار، پذیرش بیماری، ورزش، رعایت رژیم غذایی، مراجعه به روانپزشک یا روانشناس، تنفس عمیق و تن آرام سازی را از مهم ترین راهکارهای موثر در کاهش اضطراب بیماران صعب العلاج دانست.

وی اظهار کرد: بسکمک از افراد پس از ابتلا به بیماری های صعب العلاج روحیه خود را از دست داده و دچار استرس و اضطراب می شوند.

وی با بیان اینکه در تحقیقی اعلام شده 33 درصد از افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج نظیر سرطان دچار اضطراب و افسردگی می شوند، ادامه داد: مدل نگرش به بیماری و نوع برخورد اطرافیان بسیار مهم است.

وی با اشاره به اینکه استفاده از برخی واژه ها نظیر صعب العلاج خود اضطراب آور است، گفت: برای درک بیماران همدلی بسیار مهم است نه دلسوزی.

یوسف نژاد با تاکید بر اینکه بیمار موضوع بیماری خود را فقط با افرادی مطرح کند که شرایط روحی و جسم وی را درک می کنند، اضافه کرد: برخی از اتفاقات خارج از اراده انسان است بنابراین برای پذیرش به زمان نیاز است.

وی پذیرش را عامل مهمی در کاهش اضطراب بیماران دانست و گفت: فرد باید با این حقیقت که اتفاقی خارج از اراده وی افتاده و شرایط وی مانند سابق نیست، کنار آمده و شرایط فعلی خود را بپذیرد.

مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه اظهار کرد: قرار دادن برنامه های ورزشی در برنامه های روزانه، مهم ترین عامل در کاهش اضطراب و روند موثر در تقویت شادابی و نشاط است.

یوسف نژاد اضافه کرد: با استرس هورمون کورتیزول در بدن تولید شده و عامل چاقی، دیابت، افزایش وزن، بی قراری، تنگ خلقی و عوامل منفی می شود که وضعیت فرد را حادتر می کند.

وی گفت: ورزش سبب می شود هورمون کورتیزول ترشح شده در بدن تخلیه شود و در بهبود حال روانی فرد بسیار موثر است.

این روانشناس با تاکید بر اینکه تغذیه با سلامت روان و کاهش اضطراب فرد رابطه مستقیم دارد، توضیح داد: استفاده از غذاهای کم کالری سالم، میوه و سبزیجات در روند دوره درمان حائز اهمیت است.

یوسف نژاد گفت: بیماران مبتلا به دردهای طولانی مدت، به روانپزشک ارجاع داده شوند تا از راهنمایی این افراد در روند بهبود و کاهش اضطراب ناشی از بیماری بهره مند شوند.

وی تاکید کرد: مراجعه به روانپزشک و استفاده از دارو زیر نظر پزشک متخصص بیمار و با هماهنگی وی باشد.

مدیرگروه سلامت روان معاونت بهداشتی دانشگاه با اشاره به اینکه درمان دارویی روانپزشک بهتر از تحمل استرس است، گفت: بسکمک از افراد جامعه به دلیل باورهای غلط تمایلی به مراجعه به روانپزشک ندارند.

یوسف نژاد با بیان اینکه روزانه سه مرتبه تنفس عمیق یا تنفس شکمی نیز در روحیه فرد موثر است، گفت: با دم و بازدم عمیق اکسیژن کافی از ریه به مغز می رسد.

وی با اشاره به اهمیت کاهش اضطراب در بیماران صعب اعلاج، به روش تن آرام سازی نیز اشاره کرد و در مورد این روش توضیح داد: تن آرام سازی یا ریلکسیشن حالتی است که با رهاسازی عضلات بدن و حرکات مخصوص، بدن آرامش پیدا می کند.

وی اضافه کرد: روش های متعددی در علم روانشناسی وجود دارد که در موارد استرس و اضطراب به کمک فرد آمده و وی را از افسردگی و دل مشغولی نجات می دهد.

یوسف نژاد با تاکید بر اینکه روحیه با نشاط در روند درمان بیمار صعب العلاج بسیار مهم است، یادآور شد: معاونت بهداشتی دانشگاه با استفاده از روانشناسان مجرب، راهکارهای درمانی را با کمترین هزینه به افراد مبتلا به اضطراب آموزش می دهد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 10056

به "33 درصد افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج دچار افسردگی می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "33 درصد افراد مبتلا به بیماری های صعب العلاج دچار افسردگی می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید